با جاهای دیدنی وان ترکیه آشنا شوید!

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، وان، شهری کوچک در شرق ترکیه و هم مرز با استان آذربایجان غربی است. دلایلی از قبیل نزدیکی این شهر به ایران، جاذبه ها، بی نیازی به اخذ ویزا، وان ترکیه را به یکی از مقاصد خارجی محبوب برای ایرانی ها تبدیل می نماید. قدمت شهر تاریخی وان به 5000 سال پیش از میلاد بازمی شود. تمدن ها و پادشاهی های مختلفی شامل بیزانسی، سلجوقی، اورارتویی، ارمنی و عثمانی، تاریخ وان را شکل داده اند. آثار تاریخی قابل توجهی مانند قلعه وان از دوران اورارتویی و کلیسای صلیب مقدس متعلق به دوران ارمنی در این شهر بر جای مانده اند. بعلاوه طبیعت شهر با دریاچه و گربه های خاص وان را هم باید در فهرست جاهای دیدنی وان ترکیه قرار داد. اما شاید مهمترین علت سفر ایرانی ها به این شهر، مراکز خرید شهر وان باشد. با توجه به تمام این موارد، در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم جاذبه های گردشگری وان ترکیه را به شما معرفی کنیم.

با جاهای دیدنی وان ترکیه آشنا شوید!

دریاچه وان | بزرگترین دریاچه ترکیه

دریاچه وان، بزرگترین دریاچه ترکیه، یکی از مهمترین جاهای تماشای وان است. این دریاچه دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه هم به شمار میرود که در سفر به شهر وان، برای گردش و سرگرمی گزینه ای عالی خواهد بود. این دریاچه که گاهی میزبان مسابقات ورزشی مانند قایق رانی می شود. بعلاوه از سرگرمیات دریاچه وان می توان به پیاده روی، عکاسی، قایق سواری و ماهیگیری اشاره نمود. برترین زمان سفر به وان برای استفاده از سرگرمیات دریاچه فصل تابستان است.

در اطراف این دریاچه، می توانید شاهد بسیاری دیگر از مکان های تماشای وان باشید. این دریاچه تقریبا مثلثی شکل است و در یک حوضه محصور نهاده شده است. آب شور دریاچه وان، برای شرب و آبیاری مناسب نیست. جزایر آختامار، چارپاناک، آدیر و کوس از دیگر جاذبه های تماشای دریاچه وان هستند.

تغییرات فصلی سطح آب دریاچه وان در حدود 50 سانتی متر در سال است. در ماه های زمستان، این دریاچه کمترین اندازه سطح آب را دارد و پس از آب شدن برف ها در بهار، سطح آب آن شروع به افزایش می نماید. آب اضافی از برف های ذوب شده کوه های اطراف، سطح آب دریاچه را در ماه جولای به بالاترین اندازه خود می رساند.

 • آدرس دریاچه وان ترکیه: غرب شهر وان ترکیه

جزیره آختامار | با افسانه ای کهن از عشق

یکی از چهار جزیره دریاچه زیبای وان، جزیره آختامار است که دومین جزیره بزرگ در میان سایر جزایر و از جاهای تماشای وان است. از جاهای تماشای جزیره آختامار وان می توان به کلیسای صلیب مقدس، یکی از جاذبه های مهم تاریخی شهر، اشاره نمود. علاوه بر منظره زیبای این جزیره که شامل دریاچه دل نواز وان و رشته کوه های اطراف آن می شود، خود جزیره هم طبیعتی چشم نواز دارد.

جزیره آختامار، افسانه ای شنیدنی دارد. بر اساس افسانه ها در این جزیره دختری زندگی می کرد که مردی از خارج جزیره عاشق و دلباخته او بود. این مرد عاشق، هر شب برای ملاقات با معشوق خود از دریاچه وان می گذشت تا به جزیره محل سکونت دختر برسد. در یکی از همین شب ها، در دریاچه طوفانی به پا می شود و مرد که نمی تواند از آن جان سالم به در ببرد، با فریادزدن نام دختر، جان خود را از دست می دهد. نام این دختر، تامارا بوده و مرد عاشق در آخرین لحظات زندگی، با ناله کلمات آخ تامارا را به زبان می آورد. نام آختامار یا آکدامار هم برای همواره روی این جزیره ماند!

شاید برایتان جالب باشد تا داستان دیگری که درباره این افسانه وجود دارد را هم بشنوید. بعضی هم این گونه داستان را تعریف می نمایند که دختر قصه ما، یک شاهزاده و مرد عاشق، فردی عادی بوده است. هر شب این مرد عاشق با نور فانوسی که دختر آن را نگه می داشته، با شنا در دریاچه، خود را به جزیره می رساند. در یکی از این شب ها، پدر دختر که از این موضوع باخبر شده بود، فانوس او را می شکند. مرد هم در تاریکی شب و بدون راهنما راهش را گم می نماید و در دریاچه غرق می شود. این جزیره در فاصله 3 کیلومتری از خط ساحلی نهاده شده است. شما می توانید در اسکله دریاچه وان، سوار کشتی شوید و در مدت 20 دقیقه به این جزیره از زیباترین جاهای تماشای وان برسید.

 • آدرس: غرب شهر وان ترکیه، شهر گواش (Gevaş)، جنوب دریاچه وان

جزیره آدیر | پناهگاهی قدیمی برای هزاران ارمنی

جزیره آدیر، بزرگترین جزیره وان، هم داستانی خود را دارد؛ داستانی غم انگیز که واقعی و برگی از تاریخ است. در سال های نسل کشی ارامنه، حدود 12 هزار ارمنی به این جزیره پناه بردند. تعداد زیادی از آن ها به علت گرسنگی و شرایط نابسامان موجود، جان خود را از دست دادند و در قبرستانی که آن هم امروزه جزو جاذبه های این جزیره محسوب می شود، دفن شدند. تعدادی از آن ها هم با پناه آوردن به این جزیره، جان خود را نجات دادند. کلیسایی ارمنی به نام کلیسای سنت جرج در این جزیره نهاده شده که ساخت آن به صدها سال پیش برمی شود و جزو مکان های تاریخی و تماشای وان به شمار میرود.

 • آدرس: شمال وان، شمال شرقی دریاچه وان، ناحیه توشبا (Tuşba)
مراکز خرید وان

جزیره چارپاناک | جزیره ای کوچک و خاص

بعد از جزیره آکدامار، جزیره محبوب و معروف دیگری به نام جزیره چارپاناک در شهر وان ترکیه نهاده شده است. این جزیره هم در دسته زیباترین جاهای تماشای وان قرار می گیرد. اگر قصد بازدید از جزیره آدیر را دارید، در مسیر خود حتما سری هم به این جزیره کوچک غیر مسکونی بزنید. در حال حاضر، کسی در این جزیره زندگی نمی نماید و بنای صومعه ای قدیمی و تماشای هم از زمان های دور هنوز در آن پابرجاست. برای رفتن به این جزیره، به زمان کافی و پرداخت هزینه احتیاج دارید؛ پس این موارد را هم از پیش در نظر بگیرید.

 • آدرس: غرب شهر وان ترکیه، شرق دریاچه وان، ناحیه توشبا

آبشار مرادیه | شگفتی زیبای طبیعت

یکی از زیباترین شگفتی های طبیعت در شهر وان که همه افراد از گردشگران خارجی گرفته تا مردم شهر، مجذوب آن هستند، آبشار مرادیه است. این آبشار در هر فصلی از سال، زیبایی های منحصربه فردی را در پیش چشم بازتماشامایندگان به نمایش می گذارد. بدون شک تماشای این آبشار روی رودخانه زیبای وان و منظره تماشای اطراف این جاذبه خاص، یکی از برترین سرگرمیات وان محسوب می شود. نام این آبشار از نام یکی از سلاطین عثمانی گرفته شده و از جاذبه های طبیعی کهن و بسیار محبوب آن ناحیه محسوب می شود. این منطقه از برترین جاهای تماشای وان است که در سفرتان به این شهر، نباید از گردش در آن غافل شوید.

 • آدرس: استان وان در ترکیه، شمال شهر مرادیه

خانه گربه های وان | خاص ترین جای تماشای شهر

به طور حتم یکی از خاص ترین و تماشای ترین جاذبه های گردشگری وان گربه های این شهر آن هم از نژادهای کمیاب هستند. خانه گربه های وان از آن مکان هایی است که اگر به حیوانات و مخصوصا گربه ها علاقه داشته باشید، یکی از برترین و شگفت انگیزترین تجربه های خود را در آن خواهید داشت. این خانه با نمونه خاص گربه های این شهر، حتی افرادی که شاید علاقه مند نباشند را هم به خود جذب خواهد نمود.

این گربه هایی که از آن ها حرف می زنیم، نمونه ای خاص از گربه سانان هستند که رنگ چشمان متفاوتی دارند؛ یک چشم آن ها به رنگ آبی و دیگری کهربایی است! نکته عجیب دیگر درباره این گربه های متفاوت و نادر، این است که برخلاف دیگر گربه ها، این نژاد از آب فراری نیستند، بلکه آب تنی را هم دوست دارند! مردم این شهر، معتقدند که این گربه ها، همان نژاد گربه هایی هستند که حضرت نوح وارد کشتی بزرگ خود کرد.

خانه گربه های وان هم در سال 1999 برای نگهداری از این نژاد خاص تاسیس شد؛ اما به مرور خانه ای شد برای بسیاری از گربه های زیبایی که می توانید در کنار آن ها وقت بگذرانید، به آن ها غذا بدهید و با آن ها بازی کنید. این خانه، جزو جالب ترین جاهای تماشای وان است و نکته جالب اینکه اگر برای بازدید اول بلیط تهیه کنید، در دفعات بعدی می توانید رایگان از آن تماشا کنید.

 • آدرس: شمال شهر وان ترکیه، دانشگاه وان
 • ساعت بازدید: همه روزهای هفته از ساعت 9:00 الی 12:00 و از ساعت 13:00 الی 18:30
 • تلفن تماس: +905377470065
 • آدرس وب سایت: vankedisi.yyu.edu.tr
برترین هتل های وان

قلعه وان | از بزرگترین قلعه های قدیمی ترکیه

یکی از بی نظیرترین جاهای تماشای وان، منطقه ای است که در آن، یک قلعه بزرگ سنگی در بالای تپه ای رو به شهری سه هزار ساله نهاده شده است. قلعه وان در بلندای تپه های شهر سه هزار ساله اورارتو، یکی از جاذبه های تاریخی این شهر به شمار میرود. بازدید از این قلعه با منظره زیبایی از دریاچه وان و خرابه های به جای مانده از شهری متعلق به هزاران سال پیش، حسی خاص و دوست داشتنی را به شما منتقل خواهد نمود.

مورد بسیار جالب دیگر در این منطقه، کتیبه قدیمی و منسوب به خشایار شاه است. گویا روی این کتیبه متعلق به قرن پنجم پیش از میلاد، حکاکی هایی از داریوش بزرگ قرار داشته و بعدها در زمان خشایار شاه هم سخنانی به سه زبان بابلی، فارسی کهن و ایلامی روی آن حک شد. این قلعه که ساخته تمدن چندین هزار ساله اورارتو محسوب می شود، در آن موقع ها از بزرگترین قلعه های سنگی کشور ترکیه بود. این منطقه، مجموعه ای کامل از طبیعتی زیبا و آثار تاریخی بسیار کهن را برای بازدید گردشگران ارائه می دهد.

 • آدرس: شهر وان ترکیه، انتهای خیابان سنبل (Sümbül)
 • ساعت بازدید از قلعه وان: همه روزه از ساعت 8:00 الی 17:00

قلعه هوشاپ | نمادی از قدرت و شکوه

قلعه افسانه ای هوشاپ از خاص ترین مکان های تماشای وان است که به قرون وسطی مربوط می شود. بر اساس افسانه ها، دستان سازنده این قلعه را قطع نموده اند تا هرگز قلعه ای به قدرتمندی قلعه هوشاپ ساخته نشود! این قلعه بزرگ در واقع مجموعه ای از قلعه های داخلی و خارجی را داراست. 40 برج، محافظ قلعه های خارجی هستند و این قلعه ها شامل مسجد و تعدادی اقامتگاه می شوند.

قلعه داخلی در بلندترین نقطه و داخل این مجموعه بزرگ، 3 حیاط با دیوارهای بلند نهاده شده است. این حیاط ها هم خود به بخش های مختلف با کاربردهای متفاوت تقسیم شده اند. این قلعه باشکوه روی تپه و شیب های سنگی واقع شده است. قلعه هوشاپ دفعات زیادی تخریب شده و مورد بازسازی نهاده شده و امروزه هم بخش های زیادی از آن از بین رفته؛ اما همچنان با عظمت خود، بیننده ها را مجذوب می نماید. حتی کتیبه مربوط به زمان و شیوه ساخت آن هم هنوز بر سر دروازه غربی آن دیده می شود.

 • آدرس: 50 کیلومتری شهر وان، جاده حکاری (Hakkâri)
 • ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 8:00 الی 20:00

موزه وان | موزه مردم شناسی و باستان شناسی

شهر وان در گذشته های بسیار دور، مرکز تمدن اورارتویی بود و در دوران سلجوقی و عثمانی، همچنان اهمیت خود را حفظ کرد. ایده تاسیس موزه برای اولین بار در سال 1932 با لزوم حفظ سرمایه های فرهنگی به دست آمده از منطقه ها درون مرزی وان که میزبان تمدن های زیادی بوده است، مطرح شد.

در این موزه که از جذابترین جاهای تماشای وان است، مجموعه ای متمایز از آثار باستانی استان وان و اطراف آن در سالن های نمایشگاهی و در ساختمان نو موزه با رویکرد موزه شناسی معاصر برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده اند. بخش هایی که در آن ها آثاری از پارینه سنگی، نوسنگی، کالکولتیک یا مس سنگی، اورارتویی، ایرانی، رومی، بیزانسی، اسلامی، سلجوقی، ترکی-اسلامی و دوره عثمانی به نمایش درآمده اند، بازتماشامایندگان را به یک سفر تاریخی منحصربه فرد می برند.

مجموعه موزه که مساحتی تقریبا 10000 متر مربعی را در بر می گیرد، دارای کافه تریا، سالن کنفرانس، کلاس های درس، کتابخانه تخصصی، زمین های بازی بچه ها، غرفه سوغات و سالن های نمایشگاه موقت است که بازتماشامایندگان می توانند در آن ها، تجربه هایی ویژه داشته باشند.

 • آدرس: شهر وان ترکیه، ابتدای خیابان سنبل
 • تلفن تماس: +904322161139
 • ساعت بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 8:00 الی 17:00

صومعه واراگاوانک | صومعه ای معروف به یدی کلیسه

با یکی دیگر از مهمترین و تماشای ترین جاذبه های گردشگری وان آشنا شوید. در دل دشت های وان، صومعه ای بزرگ به نام واراگاوانک نهاده شده است که به یدی کلیسه یعنی هفت کلیسا معروف است. با توجه به این نام، شاید فکر کنید این صومعه دارای 7 کلیساست؛ اما 5 کلیسا، کتابخانه و برج ناقوس این مجموعه زیبا و کهن را تشکیل می دهند.

کلیساهای این مجموعه به 2 گروه تقسیم می شوند و در سال های متفاوتی ساخته شده اند. قدیمی ترین آن ها، کلیسای سنت سوفیا، به قرن هشتم میلادی تعلق دارد. این صومعه در زمان نسل کشی ارامنه به وسیله عثمانیان مورد تخریب نهاده شد؛ اما همچنان پابرجا مانده است. این مجموعه و منظره زیبای آن از مواردی هستند که حتما باید آن ها را در لیست گردش خود در این شهر قرار دهید.

 • آدرس صومعه واراگاوانک: استان وان در ترکیه، 9 کیلومتری جنوب شرق وان

مسجد کایا چلبی | مسجدی چند صد ساله

یکی دیگر از جاهای تماشای وان که برخوردار از ارزش تاریخی و معنوی است را می توان مسجدی 500 ساله متعلق به سال 1660 میلادی معرفی کرد. شخصی به نام کایا چلبی، ساخت این مسجد را شروع کرد و اتمام ساخت آن 3 سال و تا پس از مرگ کایا چلبی طول کشید. این مسجد سنگی با آجر های سفید و سرخ ساخته شده، یک مناره در یکی از گوشه ها نهاده شده و یک گنبد بزرگ و 4 گنبد کوچک نیز مقابل آن ردیف شده اند.

سردر و محراب این مسجد تماشای و زیبا، دارای معماری بسیار چشم نواز و خاص هستند. در این بخش ها، می توانید شاهد مقرنس کاری و کنده کاری های گل وبوته و اشکال هندسی باشید. این مسجد که تا به امروز، سالم به جای مانده، برای مردم محلی هم از ارزش بالایی دارد. در مجموع، بنای این مسجد ساده به نظر می آید؛ اما جزئیات و معماری خاص به آن ظاهری دلنشین بخشیده است.

 • آدرس: شهر وان ترکیه، ناحیه اسکله وان، مسیر اسکی کال (Eski Kale Yolu)

پارک های آبی وان | از برترین جاهای سرگرمیی شهر وان

از دیگر موارد معروف در میان جاهای تماشای وان، پارک های آبی در این شهر هستند. در این شهر، 3 پارک آبی وجود دارند که 2 مورد از آن ها، روباز و کوچک ترین آن ها سرپوشیده است. پارک آبی وان (Van Aqua Park)، برترین پارک آبی وان به شمار می رود. این پارک آبی در فضایی وسیع، به زیبایی تمام و با همه امکانات رفاهی برای عموم افراد از جمله گردشگران در دسترس است. این پارک تنها در فصل های بهار و تابستان در اختیار مشتریان در همه سنین خواهد بود.

یکی دیگر از پارک های آبی روباز وان، دیوان بیچ (Divan Beach Aqua Park) است که فضایی شبیه به رستوران و سرسره های مدرن تر دارد. در این پارک، در کنار بهره مندی از سرگرمیات آبی، می توانید از خوردن غذایی لذیذ هم لذت ببرید. این پارک در تمام فصول باز و برای مردم بومی هم از مکان های محبوب به شمار می رود. پارک آبی چاغداش (Çağdaş Aqua park) سومین و کوچک ترین پارک محسوب می شود. در این پارک هم در تمام فصول سال، می توانید به سرگرمیات آبی و گذراندن زمانی خوش بپردازید.

 • آدرس پارک آبی بزرگ وان (Van Aqua Park): شهر وان ترکیه، جاده ایپک یولو (Ipekyolu)
 • آدرس پارک آبی دیوان بیچ یا همان Divan Beach Aqua Park: جنوب شهر وان
 • ساعت بازدید از پارک آبی Divan Beach Aqua Park: همه روزه از ساعت 9:45 الی 23:45
 • آدرس پارک آبی چاغداش: شهر وان ترکیه، منطقه آناتولی شرقی
 • ساعت بازدید از پارک آبی چاغداش: همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 9:00 الی 23:00

خیابان جمهوریت | معروفترین خیابان خرید وان

یکی از برترین جاهای تماشای وان برای خرید و گشت وگذار، خیابان جمهوریت است. این خیابان در مرکز شهر وان نهاده شده است و یکی از مکان های مناسب برای خرید و تهیه سوغاتی در این شهر محسوب می شود. اگر قصد دارید عصر یک روز را به گشتن میان مغازه ها و پاساژها و در کنار آن، خوردن غذا یا خوراکی هایی دلپذیر و خوشمزه اختصاص دهید، در سفرتان به این شهر از خیابان جمهوریت تماشا کنید.

شما می توانید سوغاتی ها و غذاهای محلی شهر وان را هم از مغازه ها و بازارهای این خیابان تهیه کنید و خریدی لذت بخش از میان برندهای معروف جهان داشته باشید. با خوردن غذاهای محلی و خوش طمع در رستوران ها و کافه های خیابان جمهوریت، گشتن در این خیابان را برای خود به یاد ماندنی کنید.

 • آدرس: شهر وان ترکیه، خیابان جمهوریت در مرکز شهر

مرکز خرید AVM وان

مرکز خرید ای وی ام وان هم یک مرکز خرید بزرگ و مشهور در این شهر است و هم در لیست برترین جاهای تماشای وان قرار می گیرد. ای وی ام یکی از مراکز خرید محبوب ایرانی ها در شهر وان است که بیش از 100 مغازه و فروشگاه دارد. در این مغازه ها، پوشاک برای تمام سنین، کیف، کفش، جواهرات، لوازم الکترونیکی و بسیاری محصولات دیگر از برندهای معروف جهان برای فروش وجود دارند.

این مجموعه دارای امکانات رفاهی کامل و خوبی اعم از کافه و رستوران، سرویس بهداشتی، مسجد، پارکینگ، زمین بازی برای بچه ها و بسیاری موارد رفاهی و سرگرمیی دیگر است. با این موارد، می توانید در مدت خرید، از حضور خود در این مرکز نهایت استفاده و لذت را هم ببرید.

 • آدرس: شهر وان ترکیه، خیابان جمهوریت، پلاک 147
 • ساعت بازدید: همه روزهای هفته از ساعت 10:00 الی 22:00
 • تلفن تماس: 4322220202
 • : vanavm.com.tr

شهر وان، سفر خارجی ارزانقیمت

امروزه شهر وان به یکی از مقاصد گردشگری ترکیه تبدیل شده است. اگر برای گردش، شهر کوچک و پرجاذبه و در عین حال ارزانقیمت را می خواهید، شهر وان ترکیه و بازدید از جاهای تماشای وان از برترین گزینه ها برای گذراندن یک تعطیلات کامل است. این سفر برای شما همراه با گردش در طبیعتی زیبا، بازدید از بسیاری از آثار و بناهای ارزشمند تاریخی و فرهنگی و خرید برترین محصولات و برندها در برترین مراکز خرید خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مطلب راهنمای کامل سفر به وان در مجله گردشگری وبلاگ تکنولوپ را مطالعه کنید.

اگر تجربه سفر به وان، بازدید از جاذبه ها و مراکز خرید این شهر را دارید، اطلاعات خود را با خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره جاهای تماشای وان

برترین فصل سفر به وان ترکیه چه فصلی است؟

فصل های بهار و تابستان، برترین فصل سفر به شهر وان در کشور ترکیه هستند. در فصل های پاییز و زمستان هم این شهر زیبایی خاص و منحصربه فرد خود را دارد؛ اما دمای هوای سرد این شهر را نیز باید تحمل کنید.

معروفترین جاذبه های گردشگری وان ترکیه کدامند؟

از معروفترین جاذبه های تماشای این شهر، می توان به دریاچه وان، قلعه وان، یدی کلیسه، خانه گربه های وان، جزیره آکدامار و قلعه هوشاپ اشاره نمود.

جاهای تماشای وان در فصل های مختلف کدامند؟

اگر در فصل های سرد سال یعنی پاییز و زمستان به این شهر سفر می کنید، بهتر است بیشتر به سراغ جاذبه هایی مثل موزه وان، خانه گربه های وان و مراکز خرید این شهر بروید. در بهار و تابستان که برترین زمان سفر به این شهر هستند، می توانید علاوه بر موارد گفته شده، گشت وگذار در طبیعت، جزایر و آثار و بناهایی که در فضای باز قرار دارند، را هم تجربه کنید.

منبع: فلای تودی

به "با جاهای دیدنی وان ترکیه آشنا شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با جاهای دیدنی وان ترکیه آشنا شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید