ترکیه در آستانه پیک کرونا

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، قرمز شدن 58 مرکز استان، افزایش مبتلایان در یک شبانه روز به 32 هزار نفر و رسیدن تلفات 24 ساعته به عدد 154 نفر، ترکیه را در نگرانی عمیقی فرو برده است.

ترکیه در آستانه پیک کرونا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تکنولوپ، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ترکیه و در 24 ساعت گذشته به آمار نگران کننده 32 هزار نفر رسیده که تا به امروز در این کشور، سابقه نداشته است.

تا دو هفته پیش از میان 81 استان ترکیه 21 استان این کشور از حیث انتشار ویروس کرونا، در موقعیت کاملاً بی خطر و آبی بودند و تعداد استان های قرمز و نارنجی، اندک بود. اما حالا آمارهای شبانه روز گذشته و نقشه جدید ریسک کرونا، نشان دهنده این است که در سراسر کشور، تنها استان آبی ترکیه، استان کم جمعیت کردنشین شرناخ است، 12 استان زرد هستند و اغلب استان های ترکیه در حال قرمز شدن هستند.

قرمز شدن 58 مرکز استان ترکیه، هشدار و مخاطره جدید است که دولت این کشور را وادار کرده، یک بار دیگر سراغ اعمال محدودیت و سیاست های سختگیرانه برود.

مبتلایان 1 شبانه روز، بیش از 32 هزار نفر

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، آخرین آمار مربوط به شیوع کرونا را به این شکل اظهار داشت:

از مجموع 226 هزار تست اجرا شده در بازه زمانی 24 ساعته، 32 هزار و 404 نفر به عنوان بیمار تشخیص داده شده اند.

تا به امروز 38 میلیون و 103 هزار تست کرونا در ترکیه اجرا شده و به این ترتیب، شمار تست، بیش از یک سوم جمعیت این کشور را شامل شده است.

تا به امروز 31 هزار و 230 نفر از شهروندان ترکیه به خاطر ابتلا به کرونا، جان خود را از دست داده اند.

بی اعتنایی به ماسک و فاصله

آمارهای وزارت بهداشت نشان داده که پس از سفرهای دو هفته گذشته و رفتار آزادانه و سرشار از غفلت، 58 استان ترکیه کاملاً قرمز و پرخطر شده ­اند و بسکمک از روزنامه ­های چاپ آنکارا، در تیتر و عکس صبح امروز، این موضوع را برجسته کرده و ابراز نگرانی کردند.

به گفته مقامات بیمارستانی و اعضای هیات علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، بی ­توجهی مردم به ماسک و فاصله ­گذاری اجتماعی، مهمانی و سفرهای داخلی، اصلی­ترین دلایل افزایش سریع موج جدید ابتلا به کرونا در ترکیه است.

بازگشت محدودیت و ممنوعیت

سرعت انتشار ویروس کرونا و قرمز شدن نقشه ترکیه، تبدیل به مهم ترین موضوع نشست دیروز هیات دولت شد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست کابینه، به وزارت کشور دستور داد تا به شکل سختگیرانه، در سراسر استان هایی که قرمز شده اند، مجدداً منع و محدودیت تردد در روزهای تعطیل را اعمال کند.

بر اساس این دستور، از ساعت 21 روزهای جمعه تا ساعت 5 بامداد روزهای دوشنبه، تردد در خیابان ها ممنوع خواهد بود. البته محدودیت تردد فقط مربوط به ایام تعطیل هفته نیست و در کل ایام هفته نیز، بین ساعت 21 شب و 5 بامداد، منع آمد و رفت، برقرار خواهد بود.

بر اساس بخشنامه ای که از سوی وزارت کشور در اختیار استانداران ترکیه گذاشته شده، از مجموع 81 استان ترکیه، تنها 1 استان (شرناخ) به عنوان استان کم خطر توصیف شده، 10 استان دارای ریسک متوسط هستند، 12 استان در شرایط خطرناک و 58 استان کشور، در شرایط بسیار پرخطر توصیف شده اند.

چرا شرناخ آبی ماند؟

وزارت بهداشت ترکیه در مورد آبی ماندن شهر شرناخ گزارش کوتاهی منتشر شده که در برگیرنده این نکات است: مدیرکل شبکه بهداشت استان با هشتاد نفر نیروی میدانی، به طور مداوم در حال گشت و گذار و بازرسی از شهرها، روستاها، خیابان و مراکز صنفی هستند. شمار عروسی و محافل خانوادگی شلوغ و پر ازدحام، کاهش جدی یافته و در مورد استفاده از ماسک در معابر، سختگیری جدی وجود دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: با آن که شرناخ در جوار مرز ورود به عراق است، اما در کنار ورودی مرز، 8 چادر بزرگ برپا شده و نظارت دقیق و سختگیرانه ای در مورد تردد وجود دارد و علاوه بر این، قرنطینه مرخصی نیروهای نظامی، از 14 روز به 28 روز افزایش یافته است و با در نظر دریافت مجموع این فعالیت ها، شرناخ فعلاً به عنوان تنها استان آبی و دارای کمترین خطر کرونا، توجه کشور را به سوی خود جلب کرده است.

تناقض نصف ظرفیت

یکی از نکات متناقض در بخشنامه وزارت کشور ترکیه این است که اعلام شده، هیچکدام از رستوران ها، کافه ها، قهوه خانه ها و مراکز تفریحی تعطیل نخواهند شد. اما در عین حال، فقط مجاز به استفاده از نصف ظرفیت هستند و به عنوان مثال، رستورانی که 12 میز دارد، تنها باید نصف این تعداد، یعنی 6 میز را در اختیار مشتریان قرار دهد و میزهای دیگر را با چسب قرمز یا زرد، بلا استفاده اعلام کند.

اما به گواه روزنامه نگاران و شبکه های تلویزیونی، این قانون، کاملاً فرمالیته و فرمایشی است و از آنجایی که هیچ نوع بازرسی و نظارتی در میان نیست، رستوران دارها به منظور جبران خسارات چند ماه اخیر، نه تنها با صد در صد ظرفیت مشغول به فعالیت هستند بلکه تعدادی از مشتریان نیز سر پا ایستاده و در انتظار خالی شدن میز و صندلی هستند!

تداوم چالش استانبول

کلانشهر 14 میلیونی استانبول، همچنان مهم ترین کانون خطر شیوع کرونا در ترکیه است. روزنامه قرار در گزارش مفصلی به این اشاره کرده که در 4 راستا مهم استانبول یعنی تقسیم، جاده استقلال، جاده بغداد و بازار اینونو، ده ها هزار نفر از مردم، به منظور پیاده روی در هوای بهاری به خیابان آمدند اما در ازدحام خطرناک این خیابان ها، باز هم درصد قابل توجهی از عابران، حاضر نشدند از ماسک استفاده کنند.

گاف عجیب در اسکی شهر

گاف پرسنل آزمایشگاهی بیمارستان دولتی اسکی شهر ترکیه، توجه رسانه های ترکیه را به سوی خود جلب کرد. ماجرا از این قرار است که نتایج تست 90 تن از مراجعین این بیمارستان جا به جا شد. به دنبال این اشتباه، کلیه بیمارانی که نتیجه تست آنان منفی شده بود، در خانه و بیمارستان بستری شدند، اما مراجعینی که نتایج تست آنها مثبت بود، به عنوان افراد سالم به خانه فرستاده شدند. 2 روز پس از این ماجرا، بیمارستان مزبور، پی به خطای خود برد اما این خطا را پنهان نکرد و مردم از آن خبردار شدند.

سوال قدیمی: تعطیلی کامل یا نسبی؟

ظاهراً در فضای سیاسی و حزبی ترکیه، هر موضوع و مساله ای از قابلیت آن برخوردار است که به ابزاری برای رقابت و تنش حزبی تبدیل شود.

طی دو روز اخیر، بسکمک از رسانه های مخالف و احزاب منتقد دولت، خواستار آن شده اند که ترکیه به طور کامل تعطیل شود. اما واقعیت این است که دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه، حتی در شرایط باز و نیمه باز هم، با مسائل مالی بزرگی روبرو است و میلیون ها خانوار ترکیه برای تامین معاش و نیازهای روزانه در شرایط سخت به سر می برند و دولت نمی تواند کشور را به طور کامل تعطیل کند.

اما این انتقاد به قوت خود باقی است که در روزهای سخت کرونا و در شرایطی که میلیون ها نفر، حتی برای تامین نان روزانه با مشکل روبرو شدند، دولت از ارائه کمک های مالی و نقدی خودداری کرد و تحلیل گران سیاسی بر این باورند که مخالفین اردوغان، در انتخابات پیش رو، از این مساله به عنوان یک ابزار ضدتبلیغاتی استفاده خواهند کرد.

شاید به همین دلیل است که کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق یعنی بزرگترین حزب مخالف اردوغان، امروز اعلام کرده که به تمام معاونین و سران شاخه های استانی حزب خود دستور داده که خود را برای برگزاری انتخابات پیش از موعد مهیا کنند و در فصل پاییز، منتظر برگزاری انتخابات باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ترکیه در آستانه پیک کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه در آستانه پیک کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید