از عقاب آسیا تا مارکوپولو؛ تمام ستاره های مشترک استقلال و سپاهان

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، با تبدیل شدن سپاهان به یکی از قدرت های فوتبال ایران، تقابل این تیم اصفهانی با سرخابی های پایتخت به جمع بازی های حساس لیگ برتر افزوده شد. در این میان، مصاف های استقلال و سپاهان در اوج حساسیت شبیه به یک ملاقات خانوادگی است چرا که همواره ستاره های مشترک زیادی بین دو تیم وجود داشته است؛ از حجازی، رایکوف و امیر قلعه نویی به عنوان سرمربی گرفته تا مجتبی جباری، خسرو حیدری، مهدی رحمتی، جانواریو و چندین و چند ستاره دیگر به عنوان بازیکن.

از عقاب آسیا تا مارکوپولو؛ تمام ستاره های مشترک استقلال و سپاهان

در این گزارش به آنالیز بازیکنان شاخص مشترک بین استقلال و سپاهان پرداخته شده است؛ بازیکنانی که اغلب به خاطر حضور سرمربیان استقلالی در سپاهان از تهران به اصفهان کوچ نموده اند.

احمدرضا عابدزاده

داستان جدایی عابدزاده از استقلال را کمتر کسی نمی داند. او که در در استقلال قهرمان آسیا و ایران شده بود و لقب عقاب آسیا را کسب کرد پس از اختلاف با مدیریت استقلال و عدم حمایت کاظم اولیایی، مدیرعامل این تیم برای درمان مصدومیت عابدزاده، تصمیم به جدایی از این تیم را گرفت. عابدزاده پس از استقلال، فصل 72-73 را در سپاهان گذراند و سپس به پرسپولیس پیوست و تقریبا تا سرانجام دوران فوتبالش سرخ پوش ماند.

سید مهدی رحمتی

پرسابقه ترین بازیکن لیگ برتر فوتبال ایران، پر رفت وآمدترین بازیکن بین سپاهان و استقلال بوده است. رحمتی در ابتدای دوران فوتبالی اش و پس از سه فصل حضور در فجر سپاسی، در سومین دوره لیگ برتر به سپاهان پیوست. دروازه بان جوان آن روز های فوتبال ایران سپس در دوران قلعه نویی به استقلال پیوست و دو فصل در این تیم حضور داشت و یک قهرمانی لیگ هم کسب کرد، اما کم تجربگی و نیمکت نشینی زیر سایه وحید طالبلو منجر به جدایی این بازیکن از استقلال شد. رحمتی در لیگ نهم پس از دو فصل درخشش در مس کرمان، با رفتن امیر قلعه نویی به سپاهان به زرد پوشان اصفهانی پیوست و دو فصل پیاپی به همراه این تیم قهرمان لیگ برتر شد.

رحمتی پس از چهار سال توسط مظلومی به استقلال بازگردانده شد و سه فصل به عنوان دروازه بان اول در این تیم به میدان رفت و توانست یک قهرمانی جام حذفی در دوران مظلومی و یک قهرمانی لیگ برتر در دوران قلعه نویی کسب کند. او پس از این سه فصل، یک فصل را در تیم پیکان گذراند و دوباره به استقلال برگشت و در حال حاضر هم عضو تیم شهر خودرو است.

پرویز برومند

یکی از پرحاشیه ترین بازیکنان فوتبال ایران، ابتدای دوران فوتبالش را در سپاهان گذراند و چند فصل بعد به استقلال پیوست و 6 فصل برای آبی های پایتخت به میدان رفت. البته او در میانه حضورش در استقلال و در دربی جنجالی فصل 79 به خاطر درگیری فیزیکی با سرانجام رافت به مدت 18 ماه محروم شد و عملا دوران طلایی اش را از دست داد و پس از بازگشت به میادین، دیگر اثری از آن برومند آماده نبود.

خسرو حیدری

خسرو حیدری که فصل گذشته با عبور از مرز 300 بازی برای استقلال و با پیراهن این تیم از فوتبال خداحافظی کرد، توسط امیر قلعه نویی در فصل 88-87 در تیم بزرگسالان استقلال مورد استفاده نهاده شد و سال های درخشانی با این تیم داشت. او پس از دو فصل حضور در استقلال با رفتن امیر قلعه نویی به سپاهان، به این تیم پیوست، اما حضورش یک فصل بیشتر طول نکشید و دوباره به استقلال برگشت و برای هشت فصل دیگر و تا سرانجام دوران فوتبالش در این تیم باقی ماند. خسرو حیدری در مجموع دو بار به همراه استقلال و یک بار به همراه سپاهان قهرمان لیگ برتر و دو بار هم به همراه استقلال قهرمان جام حذفی شد.

هاشم بیک زاده

بیک زاده هم از جمله بازیکنان جوانی بود که ناصر حجازی به استقلال آورد. او پس از دو سال حضور در استقلال جزو بازیکنانی بود که با حضور امیر قلعه نویی در سپاهان به این تیم پیوست. او دو بار به همراه استقلال و دو بار به همراه سپاهان قهرمان لیگ برتر شده است.

علی حمودی

حمودی در دوره پرویز مظلومی و در فصل 91-90 به استقلال پیوست. این مدافع راست خوزستانی با این که در ابتدای حضورش در استقلال نمایش خوبی نداشت، اما پس از حضور امیر قلعه نویی در استقلال، زوج خوبی با خسرو حیدری تشکیل دادند و در ایران و آسیا عملکرد خوبی با یکدیگر داشتند با این حال حمودی در فصلی که استقلال به همراه امیر قلعه نویی به دنبال کسب قهرمانی در آسیا بود، این تیم را ترک کرد و به سپاهان پیوست و دو فصل در این تیم حضور داشت.

وریا غفوری

کاپیتان کنونی استقلال و یکی از بازیکنان تاثیرگذار این تیم پیش از پیوستن به جمع آبی پوشان عضو تیم سپاهان بود. او پیش از رفتن به سپاهان به خاطر گلی که با پیراهن نفت و از میانه میدان به استقلال زد، شهرت پیدا کرد و پس از سرانجام آن فصل در حالی که بین استقلال و سپاهان بر سر به خدمت گرفتنش، دعوا بود، به سپاهان پیوست و دو فصل در این تیم حضور داشت و توانست به قهرمانی لیگ برتر هم برسد. او پس از دو فصل حضور در سپاهان، در ابتدای فصل 96-95 به استقلال پیوست.

امید نورافکن

شاید بتوان نورافکن را استقلالی ترین بازیکن سپاهان نامید؛ کسی که در استقلال رشد پیدا کرد و لژیونر شد، اما در حال حاضر برای رقیب اصفهانی توپ می زند. او فصل گذشته از استقلال به شارلوای بلژیک پیوست، ولی در نیم فصل دوم به صورت قرضی به استقلال بازگشت، اما استقلالی ها نتوانستند قرارداد او را برای فصل نوزدهم تمدید نمایند و این بازیکن به صورت قرضی به سپاهان پیوست. خوشحالی گل جنجالی نورافکن پس از به ثمر رساندن گل دوم و تساوی سپاهان در ملاقات رفت این فصل مقابل استقلال هنوز در یاد طرفداران آبی باقی مانده است.

عارف غلامی

غلامی ابتدای لیگ نوزدهم و به عنوان سهمیه زیر 23 سال از فولاد به استقلال پیوست و استراماچونی او را به یکی از مهره های تاثیرگذار خط دفاعی این تیم تبدیل کرد. غلامی چهار فصل پیش فوتبالش در رده بزرگسالان را با سپاهان شروع کرد و با وجود سن کمی که داشت توانست 32 بازی برای این تیم انجام دهد.

سیاوش یزدانی

یزدانی همانند غلامی برای لیگ نوزدهم به استقلال پیوست و او هم توسط استراماچونی به یکی از ارکان دفاعی این تیم تبدیل شد. این مدافع که پیش از استقلال در سپاهان حضور داشت به خاطر کل کل و درگیری های لفظی که فصل گذشته با پرسپولیسی ها داشت سعی کرد بین استقلالی ها محبوب گردد و بین پرسپولیسی ها منفور. این بازیکن یک نایب قهرمانی لیگ برتر در فصل 98-97 به همراه سپاهان دارد.

لئاندرو پادوانی

این مدافع بلند قامت برزیلی پس از درخشش در فولاد و نفت، فصل 95-94 به سپاهان پیوست و یک فصل در این تیم حضور داشت. او سپس به استقلال ملحق شد و دو فصل هم برای این تیم به میدان رفت، اما اواخر فصل 97-96 اتفاق ناگواری برای او رخ داد که منجر به سرانجام فوتبال این بازیکن شد. او در ملاقات مقابل فولاد در برخوردی که با آرمین سهرابیان داشت از ناحیه نخاع دچار مصدومیت شد و در حال حاضر شاید به سختی بتواند راه برود.

امید ابراهیمی

هافبک دفاعی مستحکم فوتبال ایران در سال 89 به سپاهان پیوست و با نمایش بی نقص در چهار فصل حضورش در این تیم، خودش را به فوتبال ایران معرفی کرد. او سپس به استقلال پیوست و چهار فصل در استقلال حضور داشت و با ادامه فرایند درخشانش در استقلال، به او لقب فرمانده دادند. ابراهیمی جزو چندین ستاره های تیم شفر بود که در سرانجام فصل 97-96 از استقلال جدا شدند. این بازیکن دو قهرمانی لیگ و یک قهرمانی جام حذفی به همراه سپاهان و یک قهرمانی جام حذفی به همراه استقلال کسب نموده است.

علی کریمی

کریمی دو فصل پیش به عنوان جایگزین امید ابراهیمی از سپاهان به استقلال پیوست و در دو فصل گذشته به یکی از ارکان اصلی خط میانی آبی پوشان تبدیل شده است و 50 بازی برای این تیم انجام داده است. کریمی فوتبالش در رده بزرگسالان را سال 91 از سپاهان شروع کرد و در 18 سالگی به یکی از بازیکنان اصلی تیمش تبدیل شد. او پس از چهار فصل حضور در سپاهان به دیناموزاگرب پیوست، اما حضورش در فوتبال کرواسی یک فصل بیشتر طول نکشید و پس از یک سال به سپاهان بازگشت. حضور دوباره کریمی در سپاهان یک سال بیشتر طول نکشید و او در ادامه به استقلال پیوست و هم اکنون عضو این تیم است.

سرور جپارف

هافبک مطرح ازبکستانی نیم فصل 96-95 برای تقویت خط میانی استقلال با نظر علیرضا منصوریان به این تیم پیوست، اما محرومیت بدموقع آبی پوشان از پنجره نقل وانتقالات به دلیل پفراینده عادل شیحی باعث شد که این بازیکن نتواند در آن فصل برای استقلال به میدان برود. به همین دلیل جپارف به سپاهان قرض داده شد و نیم فصل برای این تیم به میدان رفت و در سرانجام فصل دوباره به استقلال برگشت. این بازیکن ازبک در مجموع در هر دو تیم عملکرد خوبی داشت و به یکی از ارکان استقلال و سپاهان تبدیل شد. جپارف هم جزو بازیکنان مطرحی بود که در فصل 97-96 از تیم تحت راهنمایی شفر جدا شد.

مجتبی جباری

هافبک محبوب استقلال که هشت فصل برای آبی پوشان به میدان رفت در سرانجام فصل 92-91 به دلیل مصاحبه ای که علیه مدیریت وقت استقلال انجام داد، توسط این باشگاه کنار گذاشته شد. او پس از این اتفاق به سپاهان پیوست و نیم فصل برای این تیم به میدان رفت. طبق صحبت هایی که جباری پس از پیوستن به سپاهان انجام داد، او دو هفته پس از بیانیه تند باشگاه استقلال منتظر تماس این باشگاه برای حضور در اردوی آبی پوشان ماند، اما پس از دو هفته به سپاهان پیوست. جباری به همراه استقلال سه بار قهرمان ایران و دو بار قهرمان جام حذفی شد.

فابیو جانواریو

محبوب ترین و یکی از بهترین خارجی های استقلال پس از دو سال حضور پیروز در استقلال در ابتدای فصل 90-89 توسط امیر قلعه نویی به سپاهان ملحق شد. او دو فصل هم برای سپاهان به میدان رفت و دوباره در ابتدای فصل 92-91 به استقلال بازگشت، اما پس از مصدومیتی که خارج از اردوی استقلال و در کشور برزیل برایش پیش آمد، توسط امیر قلعه نویی کنار گذاشته شد.

حسین کاظمی

حسین کاظمی در دوره حضورش در استقلال به یکی از بازیکنان محبوب طرفداران این تیم تبدیل شد. او سال 83 به استقلال پیوست و سه فصل برای آبی پوشان به میدان رفت و نمایش درخشانی در این تیم داشت. کاظمی پس از سه فصل حضور در استقلال به سپاهان پیوست و توانست با این تیم به نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا برسد، اما حضورش در اصفهان یک فصل بیشتر نشد و دوباره به استقلال بازگشت و دو فصل دیگر هم برای آبی پوشان پایتخت به میدان رفت.

رضا عنایتی

گل زن ترین بازیکن ادوار لیگ برتر فصل 83-82 به استقلال پیوست و در طول سه فصل حضور در این تیم، دو بار آقای گل ایران شد. او در ادامه به تیم های حوزه خلیج فارس پیوست و پس از سه فصل دوباره به استقلال بازگشت. او پس از یک فصل حضور در استقلال دوباره به امارات رفت و برهه کوتاهی در این کشور به میدان رفت و دوباره به ایران بازگشت، اما مقصدش این بار سپاهان بود و یک فصل هم برای این تیم به میدان رفت. عنایتی در مجموع یک بار به همراه استقلال و یک بار به همراه سپاهان قهرمان لیگ برتر شد.

سید مهدی سید صالحی

مارکوپولوی فوتبال ایران در گشت و گذاری که در فوتبال ایران داشت هم برای سپاهان و هم برای استقلال به میدان رفته است. این مهاجم از نخستین دوره لیگ برتر برای هفت فصل برای سپاهان به میدان رفت و به خصوص در فصل 2007 که با سپاهان به عنوان نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا رسیدند، درخشش خوبی در کنار محمود کریمی داشت و حتی عنوان آقای گلی رقابت های لیگ قهرمانان را کسب کرد. او در ادامه به پیکان پیوست و پس از یک فصل حضور در این تیم در سال 88 به استقلال پیوست و با این که در دو فصل حضورش در جمع آبی پوشان با مصدومیت روبرو بود، اما در مواقعی که برای استقلال به میدان رفت، نمایش قابل قبولی داشت. سید صالحی پس از دو فصل حضور در استقلال دوباره به سپاهان بازگشت. او دو بار در لیگ برتر و سه بار در جام حذفی با سپاهان به عنوان قهرمانی رسیده، اما با استقلال تنها یک عنوان نایب قهرمانی در فصل 90-89 کسب نموده است.

سجاد شهباززاده

این مهاجم فصل 94-93 با امید های فراوانی به استقلال پیوست، اما نتوانست آنطور که باید و شاید انتظارات را برآورده کند و پس از دو فصل حضور در جمع آبی پوشان و به ثمر رساندن 19 گل در 56 بازی به آنالیا اسپور ترکیه و نفت تهران پیوست و دوباره در فصل 96 به استقلال پیوست و یک نیم فصل ناپیروز دیگر با استقلال داشت. شهباززاده از ابتدای فصل 98-97 به سپاهان پیوست تا جمع مهاجمان بلند قامت امیر قلعه نویی در کنار هم جمع باشد.

علی قربانی

این مهاجم بلند قامت فصل 96-95 پس از آمدن علیرضا منصوریان به استقلال و در حالی که همه منتظر پیوستن ارسلان مطهری به جمع آبی پوشان بودند، به استقلال پیوست. او با این که در استقلال عملکرد نسبتا قابل قبولی داشت، اما بازی در دوره حضور کاوه رضایی و تیام باعث شد که بازی اش به چشم نیاید و در سرانجام فصل 97-96 در لیست مازاد وینفرد شفر نهاده شد. او پس از استقلال به لیگ اسلواکی رفت و پس از نیم فصل به سپاهان پیوست و در حال حاضر در کنار شهباززاده، خط حمله تیم قلعه نویی را تشکیل می دهند.

از بازیکنان دیگری که برای استقلال و سپاهان به میدان رفتند می توان به احمد مومن زاده، بهمن طهماسبی، محسن گروسی، داود سید عباسی، داود مهابادی، الونگ الونگ و... اشاره نمود.

منبع: فرارو

به "از عقاب آسیا تا مارکوپولو؛ تمام ستاره های مشترک استقلال و سپاهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از عقاب آسیا تا مارکوپولو؛ تمام ستاره های مشترک استقلال و سپاهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید