تور مجازی: درباره برج ایفل چه می دانید؟

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، امکان ندارد کسی به پاریس سفر کند و به بازدید دیدنی ترین برج فلزی جهان نرود. در واقع، نام پاریس با تصویری از برج ایفل عجین شده و در فکر ما نقش بسته است. اما فکر می کنید تا چه حد درباره این برج زیبا می دانید؟ با خبرنگاران همراه باشید و با تاریخچه این برج فلزی آشنا شوید.

تور مجازی: درباره برج ایفل چه می دانید؟

برج ایفل...

شاید از خود بپرسید: درباره برج ایفل چه چیز تازه ای برای گفتن است؟ این روزها، به سختی می گردد کسی را پیدا کرد که درباره معروف ترین و شناخته ترین جاذبه توریستی فرانسه یعنی برج ایفل چیزی نداند.

در سال 1889 میلادی، دولت فرانسه، به مناسبت صد سالگی انقلاب کبیر فرانسه (1789) تصمیم به برگزاری نمایشگاه بزرگ جهانی (The Grand World Fair) گرفت. تاثیرگذاری در نگاه اول، مهم ترین مسئله برای برگزارنمایندگان این اتفاق بزرگ تاریخی فرهنگی بود، پس باید تمام کوشش خود را برای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه می کردند. ازاین رو تصمیم به ساخت بنایی گرفتند که به درستی شایسته چنین مراسم بزرگی باشد.

107 طرح برای ساخت یک بنای استثنایی پیشنهاد داده شد (به علاوه تعداد بسیاری ایده غیرمعمول، مثل ساخت یک گیوتین غول پیکر). در آخر، طرح پیشنهادی یک مهندس به نام گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) و دستیارانش پذیرفته شد.

برای به نتیجه رساندن این پروژه، از طرح اولیه تا آخرین پیچ به کار رفته در یک برج بزرگ فلزی، تنها 5 سال زمان داشتند.

ساخت برج 2 سال و 2 ماه و 5 روز طول کشید و برای ساخت آن بیش از 300 کارگر به کار گرفته شدند. به لطف نقشه بسیار دقیق و جزئیات کامل، با وجود این که از بیش از 18,000 قطعه فلزی و 2/5 میلیون میخ پرچ برای ساخت این بنا استفاده شد، سازندگان برج با کمبود زمان روبرو نشدند. بعلاوه، هیچ یک از تیرک های فلزی به کار رفته در این سازه بزرگ بیش از 3 تن وزن نداشتند؛ همین امر، جابه جایی و بالا کشیدن آن ها به نقطه مورد نظر را راحت تر می کرد.

در ساخت این برج هیچ چیز بر پایه شانس و بدون فکر و تحقیق انجام نشده است و از نحوه دسترسی به برج تا استقامت آن در برابر شرایط آب و هوایی، همه و همه از پیش مد نظر قرار گرفته شده بود. در نتیجه این برج در برابر بادهای شدید کاملا مقاوم است و شدیدترین باد تاریخ معاصر فرانسه که 180 کیلومتر در ساعت سرعت داشت، توانست تنها به میزان 12 سانتی متر نوک برج را جابه جا کند. در مقابل، خورشید تاثیر بیشتری روی این برج یا به عبارتی بانوی فلزی دارد، بخشی از برج که به سمت نور آفتاب قرار گرفته است، معمولا، در اثر گرمای خورشید منبسط می گردد. البته این انبساط چندان قابل توجه نیست و سبب 18 سانتی متر تغییر میزان در برج می گردد که در مقایسه با میزان کلی این سازه فلزی چندان رقم چشم گیری نیست. امروز، برج ایفل فرانسه، سازه ای به بلندای 300 متر است (با احتساب آنتن 324 متر) که تقریبا وزنی معادل 10/100 تن دارد.

ایفل، برای بیش از 40 سال، در جایگاه بلندترین برج جهان قرار داشته است و تقریبا 2 برابر بلندترین ساختمان های دوره خود (هرم چیوپس در مصر با ارتفاع 146 متر، کلیسای جامع کلن 156 متر و کلیسای جامع اولم 161 متر در آلمان) ارتفاع داشت. اما در سال 1930 بود که با ساخت ساختمان کلایسلر در نیویورک برج ایفل عنوان بلندترین سازه جهان را از دست داد.

برج ایفل به حدی خاص و منحصربه فرد است که حتی رنگ برنزی بدنه اش به رنگ برنزی ایفلی معروفیت دارد و ماکت های بسیاری از آن در لاس وگاس آمریکا، گوانجو و شنژن چین، سلوبوزیا رومانی، کوپنهاگ دانمارک، وارنا بلغارستان، آق تاو قزاقستان و بسیاری شهرهای دیگر دیده می گردد. امروزه، برج ایفل به همه مردم، نه تنها مردم فرانسه بلکه همه مردم جهان، تعلق دارد و تصاویر و فیلم های زیبای آن در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

برج ایفل مشهورترین بنای شهر پاریس و کشور فرانسه و شاید جهان باشد. البته این معروفیت جهانی حقیقتی تلخ به همراه خود دارد: تحقیقات نشان می دهد که گردشگران اغلب از این بنا به عنوان ناامیدنماینده ترین جاذبه توریستی جهان یاد می نمایند. اما فکر می کنید چرا؟

شاید به این علت که تصاویر تماشای از این برج در فضای مجازی و بیشتر مجلات و تقویم ها پیدا می گردد و از نزدیک تماشا آن تاثیرگذاری چندانی ندارد. البته این که برای بازدید از برج ایفل باید در صف طویلی از گردشگران به انتظار ایستاد و در نهایت در میان جمعیت انبوهی که در حال گرفتن عکس و فیلم هستند مسیری طولانی تا بالای برج را طی کرد در کم شدن جذابیت ایفل برای بازتماشامایندگان بی تاثیر نیست.

از تماشا برج ایفل لذت ببرید، بدون اینکه در صف انتظار بکشید یا هزینه ای پرداخت کنید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

تور مجازی روزهای فرد، ساعت 10:15 شب در وبلاگ تکنولوپ منتشر می گردد. برای دسترسی به مقاله های این بخش به صفحه اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

منبع: کجارو / airpano.com

به "تور مجازی: درباره برج ایفل چه می دانید؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "تور مجازی: درباره برج ایفل چه می دانید؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مجازی: درباره برج ایفل چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید