یافته های تازه از حضور انسان پارینه سنگی در دشت شیراز

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، نتایج مقدماتی فصل دوم کاوش در اِشْکَفت قد بَرمْشور شیراز، بیانگر استفاده کوتاه مدت، ولی متناوب غار به وسیله انسان در اواخر دوران پارینه سنگی میانی و اوایل پارینه سنگی نو است.

یافته های تازه از حضور انسان پارینه سنگی در دشت شیراز

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، بنا بر اعلام پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فصل دوم کاوش به منظور لایه نگاری در اشکفت قد برمشور شیراز به سرپرستی مشترک محسن زیدی از دانشگاه توبینگن آلمان و سیروس برفی انجام شد.

سیروس برفی ـ سرپرست هیأت باستان شناسی مستقر در این محوطه باستانی ـ هدف از انجام برآورد در اشکفت قد برمشور را معین کردن شرایط توالی فرهنگی محوطه و معین عرصه و حریم به منظور پیشگیری از تخریب های بیشتر در محوطه و اطراف آن بیان کرد.

او اضافه نمود: با توجه به اهمیت یافته های به دست آمده در فصل اول که پاییز و زمستان سال 1399 انجام شد و بعلاوه ناتمام ماندن لایه نگاری داخل غار، فصل دوم کاوش با هدف ادامه لایه نگاری در داخل غار با مجوز پژوهشگاه انجام شد.

به گفته این باستان شناس، استان فارس و به خصوص دشت میانکوهی شیراز در جنوب کوه های زاگرس جزو اولین منطقه ها ایران است که طی آنالیز های باستان شناختیِ حدود 80 سال پیش، استقرار انسان در دوران پارینه سنگی در آن گزارش شده است.

سرپرست هیأت باستان شناسی، اشکفت قد برمشور را یکی از مهمترین این محوطه ها معرفی کرد که غاری بزرگ در 10 کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز و در حاشیه شمال غربی دریاچه مهارلو است.

برفی ادامه داد: بر اساس نتایج اولیه جالب و بسیار مهم به دست آمده از فصل دوم کاوش در اشکفت قد برمشور و با توجه به بقایای گیاهی و جانوری و دست ابزارهای سنگی، کاوش در محوطه در آینده ادامه می یابد.

سرپرست هیأت باستان شناسی اشکفت قد برمشور اضافه نمود: هرچند نتایج مقدماتی مطالعه دست ابزارهای سنگی حاصل از کاوش حاکی از این است که اشکفت قد برمشور در دوران انتقالی از پارینه سنگی میانی به تازه به وسیله انسان مورد سکونت قرار گرفته، ولی به تاریخ گذاری های دقیق احتیاج است تا درک بهتری از لایه نگاری و گاه نگاری محوطه به دست آید. با این وجود، تصویر کلی ما بیانگر استفاده کوتاه مدت، ولی متناوب غار در اواخر دوران پارینه سنگی میانی و اوایل پارینه سنگی تازه است.

برفی اظهار کرد: پژوهش های آینده هیأت کاوش برای هرچه روشن تر ساختن جنبه های مختلف زندگی جوامع شکارگر و جمع آوری کننده غذا در دوران پلیستوسن در این محوطه متمرکز خواهد شد.

اشکفت به معنی غار و شکاف در کوه است. اشکفت قد برمشور در سال 1933 میلادی به وسیله یک زمین شناس اروپایی شناسایی شد. این غار کوچک و پناهگاه صخره ای کوچک تر کنارش در شمال غربی دریاچه مهارلو واقع شده اند که مصنوعات سنگی به دست آمده از این محل متعلق به فرهنگ برادوستی (قدیمی ترین فرهنگ دورهٔ پارینه سنگی پسین در ناحیه زاگرس) است. اشکفت قد برمشور در سال 1384 در جریان جاده سازی دچار صدماتی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یافته های تازه از حضور انسان پارینه سنگی در دشت شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافته های تازه از حضور انسان پارینه سنگی در دشت شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید