توصیه هایی برای برگشت به روند معمول تغذیه بعد از روزه داری

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به چگونگی برگشت به روند معمول تغذیه بعد از روزه داری، گفت: نداشتن تعادل و تنوع برنامه غذایی با رژیم پرچرب موجب ذخیره دوباره چربی ها و منجر به افزایش چربی و فشار خون، اضافه وزن، سکته مغزی و قلبی و سایر بیماری ها می گردد.

توصیه هایی برای برگشت به روند معمول تغذیه بعد از روزه داری

مهنوش صاحبدل با اشاره به چگونگی بازگشت به روند معمول تغذیه بعد از ماه مبارک رمضان اظهار کرد: با توجه به اینکه در ماه رمضان دستگاه گوارش نزدیک یک ماه استراحت نموده است، بعد از ماه مبارک که به مصرف غذا های معمول برمی گردیم باید به سلامت دستگاه گوارش که اکنون سالم تر و البته حساس تر شده است، دقت گردد و توجه کنیم این سلامتی که دستگاه گوارش به دست آورده است، حفظ گردد.

وی اضافه نمود: در راستای تقویت سیستم ایمنی بدن باید نکات تغذیه ای جدی تر گرفته گردد بنابراین باید بدانیم بعد از ماه مبارک چگونه غذا بخوریم.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت خوزستان گفت: در گام نخست باید تعادل و تنوع در مصرف مواد غذایی رعایت گردد و برای رعایت تعادل و تنوع باید در طول روز از شش گروه اصلی غذایی شامل گروه نان و غلات، گروه میوه ها و سبزی ها، گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت، تخم مرغ و گروه حبوبات و مغز ها استفاده گردد. بعلاوه به اندازه خیلی کم از مواد غذایی متفرقه مانند روغن ها و شیرینی ها مصرف گردد.

نبود تعادل و تنوع برنامه غذایی، بعد از روزه داری با بدن چه می نماید؟

صاحبدل بیان نمود: روزه داری این فرصت را به بدن می دهد که چربی های ذخیره شده، مصرف شوند و پس از انتها ایام روزه داری چربی های تازه و مناسب جایگزین آن ها گردد. نداشتن تعادل و تنوع برنامه غذایی با رژیم پرچرب موجب ذخیره دوباره چربی ها و منجر به افزایش چربی و فشار خون، اضافه وزن، سکته مغزی و قلبی و سایر بیماری ها می گردد بنابراین توصیه می گردد روزه داران، تعادلی که در اندازه قند و چربی بدن در ماه رمضان ایجاد شده است را با یک برنامه متعادل و متنوع پس از انتها روزه داری ادامه دهند.

صبحانه به هیچ عنوان حذف نگردد

وی مطرح کرد: توصیه می گردد در طول روز سه وعده غذای اصلی شامل صبحانه، ناهار و شام و دو تا سه میان وعده مصرف گردد. رعایت تعداد وعده ها برای همه گروه های سنی و همه افراد خصوصاً افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی، بیماران دیابتی، قلبی عروقی، مبتلایان به فشار خون، بچه ها، نوجوانان و سالمندان اهمیت زیادی دارد.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه صبحانه مهم ترین وعده غذایی در طول روز است و به هیچ عنوان نباید فراموش گردد، اضافه نمود: حذف یکی از وعده های غذایی مانند صبحانه و یا شام برای کاهش وزن موجب مصرف حجم زیادی از مواد غذایی با کالری بسیار در وعده ناهار می گردد در نتیجه برای تامین انرژی، بخشی از عضلات بدن مانند سرشانه ها تحلیل رفته و در مقابل چاقی شکمی ایجاد می نماید بنابراین توصیه به مصرف سه وعده اصلی غذایی (صبحانه، ناهار و شام) است.

برترین و بدترین روش های پخت غذا

وی مطرح کرد: بهتر است غذا ها به صورت کم ادویه و با تندی کم تهیه شوند تا به دستگاه گوارش آسیب نرسانند. نکته مهم دیگر روش پخت مواد غذایی است. برترین روش پخت غذا، بخارپز کردن در دستگاه بخارپز یا در نهایت آب پز کردن در قابلمه درب بسته است و ویتامین ها و مواد معدنی غذا به اندازه زیادی حفظ می گردد و در غذا باقی می ماند.

صاحبدل ادامه داد: روش های کباب کردن، تنوری کردن یا پخت غذا در فر به علت خشک شدن مواد غذایی ممکن است به دستگاه گوارش آسیب برسانند. توصیه می گردد به ویژه در روز های ابتدایی بعد از ماه مبارک کمتر از این روش پخت غذا استفاده گردد. بعلاوه بهتر است از کباب کردن با زغال پرهیز گردد و به جای آن از کباب پز استفاده گردد.

وی بیان نمود: بدترین روش پخت که متاسفانه بسیار مورد استقبال عده زیاد از افراد است روش سرخ کردن است در حالی که با این روش بیشتر ویتامین های مواد غذایی از بین می روند و فرد تنها اندازه زیادی چربی که بسیار چاق کننده است را وارد بدن خود می نماید بنابراین تا حد امکان از مصرف غذا های سرخ کردنی پرهیز گردد و در صورت مصرف اندک نیز، حتماً تنها از روغن مایع مخصوص سرخ کردن در حرارت های بالا استفاده گردد.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت خوزستان گفت: با توجه به اینکه در ایام ماه رمضان اندازه مصرف آب کاهش پیدا می نماید توصیه می گردد برای پیشگیری از کم آبی بدن، در فواصل منظم مایعات نوشیده گردد. در فصل گرما نوشیدن آب یکی از موارد مهمی است که بسیار توصیه می گردد بنابراین مصرف هشت لیوان آب و مایعات سالم برای جلوگیری از کمبود آب بدن مناسب است. البته اندازه مصرف آب به وسیله هر فرد با توجه به تماس های محیطی با آفتاب، تعریق و فعالیت های روزانه می تواند تغییر کند.

پیشگیری از اضافه وزن بعد از ماه رمضان

صاحبدل بیان نمود: برای پیشگیری از اضافه وزن بعد از ماه رمضان می توان به مدت نیم ساعت در منزل، ورزش های هوازی انجام داد. بعضی از افراد در ماه رمضان به علت کاهش تحرک، افراط در دریافت غذا های پر حجم و شیرین و پرچرب و بعلاوه حذف وعده سحر دچار اضافه وزن می شوند که می توان با افزایش فعالیت بدنی و استفاده از الگوی مناسب برنامه غذایی، وزن اضافه شده را کاهش داد.

عادات غذایی درستی که باید بدانید

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت خوزستان گفت: توصیه می گردد عادات تغذیه ای مناسبی که در این ماه به دست آمده، حفظ و از برگشتن به عادات غلط غذایی پرهیز گردد بنابراین مصرف روزانه هشت تا 10 لیوان آب و مایعات سالم، تقسیم وعده های غذایی به پنج تا شش وعده و مصرف این وعده ها در ساعات معینی از روز و به صورت منظم، دست کشیدن از غذا قبل از سیر شدن کامل، استفاده بیشتر از میوه ها و سبزی ها در میان وعده ها، کاهش مصرف نمک، روغن و چربی و قند و شکر و پرهیز از مصرف نوشابه های گازدار و سایر نوشیدنی های شیرین مثل آبمیوه های صنعتی باید رعایت گردد. از نان های سبوس دار نیز به جای نان های سفید استفاده گردد.

وی اضافه نمود: باید از غذا خوردن همراه با کار های دیگر مثل مطالعه و تماشای تلویزیون پرهیز گردد، زیرا این کار موجب پرخوری می گردد. علاوه بر این نکات، باید غذا به مدت طولانی جویده و از تند غذا خوردن پرهیز گردد.

صاحبدل گفت: نکته مهم این است که برای حفظ سلامتی، اکنون برترین زمان برای برنامه ریزی غذایی است، زیرا بعد از یک مدت می خواهیم برنامه غذایی خود را تغییر دهیم و اگر تا به حال الگوی غذایی مناسبی نداشته ایم نباید فرصت را از دست بدهیم. اگر چه شاید سخت باشد، اما از اکنون عادات صحیح و شیوه زندگی صحیح را انتخاب کنیم تا سلامتی را هدیه بگیریم.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو

به "توصیه هایی برای برگشت به روند معمول تغذیه بعد از روزه داری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای برگشت به روند معمول تغذیه بعد از روزه داری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید