6 روش افزایش محدوده پوشش دهی وای فای و از بین بردن نقاط کور

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، وای فای برای بعضی افراد در خانه از آب و برق و گاز ضروری تر شده است.

6 روش افزایش محدوده پوشش دهی وای فای و از بین بردن نقاط کور

اگر دانش آموز و دانش جو در خانه داشته باشید؛ مدام باید به اینترنت وصل باشند و تماس های تصویری بگیرند یا از برنامه هایی مانند اپلیکیشن شاد استفاده نمایند که مصرف اینترنت بالایی داشته و احتیاجمند استریم ویدئو هستند.

اگر یک فریلنسر یا کارمندی باشید که مشغول دورکاری در خانه است؛ قطعا قطعی چند لحظه ای اینترنت می تواند برایتان گران تمام گردد و خسارت به بار بیاورد.

هیچ کدام از این ها نباشید؛ این روزها تنها سرگرمی بی خطر از نظر شیوع و مبتلا شدن به ویروس کرونا برای همه اعضای خانواده، بازی های آنلاین و تماشای فیلم و سریال است.

وای فای باید در همه اتاق ها و نقاط خانه باشد تا همه اعضای خانواده به اینترنت دسترسی پیدا نمایند. اگر در یک خانه چندین نقطه کور از نظر برد و سیگنال دهی وای فای وجود دارد؛ باید راهکاری برای آن ها یافت و هرچه زودتر این نقاط هم به وای فای پرسرعتی مجهز شوند.

معمولا نقاط کور به خاطر فاصله زیاد از مودم و روتر یا وجود دیوارهای ضخیم سنگی و آجری هستند. البته، بعضی اوقات هم تداخل های امواج رادیویی باعث می گردد سیگنال های مودم و روتر به یک نقطه نرسند.

اما چه راه کارهایی برای از بین بردن نقاط کور وای فای در خانه داریم؟ چگونه می توان برد موثر سیگنال دهی یک مودم یا روتر بی سیم را افزایش داد تا سراسر خانه را پوشش دهد؟ چگونه می توان در فاصله دوری از روتر، هنوز سیگنال های وای فای قوی دریافت کرد؟

در اینجا 6 روش و راه کار را با هم آنالیز می کنیم:

1- تغییر مکان روتر و آنتن ها

محل قرارگیری روتر یا مودم روتر در یک خانه بسیار اهمیت دارد. بسیاری از مسائل سرعت و برد موثر وای فای با یافتن یک محل مناسب و بهتر برای روتر حل می گردد.

مودم و روتر باید در یک فضای باز و تا حد امکان وسط خانه باشند. نباید اطراف مودم و روتر دیوار، وسایل خانه یا هر مانع دیگری باشد. باید فاصله مودم و روتر از هریک از نقاط حساس خانه مانند اتاق ها و آشپزخانه مساوی باشد.

اگر در خانه شما اتاقی در طبقه بالا است؛ تغییر محل روتر یا حتی شرایط آنتن های روتر می تواند قدرت سیگنال دهی را بهتر کند. روتر را در چندین نقطه خانه بگذارید و بعد تست سرعت اینترنت بگیرید تا بفهمید کدام نقطه بهترین حالت است.

روتر نباید پشت کتابخانه، تلویزیون یا روی یک میزکار در اتاق انتهایی خانه باشد. اگر روتر شما دارای آنتن های متحرک است؛ حتما یک آنتن را در شرایط عمودی و آنتن دیگر را در شرایط افقی قرار دهید تا مدل توزیع و انتشار امواج رادیویی کل خانه را در بر بگیرند.

2- ارتقای روتر

اگر مودم یا روتر قدیمی دارید؛ بهتر است به یک مدل جدیدتر و به روزتر ارتقا دهید.

لزوما احتیاجی نیست همواره مودم را عوض کنید و گاهی می توانید یک روتر خوب و ارزان قیمت بخرید و به مودم وصل کنید تا وای فای قوی تری داشته باشید؛ چون معمولا وای فای مودم ها ضعیف است.

اگر مودم یا روتر شما وای فای تک باند دارد؛ حتما یک روتر دو بانده بخرید. این طور نیست که همه روترهای دو بانده گران قیمت باشند. شیائومی روترهای دو بانده مقرون به صرفه ای با عملکرد خوب دارد.

این روزها روترهای مبتنی بر استاندارد وای فای 6 و وای فای 6 ای بهترین های بازارهای دنیای هستند ولی در ایران خرید یک روتر وای فای 5 یا همان 802.11ac باز هم خوب است.

روترهای جدید از فریم ویرهای بهتری بهره می برند؛ آنتن های خارجی بیشتری دارند؛ به پردازنده و رم قوی تری مجهز شدند و می توانند محدوده پوشش دهی وای فای را چند برابر نمایند.

یک توصیه همیشگی به کاربران خانگی این است که به جای هزینه کردن برای اینترنت سریع تر، روتر بی سیم خود را ارتقا دهند.

3- سیستم مش وای فای

در سال 2020، بهترین راه کار برای افزایش محدوده پوشش دهی یک خانه و آپارتمان یا خانه ویلایی عظیم، خرید سیستم مش وای فای است.

مهم نیست الان شما چه نوع اینترنت یا مودمی در خانه دارید. با خرید یک سیستم مش وای فای که شامل چندین روتر است و قرار دادن هریک از روترها در نقطه ای از خانه و بعد اتصال روترها به هم به وسیله وای فای می توانید یک اینترنت پرسرعت در هر نقطه از خانه داشته باشید.

عملکرد سیستم های مش وای فای فوق العاده است و هر کاربری فقط یک بار از این سیستم ها استفاده کند؛ دیگر نمی تواند بدون آن ها زندگی کند.

البته، سیستم های مش وای فای نسبت به روترهای بی سیم دو بانده گران تر هستند ولی یک راهکار اساسی برای برطرف مشکل وای فای در خانه های عظیم به شمار می فرایند.

نکته مهمی که باید درباره سیستم های مش وای فای بدانید؛ یک راه کار برای حل مشکل وای فای در یک زون یا محدوده هستند. اگر شما فقط می خواهید مشکل یک نقطه کور وای فای در خانه را حل کنید؛ باید پاورلاین یا اکستندر وای فای بخرید.

4- آداپتور پاورلاین

دستگاه های پاورلاین دارند به تدریج از بازار شبکه خارج می شوند و سیستم های مش وای فای جای آن ها را می گیرند ولی هنوز می تواند مدل هایی خرید و استفاده کرد.

پاورلاین ها از شبکه توزیع برق داخلی ساختمان برای انتقال دیتا استفاده می نمایند. مثلا، تصور کنید می خواهید در اتاق خودتان وای فای قوی داشته باشید ولی 30 متر از روتر بی سیم دور هستید.

با نصب دو عدد آداپتور پاورلاین می توانید فقط برای خودتان اینترنت و وای فای قوی تری داشته باشید. یک آداپتور پاورلاین را به روتر وصل نموده و وارد پریز برق کنار آن می کنید و آداپتور پاورلاین بعدی را به پریز برق کنار میز کارتان می زنید.

پاورلاین ها مانع از کابل کشی یا تغییر محل روتر و دستگاه های دیگر می شوند و یک راهکار ارزان قیمت برای از بین بردن یک نقطه کور وای فای هستند.

5- اکستندر و تقویت نمایند وای فای

رایج ترین راهکار برای افزایش محدوده پوشش دهی وای فای در آپارتمان و خانه، استفاده از دستگاه های تقویت نماینده و توسعه دهنده وای فای است که به اکستندر وای فای معروف هستند.

این دستگاه ها، در نقطه کور وای فای نصب شده و با دریافت سیگنال های ضعیف وای فای مودم و روتر، این سیگنال ها را تقویت نموده و دوباره در هوا منتشر می نمایند.

اکستندرهای وای فای قیمت زیادی ندارند و در مقایسه با سیستم های مش وای فای به صرفه تر هستند. می توانید با هزینه ای نزدیک به 300 الی 400 هزار تومان یک تقویت نماینده یا اکستندر وای فای بخرید و برای همواره از شر وای فای ضعیف خلاص شوید.

اکستندرهای وای فای در مدل ها و مشخصات مختلفی هستند. بعضی از آن ها آنتن خارجی دارند و بعضی دیگر دوبانده هستند. بعضی مدل ها به طور مستقیم به پریز برق دیوار وصل می شوند و بعضی دیگر رومیزی هستند و چندین درگاه شبکه دارند.

6- استفاده از فرکانس 2.4 گیگاهرتز به جای 5 گیگاهرتز

تعجب نکنید؛ هنوز هم اعتقاد داریم فرکانس 5 گیگاهرتز سریع تر است ولی نکته ای که نمی دانید؛ برد موثر بیشتر فرکانس 2.4 گیگاهرتز است.

فرکانس 5 گیگاهرتز سریع تر ولی کوتاه تر است؛ فرکانس 2.4 گیگاهرتز کندتر و شلوغ تر ولی بلندتر است.

بنابراین، وقتی از مودم یا روتر فاصله زیادی دارید؛ هر دو باند رادیویی را آنالیز کنید و ببینید کدام یک شرایط بهتری دارد. معمولا وای فای مبتنی بر فرکانس 2.4 گیگاهرتز در مسافت های طولانی تر و دورتر از روتر بهتر جواب می دهد.

همه ما برای محافظت از گوشی در برابر ضربه و افتادن یا خش برداشتن بدنه، از کیس ها و کاورهای مختلف و متنوع استفاده می کنیم. بعضی…

یک از روش های موثر در افزایش سرعت اینترنت خانگی و البته بهبود سرعت و آنتن دهی وای فای، یافتن بهترین مکان برای قرار دادن مودم یا روتر…

تا چند سال پیش، روش های محدودی برای تقویت وای فای خانگی برای سالن ها و خانه های عظیم در دسترس بود اما امروزه سیستم های مش وای فای همه چیز را…

این روزهای کرونایی، وای فای در کانون توجه خانه ها و خانواده ها است. احتمالا، اعضای یک خانواده بیشتر از هر زمان دیگری نگران سرعت وای فای هستند. دانش آموزان…

این روزها رسانه های دنیا روی موضوع های مشترکی تمرکز دارند. کرونا ویروس باعث شده مسائل و چالش های مشترکی برای کاربران اینترنت در سراسر دنیا مطرح گردد….

اگر به خاطر ویروس کرونا، کارهای خود را به خانه آوردید؛ یک دنیای جدید کاری و یک تجربه تازه را پیش رو دارید. اما شما در…

روزهای پایانی سال 98 به طرز غیرمنتظره ای در حال سپری شدن هستند. همه از ترس کرونا به قرنطینه خودخواسته رو آورده و در خانه ماندند….

غالب کاربران اینترنت ADSL در ایران از کیفیت و سرعت آن راضی نیستند. این کاربران به اینترنتی پرسرعت تر احتیاج دارند و همواره انگشت اتهام را…

منبع: شبکه چی

به "6 روش افزایش محدوده پوشش دهی وای فای و از بین بردن نقاط کور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 روش افزایش محدوده پوشش دهی وای فای و از بین بردن نقاط کور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید