بازگشت روحانی به ارکستر سمفونیک تهران، آخرین اخبار از جدیدترین اثر محسن چاوشی

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، مهمترین رویداد های موسیقی کشور از تاریخ 9 آذر تا 15 آذر ماه را در این گزارش مشاهده کنید.

بازگشت روحانی به ارکستر سمفونیک تهران، آخرین اخبار از جدیدترین اثر محسن چاوشی

به گزارش خبرنگار ، مهمترین رویدادهای موسیقی کشور در هفته گذشته را در این گزارش بخوانید.

ارکستر سمفونیک تهران با روحانی به روی صحنه می رود

ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی روز های چهارم و پنجم دی ماه ساعت 21 و 30 دقیقه در تالار وحدت میزبان مخاطبان است.

در این کنسرت قطعات Danse sacree et dance profane for harp and string اثر کلود دبوسی آهنگساز فرانسوی با تک نوازی هارپ طناز بیگی، Daphnis et Chloe Suite No. 2 اثر ژوزف موریس راول آهنگساز فرانسوی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

اجرای آثاری از سرگئی سرگئیه ویچ پروکفیِف آهنگساز و پیانیست روس و ایگور استراوینسکی آهنگساز روس و از هنرمندان تاثیرگذار موسیقی در قرن بیستم بخش دیگری از تازه ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران را تشکیل می دهند.

کاور آلبوم محسن چاوشی لو رفت

جدیدترین آلبوم محسن چاوشی که قرار بود 5 آذرماه منتشر شود، به دلیل قطعی اینترنت و محدودیت ارتباط ها به تعویق افتاد.

چاوشی و تهیه کننده آلبومش جدال فراوانی با دفتر موسیقی برای کسب مجوز داشتند. یکی از عواملی که کسب مجوز را عقب می انداخت نام آلبوم بود. وقتی دفتر موسیقی مجوز انتشار آلبوم با نام پیشنهادی چاوشی را نداد او اعلام کرد این آلبوم را با عنوان بی نام منتشر می کند.

حالا او آلبوم بی نام را با پوستری عجیب منتشر خواهد کرد. پوستر و عنوان اثر نشان می دهد او نسبت به عملکرد دفتر موسیقی برای مجوز آلبومش معترض است.

در ادامه می توانید پوستر آلبوم را مشاهده کنید.

جدیدترین اخبار از جشنواره موسیقی فجر

گروه ها و هنرمندان موسیقی برای شرکت در جشنواره تا 17 آذرماه فرصت دارند که در سایت جشنواره به نشانی www.fajrmusicfestival.com ثبت نام کنند.

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر همزمان و در گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از تاریخ 24 تا 30 بهمن 1398 برگزار خواهد شد. فراخوان حاضر بر اساس آیین ­نامه جشنواره و با هدف شناسایی، ظرفیت سازی و حمایت از فعالیت های خلاقانه هنرمندان و گروه های موسیقی سراسر کشور با اولویت معیار های هنری هر شاخه از موسیقی تهیه و تنظیم شده است. ستاد برگزاری جشنواره با انتشار این فراخوان از تمام گروه ها و هنرمندان فعال موسیقی در عرصه اجرای صحنه ای دعوت می کند تا در صورت تمایل با مطالعه دقیق فراخوان و ارسال آثار و مدارک خود در برگزاری و هرچه پربارتر شدن این رویداد هنری مشارکت کنند.

بدیهی است پس از بررسی آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره توسط هیات انتخاب گروه­ها، اجرا های منتخب این امکان را خواهند داشت تا در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر روی صحنه بروند.

مدارک لازم:

- ارائه نمونه تصویری از اجرا

- تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره

- متن تایپ شده شعر، ترانه و کلام

شرایط:

- مهلت ارسال مدارک: تا تاریخ 17/9/1398

- نحوه ارسال مدارک:

1. از طریق بارگزاری در سایت سی و پنجمین دوره جشنواره موسیقی فجر به نشانی www.fajrmusicfestival.com

2. ارسال توسط پست سفارشی یا تحویل حضوری به دبیرخانه جشنواره.

(در صورت ارسال با پست و یا تحویل حضوری نمونه های تصویری باید برروی لوح فشرده (در2 نسخه) یا فلش­ ارائه شوند)

3. نمونه تصویری باید حداقل 10 دقیقه با یکی از فرمت های WMV,MP 4,VOB و بدون هرگونه ویرایش صوتی یا تصویری به گونه ای ارسال شود که تمامی اعضای گروه در تصویر به طور کامل مشخص باشند.

4. از آنجایی که فراخوان به منظور انتخاب برای اجرای زنده در جشنواره تهیه شده است، نمونه های ارسالی باید نشانگر قابلیت های اجرای صحنه ای هنرمند یا گروه باشد.

5. بازبینی آثار صرفا براساس نمونه های تصویری ارسالی انجام می پذیرد، لذا تقاضا می شود متقاضیان در کنترل نمونه های ارسالی و به ویژه کیفیت صوتی آن ها کمال دقت و حساسیت را مبذول دارند.

6. اجرا های واجد شرایط زیر در اولویت انتخاب قرار خواهند داشت:

الف - اجرا هایی که در جشنواره برای اولین بار به روی صحنه خواهند رفت.

ب- گروه های متقاضی شرکت در سی و­پنجمین جشنواره موسیقی فجر که از سه ماه قبل از جشنواره اجرای صحنه­ ای نداشته باشند و یا در صورت اجرا، کارگران (رپرتوار) جدید و مجزا برای اجرای جشنواره آماده کنند، در اولویت انتخاب قرار می­ گیرند.

ج - گروه هایی که فاقد عضو مشترک در اعضای اصلی (سرپرست، خواننده، تکنواز) با دیگر گروه های شرکت کننده باشند.

د - ارائه پارتیتور قطعات (در صورت وجود) در تسهیل و دقت ارزشیابی اجرا ها موثر خواهد بود.

هـ - در صورتی که شعر یا کلام آثار به زبانی غیر از فارسی است، ارسال ترجمه دقیق شعر، ترانه و کلام نیز الزامی است.

7. در صورت توافق و صلاحدید هیأت انتخاب، گروه­های شرکت کننده به شهرستان­هایی که همزمان میزبان جشنواره خواهند بود، برای اجرا هایی دیگر حضور می ­یابند.

8. ترکیب اعضای گروه هنگام اجرا در جشنواره باید مطابق با فرم ثبت نام و نمونه تصویری ارسالی باشد. در صورت بروز اتفاق پیش بینی نشده و موجه که منجر به تغییرات جزئی در ترکیب گروه شود، سرپرست موظف است مراتب را در اسرع وقت کتبا به دبیرخانه جشنواره اطلاع دهد تا نتیجه پس از بررسی به گروه اعلام شود.

9. هر اجرا شامل یک بخش، بدون تنفس با مدت زمان حداکثر 60 دقیقه خواهد بود.

10. مشخص مکان، تاریخ وساعت اجرا با توجه به شرایط و شرایط فنی در اختیار ستاد جشنواره است.

11. رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان آثار ارائه شده در جشنواره (موسیقی، شعر، ترانه وکلام) به عهده متقاضی است.

جشنواره صبا در ایستگاه خاتمهی

اختتامیه دومین دوره جشنواره موسیقی دانشجویی صبا در تالار وحدت برگزار شد. مراسم به یاد استاد پرویز مشکاتیان برگزار شد. اختتامیه جشنواره با حضور پرشور دانشجویان همراه بود و تمامی صندلی های تالار مملو از جمعیت بود و بسکمک ایستاده برنامه را دنبال می کردند. اجرای گروه چکاد آغازگر برنامه بود. در ادامه کلیپی از زندگی پرویز مشکاتیان از زبان خودش پخش شد. بابک خضرایی استاد دانشکده موسیقی دانشگاه هنر در ادامه پشت میکروفن رفت و گفت: پرویز مشکاتیان عاشق ایران بود. آثار او ادبیات موسیقی را غنا بخشید. او پیروز ترین پیوند ها میان موسیقی ایرانی با شعر نو را رقم زد. به دام ابتذال نیفتاد. به معرفت خود عارف بود و می خواست زبانش زبان دل مردمانش باشد.

سپس بیژن کامکار موزیسین پشت میکروفن رفت و گفت: پرویز خیلی خوش تیپ بود. شیک زندگی می کرد و قطعات شیکی هم می ساخت. در جشن هنر بیشتر با پرویز مشکاتیان آشنا شدم. در آهنگ آمد های پر آتش با صدای شهرام ناظری با پرویز همکاری کردم. برای این قطعه پرویز به من گفت دف خور این آهنگ خوب است و در زمان ساخت اثر همیشه صدای دف تو در گوشم بوده است. به پرویز گفتم چگونه این آثار را خلق می کنی؛ به من می گفت این آهنگ ها از بچگی درون من بود؛ نمی دانستم چگونه این آثار را خلق کنم، اما حالا این علم را پیدا کرده ام. یکی از نقاط قوت پرویز تسلطش به ادبیات ایران بود. هنوز مرگ پرویز را باور نکردم. فکر می کنم او به مسافرت رفته است. کاش در مسافرت بود و می آمد که او را ببینیم. در ادامه کلیپی از مراسم تشییع پرویز مشکاتیان پخش شد.

حمید عسگری ریاست دانشکده موسیقی دانشگاه هنر در ادامه پشت میکروفن رفت و از ارگان هایی که برای برگزاری جشنواره کمک کردند، تشکر کرد و از اهداف جشنواره گفت. سخنرانی پوریا رمضانیان دبیر جشنواره بخش بعدی برنامه بود. رمضانیان گفت: انتقاد هایی درباره دوره قبل شد. یکی از نقدها به سالن بود؛ امسال از تالار رودکی استفاده کردیم و هنرمندان از نقاط مختلف در جشنواره حاضر بودند. ما به تنوع سبک ها در جشنواره امسال بیش از پارسال توجه کردیم. جشنواره با 25 میلیون تومان طراحی و برنامه ریزی شد. ما نیاز به کمک وزارت علوم داشتیم؛ هرگز قصد مقابله با جشنواره موسیقی جوان و فجر را نداشتیم، اما نیازمند کمک هایی از جمله کمک مالی بودیم. خوشبختانه مدیران انجمن موسیقی و بنیاد رودکی کمک فراوانی به ما کردند.

سپس نوبت به معرفی برگزیدگان رسید. اجرای چهار قطعه از آثار پرویز مشکاتیان با ارکستر ملی ایران به رهبری مهدی قاسمی و خوانندگی وحید تاج بخش بعدی برنامه بود. در خاتمه از آوا مشکاتیان دختر پرویز مشکاتیان تقدیر شد. آوا مشکاتیان گفت: از ماه ها پیش تلاش دوستان را شاهد بودم که با چه ظرافتی کار ها را جلو می بردند. موسیقی پرویز مشکاتیان علاوه بر زیبایی درد های جامعه را بیان می کرد. در شب یادمان او همه حرف ها را موسیقی زد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بازگشت روحانی به ارکستر سمفونیک تهران، آخرین اخبار از جدیدترین اثر محسن چاوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت روحانی به ارکستر سمفونیک تهران، آخرین اخبار از جدیدترین اثر محسن چاوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید