محرمیان: مقررات کیف پول الکترونیکی تدوین شد

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، معاون بانک مرکزی گفت: تدوین مقررات کیف الکترونیکی پول با هدف افزایش تنوع ابزار های پرداخت و فراهم ساختن امکان حضور بازیگران نو در این خصوص اجرا شده و ادامه مراحل هم در حال تکمیل است.

محرمیان: مقررات کیف پول الکترونیکی تدوین شد

به گزارش گروه مالی وبلاگ تکنولوپ به نقل از بانک مرکزی، مهران محرمیان در وبینار تخصصی تأمین مالی نوآورانه برای پیشرفت فناورانه: نقش فین تک ها، ابزار های مالی و نهادها که از طریق پژوهشکده مطالعات و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دانشگاه توکای ژاپن و حضور کارشناسان و اساتید دانشگاه های بین المللی برگزار گشت، با مروری بر رویکرد های بانک مرکزی در توسعه فناوری مالی گفت: در ایران 92 درصد از جمعیت بالای 15 سال، دارای حساب بانکی هستند که در این خصوص جز کشور های برتر هستیم.

وی اضافه کرد: بخش قابل توجهی از سرویس ها به واسطه حدود 120 میلیون کارت بانکی تراکنش دار انجام می شود و ماهانه حدود 4 میلیارد تراکنش محصول این سرویس دهی است.

محرامیان با بیان اینکه سرانه انتهاه های فروش در ایران به ازای هر 80 نفر یک انتهاه است، اضافه کرد: در کشور، نسبت اسکناس به اندازه نقدینگی 2.33 درصد است که نشان از رونق و گستردگی پوشش خدمات پرداخت و بانکداری الکترونیک دارد.

وی در ادامه به تشریح برنامه های بانک مرکزی در حمایت از فناوری های مالی پرداخت و گفت: در حوزه زیرساخت ارتباطی با فناوران می توان به استقرار هاب فناوران مالی با هدف تسهیل ارتباط فناوران مالی با زیرساخت شبکه پرداخت الکترونیک و کنترل و نظارت همه جانبه بر پرداخت های کارت به کارت اشاره کرد. راه اندازی کیف الکترونیک پول هم یکی دیگر از پروژه های بانک مرکزی در زمینه فناوری مالی است؛ تدوین مقررات کیف الکترونیک پول با هدف افزایش تنوع ابزار های پرداخت و فراهم ساختن امکان حضور بازیگران نو در این خصوص اجرا شده و ادامه مراحل هم در حال تکمیل است.

این مقام مسئول بانک مرکزی در ادامه سخنانش به موضوع نئوبانک پرداخت و گفت: تدوین مقررات در زمینه نئوبانک ها با هدف زمینه سازی ظهور آن ها به همراه زمینه سازی یکپارچه سازی خدمات بانکی با سایر حوزه ها هم در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

محرمیان در زمینه بانکداری باز و تلاش های اجرا شده برای پیاده سازی آن در ایران گفت: تدوین راهبرد در زمینه پلتفرم های بانکداری باز برای تسهیل استفاده فناوران مالی از خدمات شبکه بانکی و امکان یکپارچه سازی خدمات بانکی با سایر پلتفرم ها در خصوص این نسل از بانکداری مورد توجه جدی سیاست گذار پولی قرار گرفته است.

وی به پروژه سند باکس هم به نام یکی از برنامه های بانک مرکزی در زمینه فناوری های مالی اشاره کرد و ادامه داد: ایجاد محیط سند باکس برای شناسایی سریع تر مخاطرات فناوران مالی و تسهیل صدور مجوز ها به نام اولویت در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص مراکز نوآوری ایران در حوزه پولی و بانکی گفت: 26 مرکز نوآوری در ایران وجود دارد و حدود 87 درصد از مؤسسات مالی ایران دارای مراکز نوآوری هستند.

محرمیان در انتها تأکید کرد: ارائه زیرساخت های فنی و API های مناسب برای ایجاد ارتباط بین بانک ها و استارت آپ های حوزه فین تک، دسترسی به بازار و جلب اعتماد مشتریان، امکان سرمایه گذاری، فرآیند مشاوره و انتقال تجربه به استارت آپ ها و کمک به استارت آپ های فین تک در بحث رگلاتوری از مهم ترین خدمات مراکز نوآوری ایران در حوزه پولی و بانکی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محرمیان: مقررات کیف پول الکترونیکی تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرمیان: مقررات کیف پول الکترونیکی تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید