افزایش کارایی نیروگاه های برق با فیلترهای روغن نانوالیاف

به گزارش وبلاگ تکنولوپ به نقل از معاونت علمی و فناوری، استفاده از نانوالیاف در ساخت فیلتر روغن توربین به دلیل نسبت سطحی زیاد، موجب افزایش کارآیی در حذف وارنیش و بعلاوه جذب اندازه بیشتری از آلاینده ها شده است.

افزایش کارایی نیروگاه های برق با فیلترهای روغن نانوالیاف

روغن توربین یک روان کار گردشی است که وظایفی از جمله روان کاری یاتاقان، چرخ دنده ها و کوپلینگ ها، انتقال حرارت و خنک کاری در یاتاقان ها، بهبود عملکرد هیدرولیکی و محافظت در برابر زنگ زدگی و سایش را بر عهده دارد. به همین خاطر یک محصول کاربردی و مهم در صنایع به شمار میرود.

ممانعت از اکسیداسیون و خوردگی، جداپذیری از آب و هوا و عدم کف کردن مهم ترین خواص فیزیکی و شیمیائی است که روغن توربین باید داشته باشد. یکی از محصولات مضری که از تخریب روغن ناشی می گردد وارنیش است که یک شرکت دانش بنیان این مشکل را رفع نموده است و با فراوری فیلتری بر پایه نانوالیاف، توانسته کیفیت روغن های توربینی و کارایی آنها را افزایش دهد.

وارنیش از ذرات نامحلول و محلول ارگانیک مانند اکسیدهای چسبناک و مواد کربن دار موجود در روغن ایجاد می گردد. در اثر کاهش دمای روغن به کمتر از 50 درجه سانتی گراد و بعلاوه متراکم شدن این ذرات محلول و نامحلول، رسوبات قهوه ای رنگ که سخت و نازک هستند تشکیل می گردد که وارنیش نام دارد. برخی از سطوح مستعد وارنیش هستند مثل سطوح سرد، سطوح با لقی کم و جایی که فلوی روغن کم است.

وجود وارنیش در روغن موجب گرفتگی فیلتر، آلودگی روغن نو، انتقال حرارت ضعیف در کولر روغن، افزایش دمای یاتاقان های توربین و مقاومت در برابر سیلان روغن برگشتی و نشت روغن می گردد. به منظور کنترل کیفیت روغن از فیلتراسیون یا جلوگیری از ورود آلاینده ها استفاده می گردد.

فیلترها به دو صورت عمقی و سطحی موجود هستند. فیلترهای سلولزی عمقی از جمله فیلترهای مرسوم در تصفیه روغن توربین هستند که وجود نانوالیاف در این فیلترها موجب بهبود بازده حذف وارنیش از روغن می گردد. با توجه به اینکه فیلترهای موجود از کاغذ ساخته شده، فیلتر سلولزی در مصرف کاغذ نیز صرفه جویی می نماید.

حذف وارنیش از روغنهای روانکار توربین، روغن های هیدرولیک، روغن های دنده و روغن های ترانسفورماتور مهم ترین کاربردهای این فیلتر نانویی است که مزایایی چون قابلیت افت فشار نزدیک به فیلترهای کاغذی، قابلیت جذب 1500 گرم ذرات در ساندویچ 10عددی، کاهش هزینه مصرف کننده حداقل به میزان 10 برابر، جذب آب، وارنیش و ترکیبات حاصل از اکسیداسیون روغن، قابلیت فراوری سفارشی بر اساس افت فشار و دقت فیلتراسیون مورد احتیاج مشتری و مقاومت شیمیایی در برابر حلال های آلی، اسیدی و بازهای ضعیف را دارد.

استفاده از نانوالیاف در ساخت فیلتر روغن توربین به دلیل نسبت سطحی زیاد، موجب افزایش کارآیی در حذف وارنیش و بعلاوه جذب میزان بیشتری از آلاینده ها شده است.

این محصول کاربردی در صنایع با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراوری شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "افزایش کارایی نیروگاه های برق با فیلترهای روغن نانوالیاف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش کارایی نیروگاه های برق با فیلترهای روغن نانوالیاف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید