واکنش فدراسیون فوتبال به علت حذف فغانی از فهرست بین المللی ، به هر چیزی که می خواست رسیده بود!

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، رئیس کمیته داوران روند و دلایل حذف یا انتخاب داوران بین المللی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی ایران برای سال آینده را تشریح کرد.

واکنش فدراسیون فوتبال به علت حذف فغانی از فهرست بین المللی ، به هر چیزی که می خواست رسیده بود!

به گزارش وبلاگ تکنولوپ خداداد افشاریان در ابتدا ضمن اشاره به جلسات متعدد کمیته داوران برای انتخاب داوران بین المللی گفت: پس از برگزاری چندین جلسه، در نهایت روز پنجشنبه 31 شهریور نشستی را با حضور همه اعضای کمیته داوران به مدت چهار ساعت و با هدف مشخص و معرفی داوران بین المللی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی کشورمان به فیفا برگزار کردیم. مبنای این جلسه پیرو تاکید رییس فدراسیون بر رعایت حق، عدالت و مصالح فوتبال کشور بود و باید از همه اعضای هیات رییسه نیز تشکر ویژه ای به جهت حمایت از جامعه داوری کشور داشته باشم. درخصوص این جلسه باید چند نکته را جهت شفافیت هرچه بیشتر و آگاهی فوتبالدوستان تشریح کنم.

وی ادامه داد: در مورد عدم معرفی علیرضا فغانی در فهرست سال آینده، همانطور که همه می دانند آنچه که تمام داوران ایران در سال های گذشته در عرصه بین المللی کسب کردند، فغانی خودش به تنهایی همه این افتخارات مانند حضور در سه دوره جام جهانی، سه دوره جام ملت های آسیا، بازی های المپیک، فینال جام باشگاهای جهان و صدها بازی بزرگ جهان در آسیا و جهان و هر افتخار دیگری که می خواسته را به دست آورده است. فغانی در سال 2021 به وسیله کمیته داوران وقت در فهرست بین المللی قرار نگرفته بود، اما با هماهنگی فدراسیون فوتبال مجددا به فهرست بازگشت. در سال 2022 خودم به عنوان مسئول کمیته داوران وی را به عنوان نفر نخست فهرست معرفی کردم، چراکه شانس اصلی قضاوت در جام جهانی بود و به اعتقادم حق وی بود که در صدر فهرست قرار بگیرد و امیدواریم در جام جهانی نیز بسیار پیروز عمل کند. اما باتوجه به تغییر محل جغرافیایی زندگی فغانی، اینکه در اول سال میلادی 44سال و نه ماه سن خواهد داشت و تورنمنتی وجود ندارد که او تا به حال پیروز به حضور در آن نشده باشد؛ به اعتقاد همه اعضای کمیته داوران، داورانی در داخل کشور داریم که توانایی حضور در جام ملتهای آسیا و درخشیدن در عرصه بین الملل در آینده را دارند. به همین علت برای سال 2023 نام فغانی را در فهرست قرار ندادیم. به نظرم با نگاه بسیار مثبتی که AFC روی مدرسی و نظارت وی دارد، قطعا در این عرصه نیز به فعالیت ادامه خواهد داد. برای وی در هر عرصه ای که حضور داشته باشد آرزوی پیروزیت داریم.

افشاریان اضافه کرد: در مورد علی اصغر مومنی متاسفانه بر خلاف میل باطنی من و اعضای کمیته داوران، با اینکه وی از داوران بزرگ بین المللی ما است، اما پیرو نامه نگاری هایی که با کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره او انجام داده بودیم، AFC به صورت مکتوب به ما گفت داورانی که در ابتدای سال میلادی بالای 35 سال باشند و در فهرست الیت قرار نگرفته باشند، امکان الیت شدن را ندارند و عملا دیگر نمی توانستیم وی را در فهرست داشته باشیم؛ البته با خود او هم صحبت کردیم و خوشبختانه با آگاهی از جزییات موضوع را قبول کرد و انشالله برای ده سال آینده بتوانیم او را در مسابقات داخلی در کنار خودمان داشته باشیم.

رئیس کمیته داوران توضیح داد: بنابراین شرایط فهرست ما برای دو نفر جا داشت که باتوجه به نمرات و قضاوت های خوب امیر عرب براقی و مرتضی منصوریان که از بزرگان داوری ما و عضو اکادمی داوران آسیا هستند به تشخیص کمیته داوران وارد فهرست شدند. ناگفته نماند امیرسامان سلطانی نیز کاندیدای حضور در فهرست بود که بسیار داور قابل و آینده داری است اما به علت شرایط سنی این امکان هست که در سالهای آینده در صورت ادامه همین روند خوبی که دارد به فهرست اضافه گردد. در فهرست داوران این نکته نیز حائز توجه است که به علت سن کمتر پیغام حیدری به نسبت بیژن حیدری، در فهرست نو با یک آینده نگری، پیغام را به عنوان نفر دوم و بیژن حیدری را در جایگاه سوم معرفی کردیم.

وی گفت: در مورد یاری داوران، محمدرضا ابوالفضلی ابتدای ژانویه از 45 سال عبور می نماید و طبق آیین نامه فدراسیون فوتبال نمی تواند در فهرست حضور داشته باشد. پس برخلاف میل باطنی نام او را از فهرست درآوردیم و امیدواریم در مدرسی و نظارت ای اف سی همچنان مثل دوران یاری داوری پیروز باشد. اما در بخش یاری داوران آنچه به شدت موجب رنج من شد، خارج شدن علی میرزابیگی از فهرست بود. متاسفانه در تست پیش فصل لیگ برتر پیروز به پاس کردن تست نشد و برای اینکه یک فرصت دیگر به وی بدهیم، او را به تست معرفی داوران فیفا دعوت کردیم اما بازهم به هر علتی پیروز نشد. واقعا در روز تست دلم شکست و هیچ کار دیگری از دست ما بر نمی آمد. البته قطعا او را در کنار خودمان در داوری کشور خواهیم داشت. بر این اساس دو جای خالی هم در فهرست یاری داوران به وجود آمد که بر اساس نمرات، سابقه قضاوت و توانایی یاری داوران آقایان فرهاد فرهادپور و علیرضا مرادی را به اتفاق آرای اعضای کمیته داوران به فهرست اضافه کردیم.

افشاریان بعلاوه اضافه کرد: در بخش داوران بانوان با توجه به شرایط سنی و الیت بودن همه داوران دست به ترکیب فهرست نزدیم. بر این اساس مهسا قربانی را در صدر فهرست و سلطنت نوروزی را نفر دوم و مهناز ذکایی را نفر سوم قرار دادیم. با این شرح که درخصوص ذکایی به علت پاس نکردن تست هایش در جام ملتها تصمیم گرفتیم تا یک تلنگر بزنیم و به همین علت او را جایگاه سوم گذاشتیم تا به نوعی به خودش بیاید. در بخش یاری داوران بانوان نیز همان فهرست سال گذشته یعنی انسیه مافی نژاد، بهاره سیفی نهاوندی و آتنا لشنی را خواهیم داشت.

رئیس کمیته داوران گفت: در فوتسال نیز باتوجه با اینکه اسماعیل کمربسته یکی از برترین داوران فوتسال ما بوده است، اما متاسفانه او را به خاطر همان شرایط سنی که تا 35سالگی در فهرست الیت قرار نگرفته، بر اساس اعلام AFC دیگر نمی توانیم در فهرست داشته باشیم. این مورد نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که برخلاف آنچه در دلمان بوده مجبور به اتخاذ تصمیم شدیم. بر این اساس، محمدجواد احتشام را بر اساس کلیه شرایط در فهرست قرار دادیم. در فوتسال بانوان نیز گلاره ناظمی داور بزرگ فوتسال بانوان کشور، زری فتحی و زهرا رحیمی را داریم.

وی اضافه کرد: در بخش فوتبال ساحلی ابراهیم اکبرپو، حمید متین مقدم و ابراهیم کرد را در فهرست داشتیم و برای سال جاری حسام عرب را بر اساس نمرات و قابلیت ها به فهرست اضافه کردیم.

رئیس کمیته داوران در انتها گفت: حضور افراد در فهرست بر پایه تحلیل و تصمیم تمامی اعضا محترم کمیته داوران و به دور از هرگونه خود رایی، نگاه استانی و فردی بوده است. به داوران تازه اضافه شده به فهرست بین المللی خوش آمد می گویم و برای داورانی که دیگر در فهرست حضور ندارند نیز آرزوی پیروزیت داریم. ما سعی کردیم بر اساس حق و بدون جانبداری تصمیمات را در گروه تصمیم جمعی بگیریم و فهرست جوان و بر پایه شایستگی را به فیفا معرفی کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "واکنش فدراسیون فوتبال به علت حذف فغانی از فهرست بین المللی ، به هر چیزی که می خواست رسیده بود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش فدراسیون فوتبال به علت حذف فغانی از فهرست بین المللی ، به هر چیزی که می خواست رسیده بود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید