قرار بود جمشید هاشم پور مختار باشد

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، پخش چندین و چندباره مختارنامه در مناسبت ها، اگرچه در این سال ها انتقادهایی به جا را متوجه رویکرد تلویزیون نسبت به پخش این سریال تاریخی نموده است، اما قطعا این رویکرد از ارزش کار عواملی که هشت سال از عمرشان را معطوف به فراوری سریالی تاریخی مذهبی با این حجم از پروداکشن نموده اند، کم نمی کند.

قرار بود جمشید هاشم پور مختار باشد

به گزارش وبلاگ تکنولوپ به نقل از ایسنا، محمود فلاح، تهیه کننده ای که در کارنامه اش سریال هایی چون مختارنامه، تفنگ سرپر، خوش رکاب، قبیله عشق و فیلم هایی از جمله رسم عاشق کشی، چند کیلو خرما برای مراسم تدفین، جایی در دوردست، چراغی در مه و ... به چشم می خورد، با سپری شدن بیش از یک دهه از نمایش اولیه سریال مختارنامه، معذوریت ها را برای بازگو کردن بعضی حرف و حدیث ها و ناگفته ها از این سریال کمرنگ نموده است.

حالا فلاح از تمام مرارت هایی می گوید که به جان خریده تا کار به سامان برسد و روی آنتن برود. با این همه او همچنان مشتاق است که فرصتی دست دهد تا دوباره در کسوت تهیه کننده، در ساخت یک مجموعه نمایشی فاخر نقش و سهمی داشته باشد.

بازپخش سریال مختارنامه از شبکه آی فیلم انگیزه ای است تا پای صحبت های محمود فلاح بنشینیم و کم و کیف ساخت این مجموعه نمایشی که بارها به شکل های مختلف از تلویزیون پخش شده است را مرور کنیم.

فلاح در ابتدا با ابراز علاقه به تهیه سریال های تاریخی، می گوید که خیلی دوست داشته است سریالی از زندگی حضرت امام(ره) بسازد و حتی در زمان حیات ایشان، به وسیله مرحوم حاج احمدآقا رایزنی هایی هم در این رابطه نموده است که البته امام(ره) زیر بار نرفتند و موافقت نکردند.

او در پاسخ به اینکه قصه ساخت سریال مختارنامه از کجا شروع شد؟ یادآور می گردد: در سال 1381 تازه از مجموعه تفنگ سرپر فارغ شده بودم که سیمافیلم پیشنهاد ساخت سریال توابین را با فیلمنامه ای از محمدابراهیم سلطانی فر و کارگردانی مرحوم سیف الله داد ارائه کرد. به مسئولان وقت سیمافیلم پیشنهاد کردم که با توجه به تجربه پیروز سریال امام علی(ع)، ساخت توابین را نیز به داوود میرباقری بسپارند.

فلاح درباره اینکه آیا مدیران وقت صدا و سیما هم روی داود میرباقری به عنوان کارگردان مختارنامه نظر مثبت داشتند؟ چنین اظهار می نماید: بله؛ مسئله ای نداشتند و از من خواستند که با میرباقری مذاکره کنم. البته میرباقری از بابت سکانس های خاتمهی سریال امام علی(ع) که باب میلش نبود، کدورتی به دل داشت و ابتدا نپذیرفت، اما بعد با اصرار من قبول کرد که توابین را بسازد، به شرطی که فیلمنامه را از ابتدا خودش بنویسد. به این ترتیب، نگارش فیلمنامه سریال توابین که به مختارنامه تغییر نام داد از خرداد سال 81 تحت نظارت حجت الاسلام رسول جعفریان شروع شد.

داود میرباقری و عزت الله ضرغامی

او در پاسخ به اینکه آیا باور به بعضی کارگردانان برای ساخت سریال های تاریخی موجب نادیده دریافت توانایی دیگر کارگردانان و به نوعی توزیع ناعادلانه فرصت ها نمی گردد؟ شرح می دهد: با کلیت این حرف موافقم، اما توجه داشته باشید که من در نزدیک به 18 سال پیش، میرباقری را برای کارگردانی مختارنامه انتخاب کردم و در آن سال ها شاخص ترین سریال مذهبی تاریخی ما، امام علی(ع) بود. البته امروز می توانیم به چهره های جوان هم اعتماد کنیم و چنین فرصت هایی را در اختیارشان قرار دهیم، به شرطی که مشاورانی مثل میرباقری را در کنار خود داشته باشند.

فلاح سپس درباره مختارنامه و زمان دقیق شروع فیلمبرداری سریال یادآور می گردد: پیش فراوری سریال از سال 81 شروع شد و نزدیک دو سال طول کشید. در اواخر فروردین سال 83، تصویربرداری سریال به شکل آزمایشی و به مدت دو ماه در شهر کاشان کلید خورد. گروه سازنده، این دو ماه آزمایشی را به نیت آزمون و خطا و برای سنجیدن توانایی های عوامل فنی و فراوری و آنالیز کم و کاستی ها در نظر دریافتد. به نظرم، حرکت بسیار درستی بود. به هر حال، کاستی ها و نقصان ها را دیدیم و اصلاحشان کردیم. من و میرباقری می دانستیم که این سریال یکی دو ساله جمع نمی گردد و کار به درازا خواهد کشید، بنابراین باید گروه را تقویت می کردیم. به شکل رسمی، ساخت سریال مختارنامه در اواخر اردیبهشت 83 با حضور آقای لاریجانی، رئیس وقت سازمان صداوسیما در لوکیشن مسجد کوفه کلید خورد و تصویربرداری آن سال 88 به خاتمه رسید.

تهیه کننده مختارنامه در پاسخ به این پرسش که آیا از همان ابتدا قرار بود فریبرز عرب نیا ایفاگر نقش مختار ثقفی باشد یا به بازیگران دیگری هم فکر می کردید؟ گفت: در ابتدا قرار بود جمشید هاشم پور بازیگر نقش مختار ثقفی باشد اما در جلسه نهایی گفت نگران است که مبادا با توجه به طولانی بودن زمان فیلمبرداری سریال، نتواند از پس کار بربیاید. با منتفی شدن حضور هاشم پور، به سراغ فریبرز عرب نیا رفتیم و با او به توافق رسیدیم

او درباره همکاری با فریبرز عرب نیا شرح داد: عرب نیا خصوصیات اخلاقی خاصی دارد. با این حال، میرباقری همواره از انتخاب و نحوه بازی عرب نیا راضی بود. عرب نیا کمترین برداشت ها را هنگام فیلمبرداری داشت. هر چند عده ای اعتقاد داشتند که اگر صدایش دوبله می شد نتیجه کار بهتر می بود، اما کارش در مجموع رضایت بخش بود.

فلاح در پاسخ به سوال دیگری درباره ارتباط با علنا چه در مرحله نگارش فیلمنامه و پیش فراوری و چه پس از آن و در طی فیلمبرداری سریال، شرح داد: به دلیل حواشی ای که در زمان پخش سریال امام علی(ع) به وجود آمده بود، قبل از نگارش فیلمنامه مختارنامه، پنج ماه کار تحقیقاتی و مطالعاتی انجام شد و حتی به مرحوم دکتر جعفر شهیدی نیز مراجعه و با ایشان مشورت هایی کردیم. در مرحله بعد، به قم سفر کردیم و ضمن ملاقات با علما و مراجعی همچون آیت الله مکارم شیرازی تائید و موافقت ایشان را برای ساخت سریال گرفتیم.

او درباره یکی از حواشی سریال مختارنامه در زمان پخش که مربوط به سکانس های حضرت ابوالفضل(ع) در روز عاشورا بود و البته هیچ گاه هم از تلویزیون به نمایش درنیامد، چنین اظهار کرد: اضافه شدن صحنه های کربلا به درخواست آقای ضرغامی بود. فیلمبرداری مختارنامه به خاتمه رسیده بود که ایشان به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما از ما خواست که با توجه به منتفی شدن ساخت مجموعه امام حسین(ع) صحنه های مربوط به کربلا و روزهای تاسوعا و عاشورا را به مختارنامه اضافه کنیم. گروه برای دریافت این تصاویر یک بار دیگر به شاهرود رفت و طی مدت چهار ماه، صحنه های روز عاشورا که همان سکانس معروف حضرت ابوالفضل(ع) نیز در آن است، فیلمبرداری شد. یک روز هم خود آقای ضرغامی با تعدادی از نمایندگان وقت مجلس سر صحنه تصویربرداری آمدند و سکانس های فیلمبرداری شده کربلا و روز عاشورا را دیدند و علاوه بر تائید کار، از دیدن صحنه ها متاثر شدند، اما این سکانس های تاثیرگذار هیچ گاه فرصت نمایش در تلویزیون را به دست نیاوردند.

تهیه کننده مختارنامه درباره پخش این صحنه ها در فضای مجازی اعلام نمود: البته مدتی بعد بعضی از این سکانس های حذف شده در فضای مجازی منتشر شد، آن هم با کیفیت بسیار پایین. مدت زمان صحنه های مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) حدود 18 دقیقه بود، در حالی که سکانس های منتشرشده در فضای مجازی هفت تا هشت دقیقه بود، آن هم ناقص و بی کیفیت. از آنجا که فیلمبرداری مختارنامه به صورت 35 میلیمتری بود، باید مراحل زیادی مثل صداگذاری، تدوین و... را پشت سر می گذاشت تا آماده نمایش گردد و احتمال داشت که در راستا این مراحل، آن سکانس ها به بیرون درز پیدا نموده باشد. ما هم پیگیر ماجرا شدیم، اما در نهایت معین نشد که چگونه و به وسیله چه شخص یا اشخاصی به فضای مجازی رسیده بود. محمود فلاح همچنین به این پرسش به که با وجود همه مشکلاتی که به آنها اشاره کردید آیا همچنان حاضرید تهیه دیگر آثار نمایشی تاریخی مذهبی را بر عهده بگیرید؟ پاسخ مثبت داد و اضافه نمود: اگر تهیه سریال سلمان فارسی را هم به من سپرده بودند با کمال میل می پذیرفتم.

او افزود: مختارنامه باعث شد دو بار سکته کنم و یک عمل قلب باز داشته باشم. با این حال، اگر توان و فرصتش فراهم آید، همچنان دوست دارم تهیه کننده یک کار فاخر مذهبی تاریخی باشم.

منبع: جام جم آنلاین

به "قرار بود جمشید هاشم پور مختار باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرار بود جمشید هاشم پور مختار باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید