مشکل کم آبی در اصفهان با دستور حل نمی شود

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، تهران (پانا) - یک پژوهشگر حوزه آب و توسعه با تاکید بر اینکه نمی توان مشکل آب اصفهان را با دستور حل کرد، گفت شکاف بزرگی که بین تقاضا برای مصرف آب و منابع موجود آب ایجاد شده آنقدر بزرگ است که شاید حل آن خیلی پیچیده و غیرممکن باشد.

مشکل کم آبی در اصفهان با دستور حل نمی شود

سروش طالبی در گفت وگو با پانا با اشاره به شکل گیری بحران آب در اصفهان اظهار کرد: همیشه در بستر رودخانه زاینده رود دشت های همواری وجود داشته که مناسب کشاورزی بوده است. یعنی از دو هزار سال پیش شرایط برای بهره برداری مهیا بوده که در طول دور ه های تاریخی با کشیدن نهرها برای کشاورزی جمعیت زیادی در آنجا ساکن شده و همیشه مساله کمبود آب جدی بوده است.

این پژوهشگر حوزه آب افزود: از سال 33 که تونل اول کوهرنگ ساخته می شود و از آن مهم تر از زمانی که سد زاینده رود احداث می شود، در بستر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن زمان اتفاقاتی شکل می گیرد که نتیجه آن تحت الشعاع قرار گرفتن نظام مردمی و سنتی بهره برداری آب است. در واقع با ساختن سد که سازه ای فنی است، تغییر نقشه اتفاق می افتد و توهمی از پر آبی ایجاد می شود که مساله کمبود آب از بین خواهد رفت و همیشه آب وجود دارد.

ادعاهای مختلفی وجود دارد از جمله اینکه صنایع به سواحل منتقل شوند یا کشاورزان دیگر کشت نکنند یا اینکه آب هویت شهر اصفهان است. باید گفت هر کدام از اینها ایده های درستی است و می توان برای آن پشتوانه قانونی ارائه داد اما وقعیت این است که تحقق آن امکان پذیر نیست

وی تاکید کرد: در کنار توهم پُرآبی، واژه حفر عمیق چاه و پمپاژ آب ایجاد می شود که به آب های زیرزمینی نیز تسری می یابد. از سال 50 تا 51 موج جدی بارگذاری ها بر روی زاینده رود شکل می گیرد که در بخش صنعتی، ذوب آهن شکل می گیرد اما از آن مهم تر و گسترده تر ایجاد شبکه های آبیاری نکوآباد و آبشار است که از همان زمان می شد دید این بارگذاری ها بر اساس منابع آبی زاینده رود نیست.

طالبی در ادامه با بیان اینکه در طول سالیان گذشته پاسخ به کمبود آب، انتقال آب از جایی دیگر بوده است، گفت: غافل از اینکه آب نو نسبت به کسری به وجود آمده ناچیز است. این شرایط با توجه به اینکه تصور می شد، منبعی در زیر زمین وجود دارد و می توان کسری ها را جبران کرد تا دهه 70 خیلی به چشم نمی آمد اما از اواخر دهه 70 یک شوک بزرگ به زاینده رود وارد می شود و بعد از مدت ها رودخانه خشک می شود و حدود سه سال آب به صورت محدود در اختیار کشاورزان قرار می گیرد. البته از سال 80 تا 86 که شرایط بارش خوب می شود، بازهم موضوع کمبود آب فراموش می شود ولی از سال 86 خشکی رودخانه مستمر می شود و این تعارض بیشتر خود را نشان می دهد.

این پژوهشگر حوزه آب در پاسخ به این سوال که چطور می توان معضلی که تدریجی ایجاد شده است را حل کرد و چه راه چارهی برای آن وجود دارد، گفت: این مساله خیلی بزرگ است. شکاف بزرگی که بین تقاضا برای مصرف آب و منابع موجود آب ایجاد شده آنقدر بزرگ است که شاید حل آن خیلی پیچیده و غیرممکن باشد که بتوان درباره آن صحبت کرد. ادعاهای مختلفی وجود دارد از جمله اینکه صنایع به سواحل منتقل شوند یا کشاورزان دیگر کشت نکنند یا اینکه آب هویت شهر اصفهان است. باید گفت هر کدام از اینها ایده های درستی است و می توان برای آن پشتوانه قانونی ارائه داد اما وقعیت این است که تحقق آن امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: مساله این است که از بین این ایده های درست و حرف های مستدل چطور می شود به تعادل رسید تا مصارف کاهش پیدا کنند و آب به گروه های دیگر برسد. قطعا جواب به این سوال از توان متخصصان یا مسئولان خارج است و نمی توانند با رویکردهای مختلف به جواب های بهینه برسند و لزوما یک جواب صحیح وجود ندارد. البته اگر فرضا به جواب بهینه ای هم رسید هیچ دلیلی ندارد که همه این ذی نفعان قانع شوند. فرض کنید به اصفهانی ها بگویید توهم دائمی بودن رودخانه را کنار بگذارند، طبیعی است که نمی پذیرند. کشاورزان هم همینطور اما راه چاره چیست. به جای نسخه پیچیدن باید از طریق مذاکره با ذی نفعان راه چاره شکل بگیرد و صرفا مذاکره نباید بر سر آب باشد چون آبی نمی تواند وجود داشته باشد.

طالبی در ادامه شرح داد: حتی به نظر می رسد که اصفهانی ها متفق القول شدند که آب نو باید تامین شود تا مساله حل شود. در حالی که اگر آب نو تامین شود و مسایل فنی آن رفع شود، پول تامین آن وجود داشته باشد و خوزستان و چهارمحال و بختیاری نیز به این آب نیاز نداشته باشند اما این آبی که تامین می شود نسبت به توقع و انتظاری که وجود دارد اصلا جوابگو نیست.

این پژوهشگر حوزه آب با اشاره به میزان کسری آب در اصفهان گفت: در بخش آب های سطحی 750 میلیون متر مکعب آب کسری وجود دارد و در بخش آب های زیرزمینی نسبت به 15 سال پیش، میزان آبدهی چاه ها افت کرده به گونه ای که 1.6 میلیارد متر مکعب آب افت کرده است. اگر قرار باشد راه چاره برای همه ذی نفعان مطلوب باشد و به دهه 70 رسید چنین چیزی امکان پذیر نیست زیرا آب وجود ندارد و وقتی وجود ندارد باید ارزش های جایگزین برای جلب رضایت ذی نفعان ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه نمی توان مشکل آب اصفهان را با دستور حل کرد، گفت: هیچ کارشناس یا دولتمردی نمی تواند نسخه ای درباره آب اصفهان بنویسد و ابلاغ کند. هر وعده ای که داده می شود، نمی تواند مساله آب را حل نماید. حتی وعده هایی همچون انتقال آب و جبران خسارت نیز تمامی ندارد و هر چقدر هم پول تامین شود کشاورزان می گویند ضرر آنها جبران نشده است و باید آب نو آورده شود، حتی اگر پروژه کوهرنگ 3 تکمیل شود بازهم کشاورزان می گویند 5 درصد آن چیزی است که آنها می خواهند. بنابراین با دستور نمی توان مشکل کم آبی را حل کرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مشکل کم آبی در اصفهان با دستور حل نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل کم آبی در اصفهان با دستور حل نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید