گوگل و بازیافت زباله های الکترونیک

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، به ازای بازیافت هر هزارتن وسایل الکترونیکی، 15 شغل و 110 فرصت آموزش ایجاد می گردد که می تواند در کشور های فقیرنشین بسیار گره گشا باشد به همین دلیل از غول های فناوری دنیا می خواهیم دراین باره گام هایی جدی تر بردارد.

گوگل و بازیافت زباله های الکترونیک

میترا جلیلی| هر وقت از گرمایش کره زمین، تخریب جنگل ها و آلودگی محیط زیست سخن به میان می آید انگشت اتهام به سوی کمپانی های فراوریی عظیم دنیا نشانه می رود و البته غول های فناوری هم از این قاعده مستثنی نیستند.

به همین دلیل این کمپانی ها هر بار کوشش دارند تا با راه چاره هایی فناورانه، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد نمایند. یکی از این غول های فناوری، گوگل است که در تازه ترین طرح خود متعهد شده است تا سال 2022 همه محصولاتش از مواد بازیافتی فراوری شوند و دامنه این بازیافت هم از بطری های پلاستیکی گرفته تا لوازم الکترونیکی بلااستفاده خواهد بود.

این زباله های 57 میلیارد دلاری

امروزه محصولات الکترونیکی به جزء حیاتی زندگی بشر تبدیل شده اند و هر روز هم بر میزان استفاده از این وسایل افزوده می گردد.

در پاندمی کرونا که تغییر سبک زندگی مردم ازجمله دورکاری، خرید آنلاین و... را به دنبال داشته، میزان استفاده از وسایل الکترونیک رشدی چشمگیر یافته و درنتیجه، تنش های محیط زیست نیز بیش از گذشته خواهد بود که این موضوع مورد توجه گوگل و سایر کمپانی های فناوری قرار گرفته است.

موضوع مهم دیگری که گوگل بر آن تأکید دارد بازیافت لوازم الکترونیکی بلااستفاده در دنیا است. در وبلاگ گوگل آمده است: وسایل الکترونیکی قدیمی و از کارافتاده حاوی مقدار زیادی مواد باارزش ازجمله طلا، مس، آلومینیوم، قلع و... هستند، اما ازآنجا که این مواد بازیافت نمی شوند بلای جان محیط زیست شده اند.

ارزش مواد بازیافتی موجود در لوازم الکترونیکی ازکارافتاده حدود 57 میلیارد دلار تخمین زده شده است که رقم بالایی است، اما فقط 17.4 درصد این لوازم الکترونیک بازیافت می گردد. از سوی دیگر به عنوان مثال تنها در اروپا حدود 100 میلیون دستگاه تلفن همراه در کشو و کمد های خانه ها وجود دارد و از آن هیچ استفاده ای نمی گردد درحالی که بازیافت این وسایل می تواند اتفاقی عظیم در حوزه فناوری را رقم بزند بدون این که کره زمین آسیبی ببیند.

به همین دلیل گوگل در کنار سایر کمپانی های فناوری تصمیم گرفته است بحران زباله الکترونیک را به فرصت تبدیل کند تا هم از محیط زیست حمایت گردد و هم برای فراورینمایندگان مقرون به صرفه باشد البته در این میان، کیفیت مواد بازیافتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مجمع دنیای اقتصاد نیز به این موضوع ورود نموده و در حمایت از برنامه سازمان ملل متحد به منظور مقابله با زباله های الکترونیک در آماری عنوان نموده است استخراج طلا از معادن، میزان انتشار گاز های گلخانه ای را افزایش می دهد درحالی که با استخراج این فلز از لوازم بازیافتی، می توان آن را به حداقل رساند.

همچنین در این گزارش آمده است به ازای بازیافت هر هزارتن وسایل الکترونیکی، 15 شغل و 110 فرصت آموزش ایجاد می گردد که می تواند در کشور های فقیرنشین بسیار گره گشا باشد به همین دلیل از غول های فناوری دنیا می خواهیم دراین باره گام هایی جدی تر بردارند.

بازیافت در کانون توجه گوگل

گوگل به عنوان یکی از غول های فناوری که میخواهد با محیط زیست مهربان تر باشد، متعهد شده است تا سال 2022 در همه محصولاتش از مواد بازیافتی استفاده کند.

این غول دنیای فناوری همچنین کوشش دارد تا سال 2022 بتواند گواهی UL 2799 Zero Waste to Landfill را برای خط فراوری محصولات خود دریافت کند. این گواهی عملاً تضمین می نماید که تمام قطعات محصولات این کمپانی بازیافت می شوند و دیگر هیچ ضایعاتی وجود نخواهد داشت.

این کمپانی در امسال هم در ساخت محصولات پیکسل و Nest تا حدی مواد بازیافتی را به کار گرفته، اما با توجه به تعهد این شرکت، انتظار می رود تا سال 2022 گوگل پیکسل، پیکسل بوک، اسپیکر های گوگل هوم، نست (Nest) و لوازم جانبی همچون قاب های تلفن هوشمند و پایه شارژر ها نیز در زیرمجموعه این طرح قرار بگیرند و به طور کامل از مواد بازیافتی ساخته شوند.

در حال حاضر اسپیکر های Nest Audio جدید گوگل تا 70 درصد از مواد بازیافتی تشکیل شده اند. گوگل همچنین خبر داده است که در ساخت ترموستات های نست (Nest Thermostat) هم تا 75 درصد از مواد بازیافتی استفاده نموده است.

ازسوی دیگر گوشی های هوشمند پیکسل گوگل هم به جرگه محصولات دوستدار محیط زیست پیوسته اند چرا که آلومینیوم به کار رفته در ساختار گوشی هوشمند Pixel 5 از لوازم الکترونیک بازیافتی است. در وبلاگ گوگل آمده است: این نخستین گوشی کمپانی گوگل است که از آلومینیوم بازیافتی در ساخت آن استفاده شده است.

ما می دانیم که با این کار هم میزان آلومینیوم استخراج شده از معادن کاهش می یابد و هم زباله الکترونیک کمتری فراوری می گردد. ازسوی دیگر در مقایسه با استخراج آلومینیوم خام، میزان انتشار کربن تا 35 درصد کاهش می یابد.

گوگل و کربن صفر

گوگل به موضوع پلاستیک هم نگاهی ویژه دارد؛ این کمپانی از سال 2016 کاهش فراوری پلاستیک را در دستورکار خود قرار داد و برای کاهش استفاده از پلاستیک به دنبال پیداکردن مواد جایگزینی بود که بتواند آن ها را بازیافت کند.

به همین دلیل، گوگل همکاری جدیدی با شرکت های مختلف شروع کرد و تحقیقات زیادی انجام داد تا این که در نهایت تصمیم گرفت به جای استفاده از ماده پلی استر استاندارد، از پلاستیک بازیافتی استفاده کند، اما حالا موضوع دیگری مطرح است.

گوگل منشأ پلاستیک های بازیافتی در همه محصولاتش را عنوان نمی نماید و بعضی معتقدند این یک تخلف است. به عنوان مثال با این که این کمپانی اعلام نموده پلاستیک به کار رفته در Nest Mini از بطری های آب، سی دی های بلااستفاده و سایر مواد بازیافتی فراوری شده است، اما هنوز منبع بازیافتی پلاستیک موجود در گوشی های پیکسل یا کروم کست خود را فاش ننموده است.

(کروم کست دستگاهی است که به وسیله پورت HDMI به تلویزیون متصل می گردد و کاربر می تواند با استفاده از تلفن هوشمند و کامپیوتر به عنوان ریموت کنترل، به ویدیو ها در سرویس های یوتیوب، نتفلیکس، هلو، گوگل پلی و سرویس های دیگر دسترسی پیدا کند).

گوگل در ساخت کروم کست جدید خود از پلاستیک بازیافتی استفاده نموده، ولی از آنجا که بازیافت پلاستیک های سیاه رنگ بسیار سخت است در کالکشن محصول جدید گوگل، خبری از رنگ سیاه نیست. البته باید گفت در ساخت این کروم کست ها تا 49 درصد از پلاستیک بازیافتی استفاده شده، اما گوگل منبع این پلاستیک را تعیین ننموده است.

گوگل همچنین خط فراوری جدیدی راه اندازی نموده تا سایر شرکا و همکاران گوگل هم بتوانند روی مواد بازیافتی سرمایه گذاری نمایند و مقدار بیشتری از زباله های الکترونیک بازیافت شوند.

گوگل همچنین برای حفاظت از محیط زیست، در فرایند بسته بندی محصولات و ارسال آن ها به مشتریان از هیچ پلاستیکی استفاده نمی نماید و ازسوی دیگر کوشش دارد تا برای ارسال محصولات از خودرو های هیبریدی یا با سوخت پاک استفاده کند هرچند هنوز در ابتدای راه واقع شده است.

گوگل همچنین میخواهد به منظور به صفر رساندن میزان گاز های گلخانه ای، تا سال 2030 همه دفاتر، دیتاسنتر ها و مراکز و شعبات خود در سراسر دنیا را بدون استفاده از سوخت های فسیلی اداره کند. ساندار پیچای مدیرعامل گوگل گفت: ما نخستین کمپانی عظیمی هستیم که این کار را شروع نموده ایم و در این راستا دیتاسنتر ها و همه محیط های کاری ما در سراسر دنیا در این زیرمجموعه قرار می گیرند.

ما در دیتاسنتر های خود کوشش نموده ایم از انرژی پاک استفاده کنیم. جالب است بدانید شما هر ایمیلی که ارسال می کنید هر ویدیوی یوتیوبی که می بینید یا هر واژه ای را که در موتور جست و جوی گوگل سرچ می کنید یا از روی نقشه گوگل به دنبال مکانی می گشت، در تأمین این انرژی پاک سهیم هستید. همچنین باید گفت که گوگل میخواهد تا سال 2025 استفاده از پلاستیک را در محصولاتش متوقف کند.

محصولات دوستدار محیط زیست اپل

اپل نیز از کمپانی هایی است که برای بازیافت زباله های الکترونیک پیشقدم شده است. این غول دنیای فناوری از روبات هایی به نام Daisy و Dave برای بازیافت قطعات لوازم الکترونیک یاری می گیرد تا به افرادی که در بازیافت این لوازم دخالت دارند، آسیب کمتری برسد. اپل همچنین در برنامه خود اعلام نموده که میخواهد تا سال 2030 میزان فراوری کربن و گاز های گلخانه ای در این کمپانی را به صفر برساند که تحقق این طرح عزمی جدی می خواهد.

اپل تا به امروز در ساخت آیفون 11، آیفون 11 Pro و همچنین آیفون 11 Pro Max از آلومینیوم، قلع و تنگستن بازیافتی استفاده نموده و برای نخستین بار در قسمت دوربین، کانکتور ها و صفحه لمسی آیفون 12 به صورت 100 درصد از مواد بازیافتی بهره گرفته است.

اپل همچنین آیفون جدید خود را بدون هدفون و شارژر ارائه داده که هرچند مورد تمسخر کمپانی های رقیب قرار گرفته، اما اپل این موضوع را در راستای حفاظت از محیط زیست می داند.

سخنگوی اپل در این باره شرح داد مشتریان اپل تا به امروز بیش از 700 میلیون هدفون همراه با گوشی خریداری نموده اند و بعضی مشتریان هم بدون استفاده از این هدفون ها به سمت تجربه انواع هدفون وایرلس، ایرپاد ها و... رفته اند و عملاً از این هدفون های سیمی استفاده نمی نمایند پس چرا ما باید در حالی این قطعات را بسازیم که می دانیم دیگر هوادار ندارند و محیط زیست را هم آلوده کنیم.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید

به "گوگل و بازیافت زباله های الکترونیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل و بازیافت زباله های الکترونیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید