قدیمی ترین تصاویر حرم حضرت رقیه (س) ، دروازه تاریخی دمشق را ببینید

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، مرقد منصوب به سیده رقیه، دختر امام حسین (ع)، در دمشق کرامات متعددی دارد و حوادث زیادی را از سر گذرانده و از دیرباز تا به امروز محل التجای محبان اهل بیت پیامبر بوده است.

قدیمی ترین تصاویر حرم حضرت رقیه (س) ، دروازه تاریخی دمشق را ببینید

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، حرم حضرت رقیه (س)، دختر سه ساله اباعبدالله، در یکی از بازارهای قدیمی دمشق به نام سوق العماره و در نزدیکی باب الفرادیس (یکی از دروازه های تاریخی دمشق) و در فاصله کمی از مسجد اموی و بازار قدیمی شام قرار گرفته است.

  • قدیمی ترین عکس از حرم امام حسین (ع) | مناره های حرم حضرت عباس را ببینید

در انتساب این حرم به حضرات رقیه دختر امام حسین(ع) یا دختر امام علی(ع) اختلاف نظر وجود دارد. (مرقدی منصوب به دختر امام علی نیز در قاهره وجود دارد). به گزارش احمد خامه یار، پژوهشگر معاصر، حرم حضرت رقیه در مقام رأس الحسین(ع) در دمشق قرار گرفته است و در منابع مربوط به دوره عثمانی نیز این زیارتگاه، به عنوان مزار دختری به نام رقیه از اهل بیت پیامبر معرفی شده است.

یکی از دروازه های تاریخی دمشق

خرابه باب الفرادیس ابتدا از طریق سلاطین ایوبی مورد توجه قرار گرفت و بر این قبر، مقبره ای کوچک و زیبا ساخته شد. این زیارتگاه از طریق میرزا علی اصغرخان امین السلطان، از بزرگان دربار ناصرالدین شاه، در سال 1284 شمسی بازسازی شده و در طول تاریخ نیز کراماتی از این مزار دیده شده که به گزارش دانشنامه امام حسین (ع)، اثر مرحوم ری شهری، مؤید اعتبار معنوی آن است.

مسجد و مرقد حضرت رقیه (س)

در برخی منابع دو قرن اخیر، داستانی از آبگرفتگی این مزار نورانی نقل شده که در جریان رسیدگی به آن، بدن مطهر دخترکی خردسال پیدا شده است و از آن روز، این زیارتگاه و مسجد در قلب شهر تاریخی دمشق، محل زیارت و دعای زائران و محبان اهل بیت علیهم السلام است.

  • تصاویر تاریخی از حرم حضرت معصومه (س) | امامزاده ناشناخته در جوار حضرت معصومه کیست؟

تصاویر از ژورنال آرتیباس آیژیا، منتشر شده در سال 2007، گرفته شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "قدیمی ترین تصاویر حرم حضرت رقیه (س) ، دروازه تاریخی دمشق را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین تصاویر حرم حضرت رقیه (س) ، دروازه تاریخی دمشق را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید