تصویر عجیب سیاره مشتری که راه یافتن حیات فرازمینی را باز می نماید

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، ایسنا نوشت: دانشمندان باور دارند که تصویر نو و عجیبی که از سیاره غول پیکر مشتری منتشر شده است، می تواند به آنها یاری کند تا سیارات شبیه به زمین را که اطراف ستاره های دور می چرخند، شناسایی نمایند.

تصویر عجیب سیاره مشتری که راه یافتن حیات فرازمینی را باز می نماید

تصویر عجیب ثبت شده با تلسکوپ کک(Keck Observatory) در هاوایی، از اولین نور(first light) دستگاه نو آن موسوم به سیاره یاب کک(Keck Planet Finder) به دست آمده است که انتظار می رود از بهار 2023 به بعد، کشف حیات فرازمینی را متحول کند. سیاره یاب کک اکنون پیشرفته ترین طیف سنج دنیا برای طول موج های مرئی است.

ستاره شناسی صرفا مطالعه نور است. یک طیف سنج، نور را از یک جرم در یک طیف پراکنده می نماید که کمی شبیه به یک رنگین کمان است. این کار به ستاره شناسان امکان می دهد تا گازها و مواد شیمیایی موجود در جو ستارگان و سیارات را کشف نمایند که می توانند امضای زیستی و نشانه های حیات روی سطح یک سیاره باشند.

بیشتر بخوانید:

عکس | جنگنده نسل ششم چین که شبیه هیچ هواپیمایی نیست/ آمریکا باید نگران باشد؟

عکس | مرگبارترین و وحشتناک ترین مکان تاریخ کره زمین

عکس | راز کشف نشده بانوی اسرارآمیز مصر باستان !

تصاویر آن ممکن است برای افراد عادی جالب به نظر نرسند اما می توانند ارزش باورنکردنی در جستجوی حیات فراتر از زمین داشته باشند. شناسایی سیارات هم میزان زمین در اطراف ستارگان دیگر، به علت میزان کوچک آنها فوق العاده سخت است. به همین علت است که سیاره یاب کک، یک خبر بزرگ است.

تقریبا از هر پنج ستاره خورشیدسان، یکی از آنها سیاره ای به میزان زمین در منطقه قابل سکونت خود دارد. این منطقه به میزان ای گرم است که آب مایع روی سطح آن وجود دارد.

شری یه(Sherry Yeh)، دانشمند پروژه سیاره یاب کک گفت: ما نخستین نسلی هستیم که سیارات دیگر در همسایگی کهکشان خود را واقعا درک خواهیم کرد.

سیاره یاب کک تقریبا یک دهه است که روی برد طراحی قرار گرفته است. اندرو هاوارد(Andrew Howard)، پژوهشگر پروژه سیاره یاب کک و استاد ستاره شناسی در موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) گفت: تماشا نخستین طیف نجومی سیاره یاب کک، یک تجربه در حال پیشرفت بود. من هیجان زده هستم که از این دستگاه برای مطالعه تنوع زیاد سیارات فراخورشیدی استفاده کنم و اسرار مربوط به چگونگی شکل گیری و تکامل آنها تا شرایط کنونی را بفهمم.

وقتی تلسکوپ ها و دستگاه های نجومی نو آماده می شوند، ستاره شناسان تمایل دارند توانایی های خود را با مجموعه ای از تصاویر اولین نور آزمایش نمایند و به نمایش بگذارند. طیف مشتری چنین تصویری است که به علت خلوص فنی و نه ارزش علمی آن گنجانده شده است. این تصویر در 9 نوامبر 2022 گرفته شده است.

یه گفت: پیش از رونق یافتن کشف سیارات فراخورشیدی در دو دهه گذشته، ما واقعا نمی دانستیم چه سیاره های دیگری وجود دارند.

طیف های تلسکوپ نو برای یافتن سیارات فراخورشیدی، با استفاده از اثر داپلر(Doppler effect) برای میزان گیری سرعت شعاعی ستاره میزبان به مرور زمان استفاده خواهند شد. حرکت یک ستاره، کشش گرانشی هر سیاره ای را که به دور آن می چرخد، نشان می دهد. اگر سیاراتی در مدار باشند، یک ستاره تکان می خورد زیرا همه آنها به دور یک مرکز جرم مشترک دور از مرکز جرم ستاره می چرخند.

سیاره یاب کک در پی این لرزش ستاره ای خواهد بود که ستاره شناسان می توانند آن را برای استنباط جرم و چگالی سیارات در حال گردش میزان گیری نمایند. نبوغ سیاره یاب کک، در دقت بی سابقه ای است که آن را قادر می سازد تا سیارات کم جرم تری را که باعث ایجاد لرزش های کوچک تر در ستاره های میزبان خود می شوند، آنالیز کند. این دستگاه نو پس از راه اندازی کامل قادر خواهد بود تا ستاره هایی را که به جلو و عقب حرکت می نمایند، با سرعت 30 سانتی متر در ثانیه تشخیص دهد. این تقریبا 10 برابر قوی تر از هر دستگاه مشابه دیگری است که در حال حاضر استفاده می گردد.

58321

منبع: خبرآنلاین

به "تصویر عجیب سیاره مشتری که راه یافتن حیات فرازمینی را باز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر عجیب سیاره مشتری که راه یافتن حیات فرازمینی را باز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید