سومین جشن از سلسله برنامه های هفتمین جشن ملی پسته رفسنجان برگزار گردید

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، سومین جشن از سلسله برنامه های هفتمین جشن ملی پسته رفسنجان برگزار گردید.

سومین جشن از سلسله برنامه های هفتمین جشن ملی پسته رفسنجان برگزار گردید

سومین جشن از سلسله برنامه های هفتمین جشن ملی پسته رفسنجان شامگاه سه شنبه در کشکوئیه شهرستان رفسنجان در حالی برگزار گردید که بیشتر برنامه های این جشن معطوف به برنامه های احیای هنر دستی گلیم تاس بود؛ این گلیم در سالهای گذشته ثبت ملی شده است.

امسال محصول پربرکت پسته در شهرستان رفسنجان در حال برداشت است و به شکرانه این نعمت ارزشمند هفتمین جشن ملی پسته رفسنجان با حال و هوایی متفاوت از دوره های گذشته در پنج نقطه از شهرستان از شامگاه یکشنبه 26 شهریور آغاز شده و تا پنجشنبه 30 شهریور ادامه دارد.

نخستین شب از این جشن ملی در تپه های ماسه بادی منطقه صفاییه نوق با نشان پسته و غذای محلی کشک و مغز و دومین شب هم در اسماعیل آباد نوق با نشان پسته و شکرگزاری برگزار گردید.

اما سومین شب از جشن ملی پسته در شهر کشکوئیه از توابع رفسنجان میهمان ویژه ای داشت و آن گلیم تاس یکی از صنایع دستی قدیمی این منطقه بود که پس از سالها فراموشی و مهجوری، از ابتدای تابستان امسال احیای آن در دستور کار اداره میراث فرهنگی قرار گرفته است.

استان کرمان در حوزه فرش، گلیم و زیراندازها حرف های زیادی برای گفتن در سطح دنیای و ملی دارد و گلیم دست بافت تاس در سالهای نه چندان دور در خانه های روستایی شهرستان رفسنجان به ویژه منطقه کشکوئیه مورد استفاده فراوانی قرار میگرفت، اما سکه این محصول سنتی پس از ظهور فرشهای ماشینی به تدریج از رونق افتاد.

پس از حدود نیم قرن فراموشی گلیم تاس، با برگزاری نخستین جشن احیای گلیم تاس در شهر کشکوئیه در اواخر خرداد امسال احیای این گلیم به صورت جدی و رسمی آغاز شده تا شاهد رونق و استفاده از گلیم تاس باشیم.

کوشش برای احیای گلیم تاس در رفسنجان در حالی است که استان کرمان در جای جای خود خاستگاه چنین صنایع و هنرهای اصیلی است که از آن جمله گلیم شیرکی پیچ سیرجان است که به ثبت دنیای رسیده و روستای دارستان این شهرستان به عنوان دهکده دنیای ثبت شده است.

شهر کشکوئیه و روستاهای همجوار آن از منطقه ها بسیار قدیمی کاشت و برداشت محصول پسته نیز هستند و برگزاری سومین شب از هفتمین جشن ملی پسته فرصت بسیار خوبی برای معرفی و رونمایی از گلیم تاس بود تا معرفی و شناسایی این هنر صنتی دستباف در کانون توجهات قرار گیرد.

تاس یکی از نقش های مهم در بافت گلیم است که این دستباف سنتی در منطقه کشکوئیه به همین نام خوانده می گردد، هر چند از گلیم تاس به عنوان زیرانداز و فرش خانه در قدیم بیشتر استفاده میشده است، اما کارکردهایی نظیر سفره و غیره نیز دارد.

گلیم تاس با وجود سادگی رنگ و نقش، یکی از زیباترین گلیم های استان کرمان محسوب می گردد و بافت آن عمدتا به وسیله بانوان رفسنجان انجام میگرفت و حال با احیای این گلیم به یاری پیشکسوتان، نسل جوان ادامه دهنده راه نیاکان خود شده است.

فرماندار رفسنجان در سومین شب از هفتمین جشن ملی پسته در کشکوئیه گفت: گلیم تاس از صنایع دستی خاص بخش کشکوئیه از توابع این شهرستان است که شمار بافندگان چیره دست آن تا 2 سال پیش به انگشتان یک دست هم نمی رسید و چیزی نمانده بود که به دست بی مهر فراموشی سپرده گردد.

حسین رضایی اضافه کرد: اما این هنر صنایع دستی اکنون احیا شده و طی 2 ماه اخیر در قدم نخست برای 70 بانوی این روستا آموزش های لازم گلیم بافی ارائه و این صنعت در خانه ها و کارگاه ها ترویج و رونق یافت.

وی توضیح داد: روستاهای رفسنجان بویژه در منطقه کشکوئیه بافت این گلیم را از دیرباز در گنجینه هنری خود داشته اند که به سبب استفاده از رنگ و طرح های ساده و نقوش زیبای تاس مانند، می تواند قابلیت مناسبی برای جای گرفتن در چینش امروزی آپارتمان ها، کادو دادن، استفاده در منازل و محل کار و غیره دارد.

فرماندار رفسنجان تاکید نمود: گلیم تاس فقط ارزش تاریخی ندارد، بلکه از لحاظ ریالی هم ارزشمند است به طوری که نمونه هایی از این نوع گلیم در مقیاس کوچک یک در یک و نیم متر بسته به تنوع و رنگ و طرحش حتی بالای 100 تا 170 میلیون ریال ارزشگذاری شده است و افرادی هستند که از این نوع گلیم تهیه و به خارج از کشور ارسال می نمایند تا هدیه ای برای دوستان، آشنایان و عزیزانشان باشد.

وی بیان نمود: اما در ادامه راه، نگرانی هایی وجود دارد که گاهی خیال آسوده را از بانوان بافنده گلیم تاس می رباید، بانوانی که با علاقه بسیار برای فراگرفتن هنر بومی مادران و مادربزرگ های خود آغوش گگردده اند اما دغدغه عاقبت دست بافته ها دل مشغولی آنان شده است.

رضایی گفت: با این همه، فروش بافته ها مهمترین دغدغه بانوان بافنده و افرادی است که می خواهند به این عرصه قدم بگذارند، پس از احیا احتیاج است در نمایشگاه های مختلف گردشگری فراوریات بانوان به نمایش درآید و حمایتهای مسئولان و غیره هم باید بیش از پیش باشد تا با ایجاد برندینگ، راهی برای صادرات این محصول با ارزش باز گردد.

وی گفت: برپایی هفتمین جشن ملی پسته فرصت غنیمتی است تا این گلیم و صنعت دستی خاص در نمایشگاهی عرضه گردد، همگان با آن آشنا شوند و خرید نمایند و البته تورهای گردشگری از نقاط مختلف کشور که برای بازدید از باغ های پسته می آیند با این گلیم تاس آشنا می شوند و بابی برای معرفی این اثر هم در زادگاهشان باز می گردد.

فرماندار رفسنجان توضیح داد: منطقه کشکوئیه رفسنجان خاستگاه فراوری پسته از نوع و رقم اکبری است و کیفیتی که این نوع و رقم پسته احمدآقایی در دنیا دارد، بی نظیر است.

وی با اشاره به کیفیت بالای پسته فراوری شده در رفسنجان گفت: ارقام تجاری پسته ایران بالای 50 گرم مغز دارند یعنی نسبت مغز بیشتر از پوست آن است، در حالی که مقدار مغز پسته آمریکا به بالای 48 گرم هم نمی رسد و مقدار چربی موجود در پسته ایران موجب می گردد تا با برشته کردن و بودادن این پسته طعم و کیفیت مطلوب به خود گیرد اما پسته آمریکا آنقدر خشک و کم چربی است که به محض کمی حرارت سیاه و بی طعم می گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان نیز بیان نمود: تورهای گردشگری در چند استان کشور قصد ورود به شهرستان رفسنجان دارند که در روزهای آینده به باغ های پسته می آیند. لذا زیرساخت این بحث مطرح است و باید اقامتگاه های بومگردی در منطقه ها مختلف شهرستان توسعه یابند.

حسنی حسینی اضافه کرد: یکی از محصولات صنایع دستی مردم کشکوئیه گلیم تاس است که این هنر دست، داشت به فراموشی سپرده می شد که خوشبختانه اوایل تابستان امسال احیا و باززنده سازی آن آغاز و این هنرآموزی بافت گلیم تاس به وسیله چند پیشکسوت در کشکوئیه آغاز شد و هم اکنون 70 نفر هنرآموز دارای گواهی نامه از مرکز فنی و حرفه ای شدند.

وی توضیح داد: با صدور مجوزها بحثهای پشتیبانی و ارایه تسهیلات هم مطرح است که با همکاری ادارات مختلف سعی داریم این گلیم ارزشمند احیا و باززنده سازی و تجاری سازی گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان گفت: با توسعه گردشگری کشاورزی در شهرستان رفسنجان، فروش محصولات محلی و صنایع دستی هم رونق می گیرد.

منبع: همگردی

به "سومین جشن از سلسله برنامه های هفتمین جشن ملی پسته رفسنجان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومین جشن از سلسله برنامه های هفتمین جشن ملی پسته رفسنجان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید