درمان خط اخم و چروک پیشانی

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، خبرنگاران: خط اخم یا گلابلا، پوست پیشانی و میان ابرو های شما و بالای بینی تان است. وقتی چهره تان دچار حالات و احساسات می گردد، این پوست توسط عضلات پیشانی تان حرکت می نماید. شما ممکن است بسته به فُرم صورت، سفتی پوست، ژنتیک و حالات و هیجانات خود متوجه چین و چروک هایی به شکل خطوط مواج شوید که در حال ایجاد و تظاهر بیشتر هستند. این خطوط، خط اخم یا چروک پیشانی نام دارند.

درمان خط اخم و چروک پیشانی

اگر دوست ندارید خط اخم در چهره تان دیده نگردد، یک سری راه حل های خانگی و درمان های کلینکی جوانسازی پوست وجود دارند. در ضمن روش هایی برای پیشگیری از بروز خط اخم و به حداقل رساندن ظاهرشان نیز وجود دارد.

در این مطلب با ما همراه باشید تا در خصوص خط اخم و روش های کمتر جلوه کردن این خطوط و جوانسازی پوست برای تان بگوییم.

خط اخم چیست؟

خط اخم یا چروک پیشانی، خطوطی افقی هستند که در طول پیشانی تان کشیده می شوند.

خط اخم و چین و چروک های هیجانی

صورت شما قرار است حالات و احساسات تان را انتقال بدهد و این جزئی از مکانیسم ارتباط با دیگران است. مثلا شما با بالا کشیدن ابرو ها می توانید شگفت زده شدن خود را نشان دهید. با بالا رفتن سن، پوست شُل تر شده و پیوند کلاژنی که ساختار صورت تان را تشکیل می دهد، استحکام خود را از دست می دهد. حرکات مکرر صورت می تواند بافت و شکل صورت را تغییر داده و باعث گردد پوست تان افتاده تر یا چروکیده به نظر برسد. مثلا اگر شما عادت داشته باشید مدام ابروهای تان را در هم بکشید، خطوط اخم و پیشانی تان واضح تر و عمیق تر خواهند شد.

راه حل های خانگی برطرف خط اخم

مرطوب نگه داشتن پوست برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست

متخصصین پوست و زیبایی توصیه می نمایند از کرم های مرطوب نماینده شب و روز به طور مرتب بهره ببرید تا پوست تان را مرطوب نگه دارید. پوستی که همواره رطوبت کافی به آن می رسد، مقاوم تر و منعطف تر بوده و می تواند به مرور زمان، فُرم خود را بهتر حفظ کند.

کرم های حاوی آنتی اکسیدان های E و C و عصاره برگ چای سبز و سدیم هیالورانات برای حفظ رطوبت پوست و پیشگیری از چین و چروک پیشانی و جوانسازی پوست مفیدند.

کرم های آنتی اکسیدان برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست

کرم های آنتی اکسیدان می توانند به شما یاری نمایند با آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو بجنگید و پوست را جوانسازی کنید. استرس اکسیداتیو، نتیجه طبیعی ِ قرار دریافت در معرض هوای آلوده و سموم موجود در محیط است. کرم های پوست که حاوی عوامل آنتی اکسیدانی فراوان هستند، مانند عصاره چای سبز و ویتامین E، می توانند به بازسازی پوست و رشد سلول های جدید پوست یاری نموده و پوست تان را جوان تر جلوه بدهند.

هیالورونیک اسید برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست

ثابت شده که هیالورونیک اسید می تواند فواصل قابل رویت در سد دفاعی پوست را پُر نموده و آن را لطیف تر و یکدست تر و جوانسازی کند. همچنین هیالورونیک اسید بعد از جذب شدن توسط پوست، آن را شاداب تر می نماید. هیالورونیک اسید به مرور زمان می تواند به میزان چشمگیری از ظاهر چین و چروک ها کم کند.

پپتید ها برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست

پپتید هایی که در سرُم ها و پاک نماینده ها و لوسیون های پوست هستند می توانند یاری نمایند پوست شما درخشان تر به نظر برسد و رشد سلولی آن تدریجا افزایش بیابد. هر چند این عامل به خودی خود چین و چروک ها را از بین نمی برد و سبب جوانسازی پوست نمی گردد، اما تاثیر آن می تواند رنگ چهره تان را روشن تر کند، و در ضمن عضلات صورت تان را از انقباض و پیچ و تاب حفظ کند.

درمان های پزشکی خط اخم و جوانسازی پوست

اگر راه حل های خانگی نتوانستند از خطوط اخم و پیشانی تان کم نمایند و از نتیجه راضی نیستید می توانید در خصوص راه حل های پزشکی برطرف خط اخم و جوانسازی پوست با متخصص پوست مشورت کنید.

بوتاکس برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست

طی سال های اخیر، بوتاکس برای انواع درمان های برطرف پیری و جوانسازی پوست کاربرد و شهرت فراوانی پیدا نموده است. البته بوتاکس یک نام تجاری است، اما خیلی از افراد از آن برای عنوان کردن انواع روش های تزریقی که عضلات را شُل یا فلج می نمایند و از ظاهر چین و چروک های پوست می کاهند استفاده می نمایند.

بوتاکس در مقایسه با سایر روش های پزشکی زیبایی و جوانسازی پوست، هزینه کمتری دارد و عوارض جانبی آن نیز کمتر است. از سویی دیگر، بوتاکس یک راه حل موقتی است که بعد از چند ماه اثر آن از بین می رود. در ضمن بوتاکس اجازه نشان دادن کامل طیف احساسات تان را به شما نخواهد داد و در نتیجه باعث می گردد چهره و حالت تان خشک و بی احساس جلوه کند.

ژوویدرم و سایر فیلر های بافت نرم برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست

فیلر های بافت نرم با هدف تقلید کلاژن و سایر عناصر ساختاری پوست طراحی و ساخته شده اند. محصولات درمانی که در این دسته قرار می گیرند شامل رستیلان، اسکولپترا و ژوویدرم می شوند.

بین بوتاکس و فیلر های پوستی تفاوت های قابل توجهی وجود دارد، اما هر دو عوارض جانبی کمی دارند. فیلر های پوستی در بیشتر موارد گران تر هستند.

لیفت صورت برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست

پُرهزینه ترین و پُرخطرترین راه برای برطرف خط اخم و جوانسازی پوست، لیفت صورت است. لیفت صورت نوعی جراحی زیبایی است که پوست صورت و گردن را می کِشد و سفت و محکم می نماید.

این نوع عمل های جراحی جوانسازی پوست، در صورتی که با موفقیت انجام شوند نتایج دائمی دارند. اما قبل از عمل به سختی می توانید پیش بینی کنید بعد از لیفت صورت، چهره تان چگونه خواهد شد. سایر عوارض لیفت صورت شامل موارد زیر می گردد:

 • به مرور زمان این احتمال وجود دارد که چین و چروک ها دوباره تشکیل شوند.
 • لیفت صورت، خطر عفونت هم دارد.
 • لیفت صورت احتیاج به چندین هفته استراحت و مراعات دارد تا التیام و ریکاوری صورت بگیرد.
 • لیفت صورت در مقایسه با سایر روش های جوانسازی پوست نسبتا پُرهزینه است.

آیا ورزش های خاصی برای صورت وجود دارد که به شما یاری کند از جلوه خط اخم تان کم کنید؟

بعضی از افراد ادعا می نمایند تمرینات خاص صورت می توانند از بروز خط اخم پیشگیری نموده و یا حتی آن ها را برطرف نمایند. اما شواهد کمی مبنی بر این ادعا وجود دارد.

از آنجایی که چین و چروک ها در واقع به دلیل فعالیت عضله ایجاد می شوند نمی توان به دنبال دلایل قانع نماینده ای گشت تا بارو کنیم افزایش فعالیت عضله با یاری یوگای صورت یا ایجاد حالت تعجب در مقابل آینه (به عنوان تمرین) می تواند از ظاهر خط اخم کم کند. یادتان باشد که خط اخم و چروک پیشانی خطوطی هستند که به دلیل شُل شدن پوست، از دست رفتن چربی زیر پوست یا تخریب کلاژن به وجود می آیند، نه با عضلات صورت که چندان تفکیک شده نیستند.

چگونه از بروز خط اخم پیشگیری کنید؟

بهترین راه پیشگیری از ایجاد خط اخم این است که افراد خیلی زود و در همان اوایل سنین جوانی، تکنیک های جلوگیری را یاد بگیرند، یعنی خیلی زودتر از اینکه این خط ها ظاهر شوند. اگر از نظر ژنتیکی در معرض این چین و چروک ها هستید، پس این تکنیک های پیشگیری را یاد بگیرید و اجرا کنید:

 • زیاد آب بنوشید.
 • رژیم غذایی تان سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان باشد.
 • سیگار نکشید.
 • عینک آفتابی بزنید.
 • طی روز ضد آفتاب بزنید، مخصوصا صورت را کاملا با ضد آفتاب بپوشانید.
 • رطوبت پوست تان را همواره حفظ و آن را هیدراته نگه دارید.
 • هرگز روی شکم نخوابید، به پشت بخوابید.
 • پوستتان را یا یک اسکراب مناسب، دو بار در روز لایه برداری نموده و سلول های مرده روی سطح پوست را جدا کنید.

چند راه حل ساده و خانگی دیگر برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست که امتحان کردن شان می ارزد

راه حل هایی که به شما توصیه می کنیم هر چند پشتوانه علمی ندارند و ثابت شده نیستند، اما هستند کسانی که باور دارند این روش ها تاثیرگذارند:

 • روی خط اخم در ناحیه میان ابروهای تان سفیده تخم مرغ بمالید.
 • ماست و عسل و آبلیمو و مایع داخل کپسول ویتامین E را با هم ترکیب نموده و ده دقیقه آن را روی خط اخم تان بگذارید و سپس بشویید.
 • چند قطره روغن نارگیل یا روغن بادام شیرین را هر شب قبل از خواب به خطوط پیشانی و خط اخم تان بمالید و ماساژ بدهید.
 • روزی دو تا چهار با یک قاشق غذاخوری روغن بذرکتان بخورید. ماسکی از آووکادوی له شده به مدت 20 دقیقه روی صورت تان بگذارید و سپس بشویید.

همچنین می توانید تمرین کنید تا ابراز احساسات به وسیله چهره را محدود کنید، البته مراقب باشید تا این کار بر کیفیت زندگی و روابط تان اثر نگذارد!

واقعیت این است که ژنتیک، جاذبه زمین، رژیم غذایی و سبک زندگی تان ارتباط تنگاتنگی با بروز خط اخم چهره تان دارد.

منبع: healthline

منبع: برترین ها

به "درمان خط اخم و چروک پیشانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خط اخم و چروک پیشانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید