انواع سردرد میگرن، علائم و علل

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، سردرد میگرن نوعی اختلال عصبی مزمن است که موجب ایجاد سردردهای میانه تا شدید می گردد و گاهی اوقات با علائم دیگر مثل حالت تهوع، اختلالات بینایی و حساسیت به نور همراه می گردد. شناسایی دقیق علائم سردرد میگرنی به شما یاری می نماید تا بتوانید هر چه سریع تر نسبت به درمان این مشکل اقدام کنید. معمولاً درمان سردرد میگرنی با توجه به شدت بیماری فرق دارد. اما آیا می دانید مسکن سردرد میگرنی چیست؟ مهم ترین دلیل سردرد میگرنی چیست و چطور می توان از این جلوگیری کرد. در این مقاله از در می توانید با راه های درمان میگرن و علائم سردرد میگرن آشنا شوید.

انواع سردرد میگرن، علائم و علل

میگرن چیست؟

میگرن یک بیماری عصبی است که موجب ایجاد دردهای شدید و گاهی اوقات ضربان دار در سر می گردد. این دردها گاهی در یک سمت سر و گاهی در دو طرف ایجاد می شوند و در بسیاری از مواقع با علائم دیگری نیز همراه هستند.

حدود 14 درصد از مردم جهان در طول زندگی خود حملات میگرنی را تجربه می نمایند. آمارها نشان می دهد که این بیماری 18 تا 21 درصد در خانم و 6 تا 10 درصد در مردان ایجاد می گردد. از هر 6 زن در آمریکا 1 نفر از سردردهای میگرنی رنج می برد و جالب است بدانید که بیشتر از 80 درصد از مبتلایان به این بیماری سالانه 4 تا 6 روز قادر به کار کردن نیستند و این موضوع بیشتر از 13 میلیارد دلار در سال هزینه مالی برای آمریکا در پی دارد.

قبل از بلوغ ابتلا به میگرن در پسران شایع تر از دختران است. اما معمولاً زنان بالغ تا 3 برابر بیشتر به سردردهای میگرنی مبتلا می شوند. معمولاً شیوع میگرن در دهه سوم زندگی به اوج خودش می رسد و پس از 40 سالگی کاهش پیدا می نماید. در بیشتر افراد بعد از 50 سالگی علائم میگرن از بین می رود.

با انواع میگرن آشنا شوید

میگرن انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنالیز آن ها می پردازیم.

میگرن مبتنی بر هاله

میگرن مبتنی بر هاله نوعی میگرن است که با افکار گیج نماینده، لکه های دیداری و مشکل در بینایی همراه است.

میگرن بدون هاله

میگرن بدون هاله نیز خود به دسته بندی های مختلفی تقسیم می گردد و علائم و نشانه های متفاوتی دارد.

میگرن مزمن

این نوع میگرن معمولاً بیشتر از 15 روز در ماه ایجاد می گردد و فرد هر ماه با علائم میانه تا شدید بیماری روبرو خواهد شد.

میگرن قاعدگی

نوع دیگری از میگرن که در زمان قاعدگی خانم ها اتفاق می افتد و به مسائل هورمونی مرتبط است.

میگرن همی پلژی

در این نوع میگرن با آغاز حملات عملکرد یک سمت از بدن ضعیف می گردد و این مشکل برای چند دقیقه تا چند ساعت ادامه پیدا می نماید.

میگرن شکمی

میگرن شکمی معمولاً به اختلالات روده و شکم مربوط می گردد و با علائمی نظیر اسهال و یبوست و دردهای شکمی همراه است.

میگرن همراه با هاله ساقه مغز

نوع بسیار کمیابی از میگرن به عنوان میگرن همراه با هاله ساقه مغز شناخته می گردد که موجب بروز علائم عصبی شدید در فرد می گردد.

میگرن خاموش

این نوع میگرن معمولاً بدون علائم درد بروز می نماید و فرد معمولاً دردی در شقیقه ها و اطراف چشم خود احساس نمی نماید. گاهی اوقات میگرن خاموش تنها به صورت حساسیت به نور یا صدا ظاهر می گردد.

حملات میگرنی چقدر طول می کشد؟

سردردهای میگرنی ممکن است 1 تا 2 ساعت طول بکشد و یا برای 4 تا 72 ساعت نیز ادامه پیدا کند. استفاده از بعضی داروهای مسکن می تواند درمان سردردهای میگرنی را بسیار سریع تر کند. بعضی افراد ممکن است بعد از 72 ساعت نیز همچنان سردردهای میگرنی را تجربه نمایند.

علت سردرد میگرنی

سردردهای میگرنی معمولاً مربوط به رگ های خونی مغز هستند. شواهد نشان می دهد افرادی که به میگرن مبتلا هستند معمولاً فوق العاده تحریک پذیرتر از سایر افراد هستند.

میگرن زمانی ایجاد می گردد که تعداد محرک های موجود از آستانه بحرانی بیمار فراتر رود. از مهم ترین محرک های ایجاد میگرن می توان به استرس، سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض بعضی بوها، قرار گرفتن در معرض نور شدید و نور فلورسنت، خواب زیاد یا خواب ناکافی، ضربه خوردن به سر، تغییرات آب و هوایی () خوردن یک نوشیدنی یخی، عدم فعالیت، کم آبی، گرسنگی و تغییرات هورمونی قاعدگی اشاره نمود.

بعضی افراد با مصرف داروهایی خاص یا خوردن بعضی غذاها به میگرن مبتلا می شوند. مصرف الکل، کافئین بیش از حد و شیرین نماینده های مصنوعی نیز می تواند موجب بروز سردردهای میگرنی گردد.

بعضی مبتلایان به میگرن با مصرف مرکبات، پاپایا، آووکادو، آلو قرمز، موز رسیده، میوه خشک، خامه ترش، دوغ، آجیل، کره بادام زمینی، نان، گوشت ها کهنه، پنیر، سوسیس و کالباس و ترشی و مواد غذایی تخمیری نیز با علائم میگرن روبرو می شوند.

در ادامه به مهم ترین دلایل سردردهای میگرنی اشاره شده است.

 • تغییرات هورمونی
 • مصرف الکل
 • خوردن بعضی غذاها
 • استرس
 • داروها
 • فشار کاری زیاد
 • ناراحتی و عصبانیت
 • قرار گرفتن در معرض نور، بو یا صدای شدید
 • کم خوابی

علائم سردرد میگرنی

تقریباً 60 درصد مبتلایان به میگرن قبل از آغاز سردرد علائم خاصی را تجربه می نمایند. در بسیاری از افراد این علائم عبارت اند از بی حالی، خمیازه کشیدن، افزایش میل به غذا خوردن، تغییرات خلقی، احساس تشنگی شدید، ، ، حساسیت به نور، حساس شدن به بوها و صداها. در 41 درصد از بیماران درد در دو طرف سر و 50 درصد دردهای غیر ضربان دار را تجربه می نمایند.

سردردهای میگرنی در بعضی افراد یک طرفه و در بعضی دیگر دو طرفه، ضربان دار و یا بدون ضربان است. سردرد میگرنی ممکن است در هر جایی از سر ایجاد گردد. بیشتر درد در نواحی جلوی سر، پهلوها و پشت چشم ایجاد می گردد.

80 درصد بیماران حالت تهوع را تجربه می نمایند و تنها در 33 تا 50 درصد از آن ها استفراغ رخ می دهد. 75 درصد از مبتلایان به میگرن نیز از نوعی ناراحتی یا درد در ناحیه گردن خود رنج می برند.

دردهای ضربان دار سر معمولاً از یک احساس ضربان میانه یا شدید در سر آغاز می گردد که با حرکت شدت آن افزایش پیدا می نماید. در ادامه به سایر علائم میگرن اشاره شده است.

 • احساس کسالت و خستگی
 • حساس شدن به نور و صدا و لمس
 • کاهش تمرکز
 • احساس گرما یا سرمای شدید
 • اسهال
 • ضربان دار شدن درد
 • گردن درد
 • درد شکم
 • تعریق
 • سرگیجه

چه کسانی بیشتر در معرض میگرن قرار دارند؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که سردردهای میگرنی در بیشتر مواقع ریشه ژنتیکی دارند. درواقع اگر در خانواده یا خویشاوندان شما فردی به میگرن مبتلا است، احتمال ابتلا به میگرن در شما نیز وجود دارد. زمانی که یکی از والدین به میگرن مبتلا باشد، به احتمال 50 درصد کودک این خانواده نیز با این مشکل روبرو خواهد شد. در صورت ابتلای مادر و پدر به میگرن درصد ابتلای کودک به میگرن تا 75 درصد افزایش پیدا می نماید.

آمارها نشان می دهد که افرادی که اضافه وزن دارند، بیشتر در معرض حملات میگرنی قرار می گیرند. از طرف دیگر افراد دارای فشار خون و کلسترول بالا، بیماران دیابتی و افرادی که سابقه سکته مغزی دارند، معمولاً بیشتر به میگرن مبتلا می شوند.

جالب است بدانید که در بیماری میگرن هر چقدر بیشتر از داروهای مسکن بهره ببرید، شدت بیماری بیشتر خواهد شد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که در ماه بیشتر از 10 روز از مسکن هایی مثل استامینوفن، ناپروکسن، آسپرین یا سایر داروها استفاده می نمایند، معمولاً میگرن آن ها شدیدتر و به حالت مزمن تبدیل می گردد.

در حالی که مصرف کمتر مسکن ها در ماه می تواند شدت بیماری را کاهش دهد. معمولاً خانم ها بیشتر در معرض ابتلا به میگرن قرار دارند و سردردهای میگرن تا قبل از 40 سالگی بیشتر اتفاق می افتد.

میگرن عصبی چیست؟

میگرن عصبی نوعی اختلال در عملکرد سیستم عصبی است که موجب بروز سردرد می گردد. به طور معمول عصب سه قلو نقش مؤثری برای ایجاد سردرد میگرن عصبی دارد. افرادی که به این نوع میگرن مبتلا هستند سیستم عصبی حساسی دارند. از همین رو بدن با قرار گرفتن در برابر محرک ها خیلی زود واکنش نشان می دهد و فرد سردرد و سایر علائم مربوط به میگرن را تجربه می نماید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که علائم میگرن شما در حال افزایش است و با مصرف مسکن های بدون نسخه قادر به کنترل بیماری نیستید، بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید برای درمان سردردهای میگرنی از دوزهای پایین تر مسکن ها بهره ببرید تا به مرور قرص ها بدون اثر نشوند.

در صورتی که سردردهای میگرنی شما بیشتر از 5 روز در ماه طول می کشد، بهتر است حتماً برای درمان با یک پزشک متخصص مشورت کنید. توجه داشته باشید که اگر سردردهای میگرنی با علائم زیر همراه بود باید به سرعت خودتان را به بیمارستان برسانید.

 • سخن گفتن به صورت نامفهوم
 • سردرد ناگهانی که شدت آن نسبت به همواره بیشتر است.
 • تب بالا
 • سردرد همراه با سفتی گردن
 • تشنج
 • دوبینی
 • بثورات پوستی

درمان سردرد میگرنی

درمان میگرن به معنی جلوگیری از بروز علائم سردرد میگرنی است. درواقع استفاده از بعضی راهکارها و ایجاد تغییراتی ساده در سبک زندگی می تواند به شما یاری کند تا کمتر در معرض سردرد قرار بگیرید. از طرف دیگر شما می توانید با یاری گرفتن از روش های خانگی علائم بیماری را تا حدود زیادی کنترل کنید.

به علاوه استفاده از روش های درمانی تخصصی در کنار مصرف بعضی داروها نیز می تواند به درمان و کنترل میگرن یاری زیادی کند. در ادامه می توانید با مؤثرترین روش های درمان سردرد میگرنی آشنا شوید.

1- تغییر سبک زندگی

برای کاهش علائم سردرد میگرنی قبل از هر چیزی باید سبک زندگی خود را کمی تغییر دهید. باور کنید ایجاد این تغییرات ظاهراً کوچک می تواند تا حد زیادی سردردهای شما را کاهش دهد. در ادامه به مهم ترین راهکارهای سبک زندگی برای درمان سردرد میگرنی اشاره شده است.

 • خوب بخوابید؛
 • استرس را از خود دور کنید؛
 • آب و مایعات بیشتری بنوشید؛
 • به طور منظم ورزش کنید؛
 • مقدار مصرف گلوتن و کربوهیدرات های ساده را کاهش دهید.

2- درمان میگرن با بوتاکس

یکی دیگر از روش های مؤثر برای درمان سردرد میگرن تزریق بوتاکس است. موجب جلوگیری از ترشح پلی پپتیدهای ژن نوروپپتید کلسی تونین می گردد و با شل کردن عضلات از انتقال عصبی جلوگیری می نماید.

درواقع تزریق بوتاکس جلوی انتشار درد در سر را می گیرد و سردردهای میگرنی را تا حد زیادی کاهش می دهد. افرادی که از سردردهای مزمن یا حملات میگرنی رنج می برند، کسانی که در کنار سردرد از کشیدگی و درد در چشم ها نیز رنج می برند، می توانند از این روش استفاده نمایند.

توجه داشته باشید که در این روش به عضلات سرد، گردن و پیشانی تزریق انجام می گردد و باید هر 3 ماه یک بار تکرار گردد. پس از 2 تا 3 هفته از تزریق بوتاکس علائم درد میگرن کاهش پیدا می نماید و به تدریج از بین می رود.

3- استفاده از داروهای مسکن

برای بهبود علائم سردرد میگرنی می توانید با آغاز علائم میگرن از داروهای مسکن بهره ببرید. معمولاً برای درمان میگرن بهتر است از مسکن هایی مثل آسپرین و ایبوپروفن استفاده گردد.

افرادی که سردردهای فوق العاده شدید را تجربه می نمایند و با مسکن های معمولی درمان نمی شوند، باید تحت نظر پزشک از داروهای تجویزی همچون سومانریپتان، زولمیتریپتان، ناراتریپتان، آلموتریپتان استفاده نمایند. در بسیاری از مواقع اگر درد باز هم با این مسکن ها فروکش نکرد، از داروهای خواب آور استفاده می گردد.

4- استفاده از داروهای یاریی

در کنار داروهای درمانی، در بسیاری از مواقع استفاده از مکمل های رژیمی و داروهای یاریی نیز می تواند به کاهش علائم سردرد میگرنی یاری کند. در این شرایط معمولاً از مکمل هایی مثل ویتامین B2 و منیزیم استفاده می گردد.

5- امتحان کردن درمان های خانگی

استفاده از روش های درمان خانگی برای کاهش علائم میگرن بسیار مؤثر است. برای این منظور می توانید از یکی از روش های درمان سردرد میگرنی در منزل بهره ببرید.

 • در یک اتاق تاریک و آرام استراحت کنید.
 • از یک کمپرس سرد یا گرم روی پیشانی و پشت گردن بهره ببرید.
 • محل سردرد را ماساژ دهید.
 • یوگا و مدیتیشن را امتحان کنید.
 • شقیقه ها را به صورت دورانی ماساژ دهید.
 • هفته ای سه بار ورزش کنید.
 • روغن اسطوخودوس را استنشاق کنید و یا روی شقیقه ها ماساژ دهید.
 • طب سوزنی را امتحان کنید.
 • پیشانی تان را با روغن نعنا فلفلی یا اکالیپتوس ماساژ دهید.
 • دمنوش زنجبیل یا سایر دمنوش های موثر در تسکین میگرن را بخورید.
 • از مواد غذایی حاوی منیزیم مثل بادام، کنجد، تخمه آفتابگردان، کره بادام زمینی و تخم مرغ بهره ببرید.
 • برای درمان میگرن بهتر است روزانه از میوه و سبزیجات تازه بهره ببرید و در طول روز مواد غذایی حاوی امگا 3 مصرف کنید.
 • روش های درمان میگرن در طب سنتی و بدون دارو را امتحان کنید.

6- استفاده از آمپول کتورولاک برای میگرن

آمپول کتورولاک یک داروی قوی برای درمان دردهای میانه تا شدید است. استفاده از این آمپول موجب می گردد تا فرد درد کمتری را تجربه کند. در شرایطی که سردرد بیمار با استفاده از قرص های مسکن، روش های خانگی و سایر راهکارها بهبود پیدا نکرد، تزریق آمپول کتورولاک می تواند به رفع شدن درد یاری کند.

7- تحریک مغناطیسی مغز برای میگرن

روش بعدی برای کنترل علائم و درمان میگرن استفاده از تحریک مغناطیسی مغز است. در این روش درمان غیر تهاجمی یک وسیله روی جمجمه قرار می گیرد و پالس های مغناطیسی به مغز ارسال می گردد. فرکانس، شدت و طول این پالس ها با توجه به شدت بیماری تنظیم می گردد تا دردهای میگرن به طور کامل رفع گردد.

روش های تشخیص میگرن

در بسیاری از مواقع تشخیص میگرن احتیاج به آزمایش های تشخیصی خاصی ندارد و پزشک با آنالیز علائم می تواند ابتلا به میگرن را تشخیص دهد. اما در صورتی که علائم واضح نباشند یا مشکل بیمار فراتر از یک سردرد معمولی باشد، ضروری است پزشک از بیمار آزمایش خون و یا تصویربرداری هایی مثل MRI یا اسکن مغز استفاده کند.

این آزمایش ها نشان می دهند که سردردهای بیمار علت پیچیده تری ندارد و تنها به علت میگرن ایجاد می شوند. در کنار این ها در نظر گرفتن، شدت درد، نوع درد، محل دقیق درد در کنار سایر علائم می تواند به تشخیص این اختلال یاری زیادی کند.

سوالات متداول

برای درمان میگرن چه بخوریم؟

برای کاهش علائم سردرد میگرنی بهتر است روزانه از میوه و سبزیجات تازه و غذاهای سرشار منیزیم بهره ببرید و در طول روز مواد غذایی حاوی امگا 3 مصرف کنید.

درد میگرن کجای سر است؟

میگرن یک بیماری عصبی است که درد آن گاهی در یک سمت سر و گاهی در دو طرف ایجاد می شوند و در بسیاری از مواقع با علائم دیگری نیز همراه هستند.

منابع: creeksidechiro، nhs، familydoctor، healthline

منبع: افق کوروش

به "انواع سردرد میگرن، علائم و علل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سردرد میگرن، علائم و علل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید