اپل اعتراف کرد تراشه M2 از سریع ترین پردازنده اینتل ضعیف تر است

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، اپل بعد از رونمایی از تراشه M2 اعتراف کرد که این پردازنده به میزان پردازنده نو از سری Core i7 اینتل سریع و قدرتمند نیست.

اپل اعتراف کرد تراشه M2 از سریع ترین پردازنده اینتل ضعیف تر است

بعد از اینکه اپل سال گذشته از تراشه های قدرتمند سری M رونمایی کرد، مدعی شد این تراشه ها حتی قدرتمندتر از پردازنده های خوب و سریع اینتل هستند. بنابراین در کنفرانس توسعه دهندگان شب گذشته، وقتی اپل از M2 رونمایی کرد، انتظارات زیادی از آن داشتیم. اما در نهایت معین شد این تراشه نمی تواند سریع ترین پردازنده اینتل را شکست دهد.

تراشه تازه M2 از هشت هسته بهره می برد و به عنوان قلب تپنده در مک بوک ایر و مک بوک پرو حضور دارد. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی اپل، این تراشه 50٪ از M1 پهنای باند بیشتر و 18٪ هم سریع تر است. علی رغم فناوری ساخت بسیار پیشرفته ای که TSMC در فراوری این تراشه بکار گرفته، نظیر لیتوگرافی 5 نانومتری و 20 میلیارد ترانزیستور، اما باز هم این تراشه از سریع ترین پردازنده اینتل سریع تر نیست.

زمانی که M1 رونمایی شد، تراشه های قدرتمند اینتل را هم پشت سر گذاشته بود، اما در مقابل نسل دوازدهم از تراشه های اینتل، حتی M2 هم خیلی قدرتمند محسوب نمی گردد. اینتل با نسل 12 توانست پیشرفت محسوسی در مقایسه با قبل داشته باشد و علی رغم قدیمی بودن فناوری ساخت آن در مقایسه با فناوری ساخت AMD، باز هم به راحتی با این شرکت رقابت کند. البته در تست های اپل، M2 توانست تراشه ده هسته ای i7-1255U را که در گلکسی بوک 2 360 بکار گرفته شده پشت سر بگذارد که چارت مربوط به آن را در زیر مشاهده می کنید.

اما در اسلاید دوم، می بینیم که M2 نتوانست پردازنده دوازده هسته ای Core i7-1260P را که در لپ تاپ MSI Prestige 14 Evo بکار گرفته شده شکست دهد. جا دارد اپل را به خاطر این روراست بودن تحسین کنیم چون کمتر شرکتی می آید و تستی را که نشان از عدم فزونی محصولش در مقایسه با یک محصول از شرکت رقیب دارد به نمایش می گذارد. هرچند این روراست بودن، هدفی داشته است.

اگرچه در دنیای واقعی هم تراشه 1260P اینتل قدرتمندتر از M2 است اما نکته کلیدی که شرکت آمریکایی خواسته با این چارت نشان دهد یک چیز دیگر بود. اپل ظاهرا نخواسته با این چارت، به یک ضعف اعتراف کند، هرچند این اتفاق هم افتاد، بلکه خواسته نشان دهد M2 با مصرف 1/4 از توانی که نماینده اینتل احتیاج دارد، می تواند عملکرد فوق العاده خوبی را از خود به نمایش بگذارد. برای مثال 1260P با مصرف 60 وات انرژی می تواند به امتیاز 140 در عملکرد برسد. اما M2 با مصرف فقط 15 وات می تواند به امتیاز 120 دست پیدا کند که عالی است. این فزونی در مصرف انرژی باعث می گردد لپ تاپ کم مصرف تر باشد، داغ نکند، طول عمر باتری بیشتری داشته باشد، به سیستم خنک کننده پیشرفته ای احتیاج نداشته باشد و در نتیجه طراحی آن باریک و سبک باشد و بسیاری موارد خوب دیگر که لپ تاپ های مجهز به Core-i7 1260P از آن بی بهره اند.

در بخش گرافیک اما M2 ظاهرا یک تراشه بسیار قدرتمند است. در چارت ها آمده که این پردازنده 2.3 برابر از تراشه گرافیکی اینتل Iris Xe در i7-1255U که به عنوان قلب تپنده در گلکسی بوک پرو 360 حضور دارد، عملکرد بهتری دارد در حالی که انرژی بسیار کمتری هم مصرف می نماید.

خیلی کنجکاو هستیم بدانیم M2 در مقابل پردازنده های نسل تازه AMD که فناوری ساخت پیشرفته و بهینه ای دارند چه عملکردی از خود به نمایش خواهد گذاشت. در مقابل پردازنده های اینتل، حتی شکستی هم که اینتل متحمل شده با توجه به مصرف بهینه پردازنده اش، یک برد به شمار میرود، بنابراین خیلی هم جای تعجب نداشت که چرا اپل این چارت را در معرض دید کاربران قرار داد.

منبع: PCWorld

منبع: دیجیکالا مگ

به "اپل اعتراف کرد تراشه M2 از سریع ترین پردازنده اینتل ضعیف تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپل اعتراف کرد تراشه M2 از سریع ترین پردازنده اینتل ضعیف تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید