رونمایی از دومین ب. ز؛ بهروز زنجانی کیست؟

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، ب. ز؛ انگار قرار نیست این دو حرف مخفف از جنجال های به وجود آمده در فضای مالی و ورزشی ایران کنار بروند. با شنیدنش بی درنگ بابک زنجانی تداعی می گردد؛ مردی که روزگاری با پول هایی که محل درآمدش نامشخص بود، پارو می زد، ولی حالا اسیر نرده های فلزی زندان است.

رونمایی از دومین ب. ز؛ بهروز زنجانی کیست؟

به گزارش شرق، اتفاقا بابک زنجانی در فضای ملتهب ورزش، به ویژه فوتبال هم دستی بر آتش داشت. او تا پای خریدن باشگاه پرسپولیس پیش رفت و هزینه بعضا هنگفتی هم به نام اسپانسر یا چیزی شبیه به آن در این باشگاه انجام داد. بابک زنجانی شاید دستش به باشگاه پرسپولیس نرسید، ولی بالاخره تیم داری کرد؛ او راه آهن را در اختیار گرفت تا شیوه ای جدید در مدیریت خصوصی در فوتبال به راه بیندازد، ولی هرچقدر خودش به زندان نزدیک شد، انحراف تیمش از ریل هم بیشتر شد. دست آخر، راه آهن به عنوان بخشی از دارایی زنجانی پس گرفته شد، ولی تیری که ب. ز معروف بر پیکر واگن های پولادی زده بود، آن قدر عمق داشت که مانع چرخش مجدد چرخ هایش در فوتبال حرفه ای گردد.

اماواگر های آن ب. زِ عظیم هنوز تمام نشده که حالا حضور پرسشگر ب. ز دیگری در فوتبال ایران، اذهان را درگیر نموده است؛ این یکی هم با وجود پرسه تقریبا 9 ساله اش حوالی فدراسیون فوتبال، رد و نشان زیادی از خودش به جا نگذاشته، ولی این روز ها همیشه نامش در کنار پرونده ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران که یکی از عجیب ترین پرونده های تاریخ فوتبال است، شنیده می گردد. آن قدر اسمش شنیده شده که دیگر احتیاج نیست ب. ز عنوان گردد؛ چون همین حالا بسیاری خبر دارند که بهروز زنجانی در کنار مهدی تاج و سفیر ایران در بروکسل، با مارک ویلموتس ملاقات و مذاکره نموده اند.

بهروز زنجانی کیست؟

کسی پاسخ روشنی برایش ندارد؛ مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران می گوید او شناخت خوبی از مربیان دارد. شاید شغلش همین باشد: کسی که شناخت خوبی از مربیان دارد! تسنیم، اما در گزارشی سعی نموده او را تا حدودی معرفی کند. این خبرگزاری می نویسد: می توان به این مورد توجه کرد که اگر حضور ویلموتس در تیم ملی همچنان به وسیله مرکز فرهنگی ایران و هلند پیش می رفت، باید رد پای دیگری هم از آن ها دیده می شد، اما در این میان نام افراد دیگری در میان است. فردی به نام بهروز زنجانی ملقب به بوروس که قبلا هم در فوتبال ایران و اطراف تیم ملی نام او به چشم خورده است. زمانی که کارلوس کی روش در اردوی جنجالی دوبی در دی ماه 95 کادر ایرانی خود ازجمله دستیاران، مدیر تیم، مدیر رسانه ای و مترجم را اخراج کرد، نام فردی به عنوان مترجم جدید کی روش مطرح شد. آن فرد همین بهروز زنجانی یا بوروس بود که آرشیو اخبار در آن تاریخ نشان می دهد که این فرد در زمان کی روش هم به تیم ملی، این مربی یا فدراسیون فوتبال نزدیک بوده است.

حالا اینکه آیا بوروس در قرارداد با کی روش، جنجال های این مربی و مبالغ پرداختی به این مربی نقش داشته یا نه، معین نیست. بااین حال آنچه کمی درباره او سؤال ایجاد می نماید، نقش او در حضور مارک ویلموتس در ایران است. پیگیری ها نشان می دهد که این فرد در ترکیه حضور دارد. باید دید او فردی معتمد و نزدیک به مهدی تاج بوده که در زمان کی روش هم به تیم ملی نزدیک شد و نامش به سر زبان ها افتاد یا خیر؛ اما با بازگشت مترجم سابق کی روش، حضورش در تیم ملی اجرائی نشد.

نکته ای که تسنیم به آن اشاره نموده را پیش تر، یعنی در سال 1395 هم خبرآنلاین آورده است؛ جایی که از حضور فردی ناشناخته به نام بهروز زنجانی به عنوان مترجم کارلوس کی روش خبر داده است. بااین حال، بعد از همین موضوع می گردد چند نکته دیگر به اینکه بهروز زنجانی کیست، اضافه نمود؛ طبق ادعای تسنیم او معتمد تاج است و ساکن ترکیه. بااین حال برای روشن شدن بیشتر نقش ب. ز جدید باید به حضورش در فدراسیون فوتبال و البته دوستی اش با کارلوس کی روش و نفوذش به اردو های تیم ملی گفت؛ بهروز زنجانی قبل از اینکه معتمد مهدی تاج باشد و حتی قبل از اینکه شغلش شناختن مربیان باشد، به عنوان فردی که ارتباطات اقتصادی خوبی دارد و می تواند اسپانسر به دردبخوری برای کارلوس کی روش بگیرد، به این مربی پرتغالی نزدیک شده است. هرچند شایعه شد رابط دوستی او با کی روش، امید نمازی، دستیار سابق کی روش بوده است. در واقع چهار سال قبل از آنکه از بهروز زنجانی به عنوان مترجم جدید کارلوس کی روش نام ببرند، او خودش را به کی روش رسانده و ارتباطش را حسنه نموده بود. آن موقع شایعاتی مبنی بر اینکه بهروز زنجانی به همراه پدر در کار صادرات فرش هستند، به گوش می رسید و اتفاقا به همین دلیل هم ظاهرا باب آشنایی با کی روش باز شده است.

موضوع دیگری که مطرح شده این است که بهروز زنجانی به وسیله کی روش به علی کفاشیان، رئیس وقت فدراسیون فوتبال هم نزدیک شده و قرار بوده در تأمین پروژه های اقتصادی به فدراسیون یاری کند؛ هرچند سرنخ ملموسی در این زمینه وجود ندارد یا اگر هم ارتباط و همکاری ای اجرا شده، آن قدر بی سروصدا بوده که نشانی از حضورش در فدراسیون فوتبال نباشد.

به هرحال، بهروز زنجانی که به واسطه دوستی اش با کارلوس کی روش همیشه اطراف تیم ملی دیده می شد، رفته رفته نفوذش آن قدر زیاد شد که مورد اعتماد مسئولان فدراسیون قرار بگیرد و دیگر او را یکی از اعضای ثابت در اطراف تیم ملی ببینند. عنوان شده که در تمام بازی ها و اردو هایی که تیم ملی در اروپا داشته، حاضر بوده و اینکه چطور فردی جوان آن قدر سرمایه دارد که تمامی سفر ها را رفته، بعضا تعجب بازیکنان تیم ملی را برانگیخته است. پس به این ترتیب دوباره می گردد اطلاعات درباره اینکه ب. ز کیست را بسط داد: بهروز زنجانی، ملقب به بوروس، پولدار، دوست کی روش، ساکن ترکیه، معتمد تاج و آشنا به مربیان فوتبال!

حقوق دان یا مترجم؟

مورد دیگری که باعث شده فضای فوتبال توسط ب. ز ملتهب گردد، نقش مبهمش درباره قرارداد با مارک ویلموتس بلژیکی است. همان طور که در بالا عنوان شد، زمان مذاکره مهدی تاج با مارک ویلموتس، فقط بهروز زنجانی او را همراهی نموده است. اینکه چطور تاج به توانایی های زنجانی به عنوان یک مشاور ارشد اعتقاد داشته که به جای حقوق دان او را با خودش به جلسه برده، محل سؤال است. بااین حال از صحبت های جدیدی که مهدی تاج می نماید، می توان متوجه شد که حداقل یکی از دلایلی که تاج، زنجانی را با خودش به بروکسل کشانده، دانش زبانی است.

او از پاسخ به این صحبت که آیا زنجانی حقوق دان است، طفره می رود و می گوید: من یک نفر دیگر (زنجانی) که انگلیسی را به خوبی می شناخت و این فرد در نقش مترجم بوده است، همراه داشتم. تاج در ادامه از بهروز زنجانی نام می برد و می گوید: ایشان زمان کی روش مترجم بودند... دوست کی روش بودند... جوان بسیار خوبی هستند. تمام بازی های تیم ملی را از جیب مبارک می دهد و می آید. حتی یک بلیت هم برای او تهیه نشده است.

اینکه بهروز زنجانی بند های قرارداد ویلموتس را نوشته یا نه، دیگر ابهام این پرونده عجیب است. تاج می گوید او فقط بند ها را برای ویلموتس خوانده و بعدا، قرارداد در تهران نهایی شده است، ولی منتقدان رئیس سابق فدراسیون فوتبال، به راحتی این موضوع را نمی پذیرند و این را که بهروز زنجانی نقشی در این قرارداد بسیار گران قیمت نداشته باشد، نمی پذیرند. حتی خبر ورزشی نوشته زمانی که ویلموتس فسخ نموده، اعضای فدراسیون در کنار همین بهروز زنجانی، نزدیک به دو میلیون یورویی را که از شستا قرض گرفته بودند، در ترکیه تحویل این مرد بلژیکی دادند. پس بهروز باید بیش از یک مشاور در پرونده ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایفای نقش نموده باشد که در ورود و خروجش به ایران، کنار دست سرمربی تیم ملی بوده است.

تجارت شکر یا فرش؟

تا همین جا ب. ز دیگر خیلی هم ناشناخته نیست: بهروز زنجانی، ملقب به بوروس، پولدار، دوست کی روش، ساکن ترکیه، معتمد تاج و آشنا به مربیان فوتبال، مترجم، پسر بسیار خوب!

بااین حال به این ویژگی ها هنوز می گردد چند مورد دیگر اضافه نمود تا نقشش در فدراسیون فوتبال ایران بیشتر به چشم بیاید. باوجودآنکه عنوان شده بود بهروز و پدرش در کار فرش هستند، ولی حالا مهدی تاج می گوید پدر بهروز در کار شکر است. این را که خود بهروز زنجانی هم در کار شکر است، مهدی تاج رد می نماید و می گوید: خیر، ایشان فوتبال را می شناسد، مربی ها را می شناسد. پدرش کار شکر می نماید. تاج همچنان از پذیرفتن این موضوع که قرارداد ویلموتس را بهروز زنجانی تنظیم نموده مخالفت می نماید و می گوید: این قرارداد را یک حقوق دان، بند بندش را نوشته است. ظرافتش کار یک حقوق دان است. شما قرارداد را ببینید که آیا از دست من برمی آید یا یک تاجر شکر؟.

حضور ب. ز در وزارت ورزش

به فرض پذیرش صحبت های مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال مبنی بر دخالت نداشتن بهروز زنجانی در بند های قرارداد مارک ویلموتس بازهم علامت سؤال ها در این زمینه زیاد است؛ چطور می گردد فردی که فقط نقش یک مترجم و پسر خوب را ایفا نموده حالا به عنوان آگاه به وزارت ورزش برود و با مسئولان این وزارتخانه در کنار مهدی تاج بنشینند و درباره قرارداد ویلموتس صحبت نمایند؟ یعنی اطلاعاتی که بهروز زنجانی از پرونده ویلموتس دارد، بیشتر از اطلاعاتی است که مهدی تاج، به عنوان رئیس داشته است؟ این هم یکی دیگر از بیشمار سؤالاتی است که در این پرونده مغفول مانده و به نظر می رسد فقط ورود نهاد های نظارتی می تواند تا حدودی به روشن شدن چنین ابهاماتی یاری کند.

منبع: فرارو

به "رونمایی از دومین ب. ز؛ بهروز زنجانی کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از دومین ب. ز؛ بهروز زنجانی کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید