گل زن برتر ایران هم ردیف گل زن پنجم لیگ امارات

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، بیست و دومین دوره رقابت های لیگ برتر ایران با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید تا این تیم پانزدهمین قهرمانی اش در فوتبال ایران و هشتمین قهرمانی اش در لیگ برتر را جشن بگیرد. پرسپولیس در حالی جام را به دست آورد که بهترین گل زن این تیم مهدی ترابی، وینگر این باشگاه شد که پس از 30 مسابقه فقط هفت بار پیروز به گل زنی شد. شاید همین موضوع به قدر کافی، فقر شم گل زنی در تیم قهرمان ایران را به رخ بکشد.

گل زن برتر ایران هم ردیف گل زن پنجم لیگ امارات

البته اوضاع در کل در لیگ اخیر جالب نبود. برترین گل زن لیگ ایران شهریار مغانلو از سپاهان شد که توانست 13 بار گل زنی کند. این تعداد گل در 30 بازی به میزان کافی میانگین کم و ناچیزی دارد که نشان از نبودن یک مهاجم فرصت طلب در لیگ ایران است. به غیر از شهریار، دیگر گل زن برتر لیگ ایران هم مهدی قایدی از استقلال بود که توانست 12 بار گل زنی کند. گو اینکه اگر هت تریکش در آخرین دیدار لیگ نبود، این عدد برای او به میزان کاملا محسوسی ناچیز می شد. نکته مهم درباره این بازیکنان اینکه همگی در زمره ستاره های گران قیمت فوتبال ایران هستند و بسیاری از باشگاه ها برای داشتن آن ها سر و دست می شکنند.

با وجود این امر بررسی لیگی مانند امارات که قاعدتا در حرف، سطح پایین تری از لیگ ایران دارد، نشان می دهد که در ایران چقدر آمار مهاجمان بد است. در لیگ حرفه ای امارات برخلاف ایران که 16 تیمی است، 14 تیم حضور دارند و بازیکنان حداکثر در 26 مسابقه می توانند تیم شان را همراهی کنند. جالب است که در این لیگ، کوجو لابا، مهاجم توگویی العین با 28 گل عنوان آقای گلی را به دست آورده است. این به آن معناست که برخلاف لیگ ایران این بازیکن بیش از یک گل در هر مسابقه زده است. رده دوم این رده بندی هم به علی مبخوت سرشناس، بازیکن تیم الجزیره، رسیده که توانست 27 بار دروازه رقبا را باز کند.

با این حال، شاید هیچ کدام از این موارد به جالبی تعداد گل های لورنسی رودریگس بازیکن تیم البطائه نباشد. او با زدن 13 گل، پنجمین گل زن برتر لیگ امارات شد. اینجا سوژه اصلی مطلب است؛ اینکه تعداد گل های برترین گل زن لیگ ایران به میزان گل هایی است که لورنسی در امارات زده، ولی به جایگاهی بهتر از رتبه پنجمی نرسیده است. ضمن اینکه همچنان نباید این نکته را از یاد برد که لورنسی دو بازی هم در مقایسه با شهریار مغانلو کمتر داشته است. فابیو لیما بازیکن تیم الوصل و ژائو پدرو سانتوس بازیکن تیم الوحده هم هرکدام با 19 و 15 گل در رده های سوم و چهارم لیگ امارات قرار گرفته اند.

بعید است که دستمزد مهاجمان سرشناس ایرانی از بازیکنانی که در رده های سوم به بعد لیگ امارات از حیث گل زنی قرار گرفته اند، کمتر باشد، پس چطور است که آن ها با وجود در اختیار داشتن دو بازی بیشتر، این قدر آمار پایینی دارند؟ این بخش یکی از موضوعاتی است که واقعا نیاز به بررسی بیشتر دارد. آیا نسل مهاجمان خوب ایرانی که می توانستند از هر دو یا سه موقعیت یک گل بسازند، تمام شده است؟ آمار که این امر را به خوبی ثابت می کند.

اتفاقا حضور کوتاه مدت مهاجمی مانند یورگن لوکادیا که با تعداد حضور اندک در پرسپولیس توانست شش بار دروازه رقبا را باز کند، به خوبی ثابت کرد لیگ ایران مهاجم چندان به دردبخوری ندارد؛ اما حالا زمان برای جبران این بخش به میزان کافی مهیا است. اتفاقا با توجه به قانون نو که سهمیه بازیکنان خارجی لیگ افزایش یافته و به پنج به علاوه یک نفر رسیده است، می توان امیدوار بود که میانگین گل بسیار پایین در لیگ ایران با حضور خارجی های چارچوب شناس بهتر شود.

از سوی دیگر، تیم ها می توانند به جای استفاده از مهاجمان کنونی که رقم قراردادشان سر به فلک کشیده، با رقمی منطقی تر مهاجمی بخرند که امیدوار باشند برای آن ها در طول یک فصل بیش از 20 گل بزنند. اگر چنین شود، آن وقت نیازی به مرور فاجعه اخیر نیست. فاجعه ای که نشان می دهد آقای گل لیگ برتر ایران فقط به میزان نفر پنجم گل زنان اماراتی دروازه رقبا را باز کرده است. در کنار این بخش نباید از شم مدیریتی و خرید های هوشمندانه هم عبور کرد.

درست است که دروازه برای ورود بازیکنان خارجی به لیگ ایران بیشتر باز شده، ولی خرید های عاقلانه و هوشمندانه برگ برنده تیم های مدعی در فصل آینده خواهد بود. پیش از این خارجی های زیادی به لیگ ایران آمده اند که برخلاف تبلیغات اولیه، خروجی مناسبی نداشته اند؛ هرچند تعدادی بازیکن خارجی بسیار خوب هم به این لیگ آمده اند که با وجود دستمزد پایین، راندمان بسیار خوبی داشته اند. به هر روی فرصت به دست آمده، موقعیتی را برای مربیان و باشگاه های ایرانی فراهم کرده که بتوانند بیشتر روی خرید مهاجمان مؤثر برنامه ریزی کنند تا علاوه بر ثبت برترین خط دفاعی، بتوانند برترین خط حمله را هم داشته و مهاجمان شان هم نه با 12 و 13 گل، بلکه بیش از 20 گل با یکدیگر مشغول رقابت شوند.

منبع: فرارو

به "گل زن برتر ایران هم ردیف گل زن پنجم لیگ امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل زن برتر ایران هم ردیف گل زن پنجم لیگ امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید