محققان ایرانی روش جدیدی برای چاپگرهای سه بعدی سیمانی ارائه دادند

به گزارش وبلاگ تکنولوپ به نقل از معاونت علمی و فناوری، چاپ سه بعدی شامل مجموعه ای از فرآیندها است که در آن مواد به صورت کنترل شده ای به یکدیگر پیوند می خورند تا یک شی سه بعدی ساخته گردد. معمولاً این کار به صورت لایه لایه انجام می گردد. چاپ سه بعدی تا حدی شبیه همان اتفاقی است که در پاشش جوهر در پرینترهای معمولی رخ می دهد. با این تفاوت که این بار به جای جوهر، مواد دیگری به صورت لایه لایه روی هم قرار می گیرد.

محققان ایرانی روش جدیدی برای چاپگرهای سه بعدی سیمانی ارائه دادند

بعضی کارشناسان، چاپ سه بعدی را یکی از مهمترین فناوری های آینده می دانند و معتقدند که جایگزین بسیاری از روش های امروزی خواهد شد. هر کشوری که میخواهد تا از نظر صنعتی در آینده دچار کمبود نگردد باید پایه های این علم را به شکلی مستحکم ایجاد کند.

برای چاپ سه بعدی در حوزه ساخت و ساز نیز آینده درخشانی پیش بینی می گردد. سرعت و دقت در پیاده سازی سازه های ساختمانی و همچنین کاهش هزینه استفاده از نیروی انسانی از جمله مزایای استفاده از چاپ سه بعدی است در ساختمان سازی است. هر روز دستگاه ها و روش های چاپ سه بعدی پیشرفته تر می شوند و استفاده از آنها توجیه مالی بیشتری پیدا می نماید. برای مثال از این روش می توان برای ساخت سریع مسکن ارزان قیمت برای حادثه دیدگان در بلایای طبیعی استفاده کرد.

فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کوشش دارد تا از محققان و سرآمدان علمی که در این زمینه فعالیت دارند حمایت کند.

در این راستا، محققان مرکز تحقیقاتی نانو مواد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت با همکاری محققان دانشگاه رایس آمریکا یک پژوهش بین المللی در این زمینه انجام دادند. این پژوهش با همکاری دانشگاه هایی از آمریکا و استرالیا انجام شد. محققان ایرانی در این تحقیق، پیروز شدند تا تکنیک القایی جدیدی در چاپگرهای سه بعدی سیمانی ارائه نمایند.

نتیجه این پژوهش در نشریه معتبر ACS Nano وابسته به انجمن شیمی آمریکا منتشر شد. انتظار می رود نتایج این تحقیق به ارتقاء روش های چاپ سه بعدی در حوزه ساخت و ساز منتهی گردد. مقالات منتشر شده در نشریات معتبر بین المللی حاصل پژوهش محققین هستند. فدراسیون سرآمدان علمی مبالغی را به عنوان تشویقی و بسته حمایتی، به این مقالات تخصیص می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "محققان ایرانی روش جدیدی برای چاپگرهای سه بعدی سیمانی ارائه دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی روش جدیدی برای چاپگرهای سه بعدی سیمانی ارائه دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید