باشگاه ها درباره لیگ مصاحبه نکنند، حرفی از تعلیق فوتبال نشده است

به گزارش وبلاگ تکنولوپ و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی درباره پروتکل های مربوط به برگزاری مسابقات در شرایط شیوع و مبارزه با ویروس کرونا مطرح کرد: به صورت کلی، شروع مسابقات فوتبال در هر کشوری باید با تصمیم و سیاست دولت ها باشد و این موضوع به عینه در تمامی کشورهایی که مجوز برگزاری مسابقاتشان داده شد، صورت گرفته است. بیان ساده تر این موضوع این است که اگر وزارت بهداشت به نمایندگی از دولت اجازه شروع مسابقات را بدهد، متولیان برگزاری فوتبال در هر کشور باید با نهادهای بهداشتی هماهنگی داشته باشند و قدم به قدم با رعایت پروتکل ها پیش بروند.

باشگاه ها درباره لیگ مصاحبه نکنند، حرفی از تعلیق فوتبال نشده است

دبیر کل فدراسیون فوتبال ادامه داد: از طرفی فیفا جدیدترین پروتکل های آغاز مسابقات را اعلام نموده است.این پروتکل در یک سند 19 صفحه ای جهت اطلاع همه - و نه فقط 211 کشور عضو فیفا - در سایت فیفا منتشر شد.

وی درباره فرایند مربوط به برگزاری مسابقات توضیح داد: هرگونه تصمیمی در این باره باید از سوی فدراسیون و سازمان لیگ اعلام گردد و اینکه باشگاه ها به صورت تک تک و به وسیله رسانه ها مطالب را بازگو نمایند در پروتکل های بین المللی وجود ندارد و می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

نبی اضافه کرد: نکته مهمی که می خواهم اینجا مطرح کنم این است که بازگویی این مسائل از سوی اعضای باشگاه ها بازتاب رسانه ای بین المللی و حتی تبعات سنگینی برای کل ساختار فوتبال ایران خواهد داشت و لذا شایسته است مسولان باشگاه ها در این قسمت دقت نظر بیشتری داشته باشند.در دنیای امروز مباحث به صورت کامل رصد می گردد و همه ما در اتاق شیشه ای در حال فعالیت هستیم. بنابراین بیان دیدگاه ها می بایست در جهتی انجام گردد که به کلیت فوتبال کشور و اقتدار فوتبال ما در سطح دنیا آسیبی وارد نکند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال یادآور شد: فدراسیون های عضو فیفا در نهایت نقطه تماس میان فوتبال آن کشور با فدراسیون بین المللی فوتبال هستند و در واقع فیفا فدراسیون فوتبال آن کشور را به رسمیت می شناسد. لذا اگر قرار بر این باشد تصمیمی در کلیت فوتبال و برای مثال برگزاری مسابقات باشگاهی در هنگام شیوع و مبارزه با ویروس کرونا گرفته گردد فیفا با مسولان باشگاه ها جلسه نمی گذارد بلکه این فدراسیون فوتبال است که محل ارتباط میان دو نهاد است.

نبی توضیح داد: بار دیگر از کلیه مسولان محترم باشگاه ها درخواست می کنم با عنایت به موارد ذکر شده همچون همواره به اظهارات و مصاحبه های خود دقت نظر ویژه ای داشته باشند و در درون مجموعه و ساختار باشگاه، طرح تعیین و ساز و کار معینی را برای انتقال پیغام هایشان به فضای افکار عمومی و رسانه ها در نظر بگیرند. بدون شک، تاوان سخنان حاشیه برانگیز و احساسی را نه اقلیتی خاص بلکه کل فوتبال ایران خواهد داد.

وی همچنین اظهار داشت: سازمان لیگ با استناد به پروتکل مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در ورزش که مورد تایید وزارت بهداشت هم بوده برنامه تمرینات و آغاز مسابقات لیگ برتر، لیگ یک، لیگ دو و لیگ سه را در نامه مورخ 30 اردیبهشت به باشگاه ها ابلاغ کرد. بر این اساس تیم های لیگ برتر، لیگ یک، دو و سه تمرینات خود را از خرداد آغاز کردند و فدراسیون و سازمان لیگ مطابق مصوبات قانونی و لازم الاجرا برنامه های تمرینات و مسابقات را اجرا می نمایند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال همچنین درباره نشست ویدئو کنفرانس AFC با نمایندگان فدراسیون ها و لیگ های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب آسیا بیان کرد: این جلسه روز چهارشنبه از ساعت 15 به وقت محلی مالزی برگزار گردید.اعضای دپارتمان مسابقات، بخش تجاری و همچنین نمایندگان لاگارد اسپورت هم در این نشست حضور داشتند. قبلا AFC از همه فدراسیون ها استعلامی گرفته بود که تصمیم شان درباره لیگ های داخلی خود بر اساس پروتکل های ابلاغی دولتشان به چه صورت است. در نهایت تعیین شد تا اول تیر کشورهای غرب آسیا که در لیگ قهرمانان حضور دارند یا لیگ های داخلی شان آغاز شده یا در شرف آغاز است. کنفدراسیون از آغاز دوباره لیگ های داخلی ابراز خوشحالی کرد. مسولان کنفدراسیون همچنین اعلام کردند که مسابقات تحت نظر AFC براساس پروتکل های اجرایی در هنگام شیوع کرونا سه روز قبل و یک روز پس از بازی ها می بایست توسط فدراسیون ها به انجام برسد.

وی درباره شرایط رقابت های مقدماتی جام دنیای 2022 قطر توضیح داد: کنفدراسیون در این باره با فیفا مذاکراتی داشته است. در نهایت پیشنهاد برگزاری 4 مسابقه به جامانده این مرحله در فیفادی اکتبر و نوامبر است. بدین ترتیب که 8 و 13 اکتبر و 12 و 17 نوامبر 2020 این مسابقات به انجام برسد. این پیشنهاد از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام گرفته و قرار است فیفا در این باره اطلاع رسانی نهایی را انجام دهد. همچنین قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام دنیای هم مقرر شد در ژانویه 2021 صورت پذیرد و آغاز این مسابقات از مارچ 2021 خواهد بود.

نبی درباره ادامه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و همچنین مرحله یک شانزدهم این مسابقات گفت: ای.اف.سی پیشنهادات کشورهای مختلف را در این باره دریافت نموده و ارزیابی های لازم را انجام داده است. قرار است با توجه به مکاتبات قبلی درباره چگونگی برگزاری مسابقات تصمیم گیری گردد. دو بازه زمانی یا از 14 تا 29 سپتامبر و یا از 21 اکتبر تا 4 نوامبر 2020 در این خصوص در نظر گرفته شده است و پس از آنالیز نهایی کمیته مسابقات تصمیم نهایی را می گیرد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال همچنین درباره خبرهای مطرح شده پیرامون خطر تعلیق فوتبال ایران گفت: همانطور که بارها در روزهای اخیر از سوی فدراسیون فوتبال شفاف سازی صورت گرفت، روز 9 خرداد ماه نامه ای از سوی فیفا به ایران رسید که در آن، به تعداد بسیار محدودی از مواردی که مد نظر فیفا بود، اشاره شده بود. در این نامه ای مطلقاً به چنین مسئله ای اشاره نشده است. در حال حاضر به واقع مسئله ای برای فدراسیون وجود ندارد. در این جهت ضروری است با همدلی، حمایت و همراهی به تکمیل این فرایند یاری کنیم. متاسفانه گاهی اوقات به بعضی شایعات علیه فوتبال ملی دامن زده می گردد که باعث تعجب و تاسف است و نباید تحت هیچ عنوان تکرار گردد.

نبی در سرانجام گفت: پیرو اطلاعیه قبلی انتشار مدارک و اسناد مرتبط با فدراسیون از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی بدون داشتن مجوز رسمی از سوی فدراسیون فوتبال به منزله دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون تلقی شده و می بایست در مراجع قانونی پاسخگویی صورت پذیرد. به ویژه در بخش موضوعات مطروحه علیه فوتبال ملی به هیچ وجه گذشت نخواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "باشگاه ها درباره لیگ مصاحبه نکنند، حرفی از تعلیق فوتبال نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باشگاه ها درباره لیگ مصاحبه نکنند، حرفی از تعلیق فوتبال نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید