جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه چهارم آذرماه 99

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، شاخص بورس امروز کار خود را با رشد پنج هزار واحدی شروع کرد و در ادامه با کاهش ارزش سهام در نماد های شاخص ساز کاهش نسبی پیدا کرد. این شاخص در 30 دقیقه ابتدایی معاملات روز سه شنبه چهارم آذرماه، دو هزار واحد بالاتر از آخرین رقم روز گذشته نهاده شد. امروز شاخص کل تنها 16 صدم درصد، اما شاخص هم وزن حدود 88 صدم درصد افزایش داشته که نشان می دهد برخلاف روز های گذشته، امروز شاهد پیشتازی شرکت های کوچک در بورس هستیم. نماد های فارس، شستا، فملی و فولاد مقصران اصلی کاهش شاخص کل هستند و در طرف مقابل شپنا، خودرو و وبملت بیشترین تاثیر را در رشد آن گذاشته اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه چهارم آذرماه 99

بازار در سلطه خودرو و بانک

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، در ساعات ابتدایی معاملات امروز از مجموع 315 نماد بورسی معامله شده، 226 نماد با رنگ سبز روی تابلو ظاهر شده اند و شاهد کاهش قیمت سهام در 89 نماد هستیم. از طرف دیگر در بازار فرابورس از مجموع 239 نماد معامله شده، قیمت سهام در 141 نماد افزایش داشته و 98 نماد فرایند نزولی در پیش گرفته اند که نشان می دهد اکثریت بازار امروز صعودی و همراه با فرایند شاخص کل است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه چهارم آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان می دهد امروز، روز خوش خودرویی ها و بانکی ها است. هر دو گروه بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند و در اغلب نماد های این دو شاهد تشکیل صف خرید و افزایش پنج درصدی قیمت سهام هستیم. اتفاقی که دارا یکم را هم به مدار صعودی انداخته است. صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی امروز با رنگ سبز تیره به تابلو آمده اند که نشان می دهد فرایند صعودی آن ها به آرامی پیگیری می شود. فلزات اساسی در گیر و بند کاهش قیمت فولاد در بورس کالا افتاده و شاهد فرایند نزولی در نماد های اصلی این گروه یعنی فولاد و فملی هستیم. دیگر نماد ها هم چندان شرایط خوشی ندارد و تنها میدکو و چند نماد دیگر با رنگ سبز به تابلو آمده اند. شرکت های انبوه سازی به جز ثشاهد و کیسون اغلب صعودی هستند و شاهد معاملات چشمگیر در نماد های کرمان و ثباغ هستیم. شستا امروز هم قرمزرنگ است و بخش قابل توجه گروه هولدینگ ها را با معاملات بالا به خود اختصاص داده. پالایشگاه ها هم امروز روز خوشی را تجربه می نمایند و به جز شبندر و شبریز دیگر نماد های این گروه صف خرید دارند. سرمایه گذاری ها در مدار صعودی و محصولات شیمایی در مدار نزولی افتاده اند. گروه زراعت با دامنه نوسان 10 درصدی سراسر سبزپوش شده و شاهد رشد چشمگیر قیمت سهام در این گروه هستیم. بورس ها، حمل و نقل، دارویی ها، کاشی و سرامیک، سیمانی ها، غذایی ها، قندی ها، ماشین آلات و رایانه از جمله دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز هستند.

سنگین ترین صف های خرید و فروش در بازار امروز

فهرست سنگین ترین صف های خرید در ساعات ابتدایی معاملات امروز در اختیار گروه های خودرو، پالایشگاه و بانک است. سردسته آن ها نماد خبهمن با صف خرید 334 میلیارد تومانی از شپنا سبقت گرفته و در رتبه اول نهاده شده است. ارزش صف خرید شپنا امروز حدود 313 میلیارد تومان است. وپارس از گروه بانک ها صف خرید 278 میلیارد تومانی دارد و در مقام سوم ایستاده است. پشت سر آن ها نماد های وتجارت، وتوکا، خساپا و شتران به چشم می خورند. همچنین در بازار فرابورس شاهد تشکیل صف خرید سنگین برای نمادهی کگهر، میدکو، رافزا، زفکا، ردشت، سبزوا و اعتماد هستیم.

در آن سوی بازار وملی مثل همواره در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش نهاده شده است. ارزش صف فروش این نماد در ابتدای بازار امروز حددو 244 میلیارد تومان است. خکمک با صف فروش 67 میلیارد تومانی و کفپارس با صف فروش 56 میلیارد تومانی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. از جمله دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز می توان به تپمپی، فنوال، لپارس و فسرب در بورس و ثغرب، بکهنوج، فولای و افرا در فرابورس اشاره نمود.

رشد شاخص هم وزن در کنار کاهش شاخص کل بورس

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز سه شنبه چهارم آذرماه با کاهش 18 هزار و 597 واحدی روی رقم یک میلیون و 356 هزار و 945 واحد نهاده شد. عقب نشینی 1.35 درصدی شاخص کل در حالی رقم خورد که امروز شاخص هم وزن صعودی بود و 76 صدم درصد رشد کرد. موردی که نشان می دهد امروز شاهد افزایش قیمت سهام در شرکت های کوچک و همچنین نماد های فرابورسی بودیم، اما به خاطر فرایند نزولی در نماد های شاخص ساز از جمله فارس، فملی، فولاد، شستا، کگل، وامید و تاپیکو شاخص کل کاهش پیدا نموده است.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز سه شنبه چهارم آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در خاتمه معاملات امروز نشان می دهد با ادامه پیدا کردن فرایند نزولی در نماد های شاخص ساز و گروه های فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و هولدینگ ها، شاهد افزایش فشار عرضه، تشکیل صف فروش و جمع آوری صف های خرید در اغلب نماد ها بودیم. تا جایی که صف خرید نماد هایی خودرویی از جمله خودرو، خساپا، خگستر، خزامیا، خپارس و خاور جمع آوری شد و با قیمتی نزدیک به روز گذشته به کار خود خاتمه دادند. بانک ها استقامت بیشتری به خرج دادند. با اینکه در میانه معاملات شاهد جمع آوری صف های خرید در این گروه بودیم، اما تا خاتمه ساعت کاری بورس، وتجارت، وپارس و وبصادر دوباره به صف خرید برگشتند و وبملت با افزایش قیمت نسبی روبرو شد. پالایشگاه ها که ابتدای بازار سبزرنگ بودند، در خاتمه با رنگ قرمز از سهامدارانشان خداحافظی کردند. تا خاتمه معاملات امروز قیمت سهام شپنا با سه درصد، شتران با دو درصد و شبریز و شبندر با پنج درصد کاهش روبرو شدند. صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی همگی به رنگ قرمز درآمدند و گروه فلزات اساسی با تشکیل صف فروش در نماد های فملی، فولاد و فخوز رنگ خون به خون گرفت. در گروه انبوه سازی شرکت های عظیم از جمله ثشاهد، کرمان و ثامید با کاهش قیمت و شرکت های کوچک اغلب با افزایش قیمت به کار خود خاتمه دادند. هولدینگ ها، محصولات شیمیایی، لاستیک و پلاستیک و استخراج کانه های فلزی از دیگر گروه های قرمزرنگ بازار امروز بودند. در طرف مقابل غذایی ها، سیمانی ها، حمل و نقل، دارویی ها، زراعت، قندی ها و بیمه ها اغلب سهامدارانش را شادمان کردند.

رونق بورس دوباره رکورد شکست

معامله گران بورس امروز بیش از 22 میلیارد و 883 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 979 هزار معامله به ارزش 19 هزار و 837 میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر دریافت معاملات هشت هزار و 246 میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات بازار سرمایه به رقمی حدود 28 هزار و 83 میلیارد تومانی رسید تا رکورد ارزش معاملات در روز های بعد از ریزش بورس شکسته شود. آخرین بار هفته گذشته ارزش معاملات روزانه بورس به حدود 23 هزار میلیارد تومان رسیده بود.

428 میلیارد تومان از بورس خارج شد

آنالیز فرایند تغییر مالکیت سهام حقیقی و حقوقی در بازار نشان می دهد امروز شرکت های حقوقی در مجموع و برآیند کل ساعات معاملات، حدود 428 میلیارد تومان سهام از سرمایه گذاران حقیقی خریده اند. بیشترین خرید حقوقی مربوط به نماد فملی بوده که در آن 200 میلیارد تومان از نماد حمایت شده است. فخوز، کچاد، فولاد، کگل، ومعادن، وغدیر، وپاسار و شبندر از جمله دیگر نماد ها بودند که در آن خرید حقوقی رخ داده است. در طرف مقابل شرکت های حقوقی در نماد های وتجارت، خودرو، شپنا، خبهمن، میدکو، قصفها، وصندوق، وبملت، خساپا و حکشتی فروشنده بودند.

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه پنجم آذرماه

شاخص بورس با نوسانات یکی دو روز اخیر وارد فاز اصلاحی شده و این موضوع بعد از صعودی هفته گذشته طبیعی به نظر می رسد. ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با بازار سهام فردا می گوید به نظر می رسد فردا نیز عرضه در بازار سهام زیاد باشد و فرایند شاخص کل نزولی شود. همچنین محمد خبری زاد معتقد است با توجه به عرضه های امروز، فردا در یک ساعت اول معاملات عرضه در بازار سهام زیاد است، اما باید ببینیم در ادامه فرایند معاملات تقاضا به بازار سهام بازمی شود یا نه. اگر تقاضا عرضه را کنترل نکند افت شاخص فردا بیشتر از امروز خواهد بود.

منبع: فرارو

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه چهارم آذرماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه چهارم آذرماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید