احیای دریاچه ارومیه مسئولیتی ملی و ضرورتی انکار ناپذیر برای کشور است

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، سیزدهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

احیای دریاچه ارومیه مسئولیتی ملی و ضرورتی انکار ناپذیر برای کشور است

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به سفر اخیر خود به استان آذربایجان غربی و بازدید از دریاچه ارومیه گفت: خوشبختانه شرایط دریاچه ارومیه امیدوار نماینده است که نشان می دهد مجموعه اقدامات اجرا شده و کوشش های سال های اخیر اثرگذار بوده است.

معاون اول رییس جمهور تاکید نمود: احیای دریاچه ارومیه مسئولیتی ملی و ضرورتی انکار ناپذیر برای کشور است و طرح احیای این دریاچه بعنوان یکی از شاخص ترین طرح های ملی خواست عموم ملت ایران است که باید با جدّیت تا احیای کامل این دریاچه ادامه یابد.

وی با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه در مورد آخرین شرایط و پیشرفت عملیات اجرایی نقشه راه احیای دریاچه ارومیه، بر لزوم تامین اعتبارات مورد احتیاج و اجرای پروژه های مرتبط با طرح ملی نجات دریاچه ارومیه تاکید نمود.

رییس کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه همچنین با قدردانی از همراهی و کوشش های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در اجرای تونل 35 کیلومتری رودخانه زاب برای انتقال آب به دریاچه ارومیه، از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه خواست اعتبارات مورد احتیاج طرح احیای دریاچه ارومیه را تامین نمایند تا هم سرعت اجرای پروژه ها کند نگردد و هم کارگران فعال در این پروژه ها دغدغه ای برای حقوق و مزایای خود نداشته باشند.

جهانگیری از تدوین و اجرای طرح افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه (بهکاشت) قدردانی کرد و با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درخصوص این طرح، خاطر نشان کرد: کاهش مصرف آب و بهره وری بیشتر در بخش کشاورزی در کنار افزایش اشتغالزایی و فراوری محصول، اتفاقی مهم است که باید از آن قدردانی گردد.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: ضروری است این طرح علاوه بر حوضه آبریز دریاچه ارومیه، در سراسر کشور نیز به عنوان الگوی کشت پیروز مدنظر قرار گیرد تا با اجرای روش های نوین آبیاری و ترویج کشت گلخانه ای شاهد بهره وری هر چه بیشتر در مصرف آب کشاورزی و افزایش فراوری محصول باشیم.

کلانتری ریس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه نیز در این جلسه با قدردانی از بازدید معاون اول رییس جمهور از دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: همه دستگاه های اجرایی و بخش های مرتبط در کوشش هستند تا نقشه راه احیای دریاچه ارومیه به خوبی اجرا گردد که به همین دلیل تا سرانجام سال 99 عملیات ساخت و ساز و تمامی طرح های سخت افزاری و سازه ای احیای دریاچه ارومیه به اتمام خواهد رسید و پس از آن اجرای برنامه های نرم افزاری دنبال خواهد شد.

در این جلسه مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز گزارشی از فرایند اجرای طرح بهکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: در این طرح با کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی و افزایش 60 درصدی بهره وری، نه تنها شاهد کاهش فراوری نبوده ایم بلکه میزان فراوری محصولات زراعی و باغی نیز افزایش پیدا نموده است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء نیز در این نشست با تاکید بر اینکه قرارگاه بعنوان پیمانکار تمام توان خود را برای اجرای پروژه ملی نجات دریاچه ارومیه به کار گرفته است، گفت: با وجود بعضی محدودیت ها در منابع اقتصادی، اجرای پروژه های دردست اجرای قرارگاه طبق زمانبندی انجام خواهد شد.

در این جلسه استانداران آذربایجان غربی و شرقی و کردستان نیز هر کدام در سخنانی گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه های در دست اجرای مرتبط با طرح ملی نجات دریاچه ارومیه ارائه کردند و به بیان دیدگاه ها و پیشنهادات خود در این زمینه پرداختند.

در این جلسه نماینده دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گزارشی از آخرین شرایط و پیشرفت عملیات اجرایی نقشه راه احیای دریاچه ارومیه، آخرین شرایط بارش حوضه آبریز تا تاریخ 8 دیماه 1398 و تغییرات 10 ساله تراز دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: براساس برنامه زمانبندی، پروژه های سازه ای احیای دریاچه ارومیه تا آذر ماه سال 1399 به اتمام خواهد رسید.

وی با اشاره به پیروزیت در فاز تثبیت دریاچه ارومیه، اضافه کرد: در حال حاضر 2 سال است که فاز احیای دریاچه ارومیه شروع شده و این برنامه تا احیای کامل دریاچه ارومیه تا سال 1406 استمرار خواهد یافت.

تجریشی همچنین گزاری از پیشرفت فیزیکی و تامین اقتصادی طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: حفاری تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه از 84 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و از 35668 متر حفاری برای این تونل، 5184 متر باقی مانده است.

نماینده سازمان برنامه و بودجه هم در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده برای تامین اعتبارات اجرای پروژه های طرح ملی نجات دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: برای اجرای این پروژه ها در سال 98 حدود 316 میلیارد تومان پیش بینی شده که تا به امروز 149 میلیارد تومان از این اعتبارات تخصیص یافته است.

در ادامه این جلسه اعضای کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در مورد گزارش های ارائه شده بحث و گفتگو کردند و پس از آن پیشنهادات و درخواست های دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احیای دریاچه ارومیه مسئولیتی ملی و ضرورتی انکار ناپذیر برای کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای دریاچه ارومیه مسئولیتی ملی و ضرورتی انکار ناپذیر برای کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید