فیلم دوئت؛ چهارراه عواطف

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، البته خرده پیرنگ های اضافه ای همچون سکانس منتزع و تک افتاده گورستان و افاضات خواهر سپیده یا حضور بی کارکرد خواهر مسعود، از امتیازات فیلم کاسته است.

فیلم دوئت؛ چهارراه عواطف

سارا آقابابایان| فیلم دوئت حکایتگر داستان دو زوج مینو (هدیه تهرانی) و حامد (مرتضی فرشباف)، سپیده (نگار جواهریان) و مسعود (علی مصفا) است که حلقه اتصالشان رابطه قدیمی حامد و سپیده و شعله وری داغ آن و تأثیر افشایش بر شریک زندگی فعلی هرکدام از آنهاست.

استراتژی فیلم برای روایت نمایشی این شبکه انسانی، تقسیم بندی قصه هر زوج به طرح الف و ب و رویکردی اپیزودیک در روایت هرکدام است. شروع ماجرا تصمیم حامد برای رودررویی با سپیده پس از چند سال از رهاکردنش است؛ این امر اگرچه با اطلاع همسر فعلی وی رخ می دهد، اما تنش تحمیل شده ناشی از آن بر مینو به اندازه ای است که محرک شروعین درام قرار گیرد.

سیر داستان یک راست از شرایط یک نفره مینو به رابطه دوتایی اش با حامد سوق یافته و پس از رویارویی این زوج با سپیده و سه نفره شدن شرایط، موقعیت را وارد قطعه دومش می کند تا در طرح ب نیز مسیری هم ارز الف طی شود به وجهی که تنش درونی و انفرادی سپیده که شخصیت مکمل قطعه اول بود و حال به محور قطعه دوم تبدیل شده، به رابطه اش با مسعود منتقل شده و سپس به تدریج مسعود پیشبرد قصه را بر عهده بگیرد.

تغییر فاز این روایت سیال از لحاظ پلاستیک بصری نیز به واسطه تعویض لوکیشن مراعات شده، میزانسن های چندلایه و تودرتوی خانه قدیمی و محتاج تعمیر مینو و حامد درخور زوجی ا ست که رابطه چندساله شان چالشی جدی ناشی از زخمی کهنه را تجربه می کند و به همین سیاق خانه نوساز، ولی خنثی و سرد سپیده و مسعود کننده رابطه ای است که رازی سر به مُهر در آن نورتابانده شده، چنان که اولین ورود به این خانه مصادف با از تاریکی درآمدنش است.

فیلم داستان بخش بندی شده اش را با خویشتن داری، تعادل و حوصله پیش می برد و خوشبختانه به قرارداد ابتدایی خود پایبند مانده که هیچ یک از شخصیت ها در شرایط کاملا مظلوم یا حق به جانب قرار نگیرند تا فیلم در دام کلیشه های زن رنج دیده و مرد مردد و عقوبت دروغ ها و راز ها و قضاوت ها نلغزد.

به جایش در هر فراز فیلم طمأنینه کافی برای تأثیر حسی لازم در خلوت شخصیت ها به خرج داده شده تا تماشاگر با لمس رنج ها و مشاهده تکانه باطنی شخصیت ها به آن ها نزدیک تر شده و در عین حال کلیت درام هم بر اساس شخصیت هایی که برای رفتار ها و واکنش هایشان انگیزه داشته و بر اساس اصول منطقی عمل می کنند، به تدریج تکمیل شود.

حرکت روایت بخش دوم را از سطحش که سیر کشف راز سپیده توسط مسعود است، به عمقی که فرایند سرخوردگی مسعود از تمنای عشق سپیده است، می توان پیروز ترین بخش فیلم برشمرد؛ به ویژه که در این قسمت ایده تغییر شخصیت اصلی از سپیده به مسعود و بعد مواجهه مینو و مسعود در آموزشگاه موسیقی متمایز و خلاقانه است.

فصل درخشان حضور مسعود در آموزشگاه و تعلیق رودررویی با رقیب عشقی که هر لحظه ممکن است سر برسد، به شکل نمایش تأثیرگذار عبورشان از کنار هم در راه پله به اوج رسیده؛ عبور دو عاشق از کنار هم بازتابی است از اصطکاک دریغ و حسرت هر دو آن ها که با روایت درام مبتنی بر حرکت عرضی و متقاطع قصه هرکدامشان پیوند می خورد.

فیلم حائز بلندپروازی لازم برای استفاده از تمام قابلیت این عمق دراماتیک و تعارض بی کنشی حامد در برابر کنش مندی مسعود و بی کنشی سپیده در برابر کنش مندی مینو نیست و به همین دلیل از مقطعی که مسعود سویدای قلب خود را نزد سپیده برملا می کند و سپس انتقال نهایی کانون دراماتیک روایت به قطعه سوم و بازگشت به رابطه مینو و حامد، فیلم نمی تواند در میانه موقعیت ها، لحظات گذاری را انتخاب کند که بتوانند تناقض ها و حس های متضاد درونی شخصیت ها را توضیح دهند.

بنابراین به سکوت و ابهام درونی بازی اکتفا می کند که نتیجه اش ضعیف ترین بخش فیلم را رقم زده که در آن برعکس تکامل و بلوغی که رابطه سپیده و مسعود طی کرد، نه متنبه شدن حامد درآمده و نه قهر مینو، چراکه رویگردانی مینو از حامد و حداقل شدن امکان برون رفتش از این بن بست عاطفی بیش از نمادسازی با خانه ای که لوله نم کشیده اش ترکیده و خانه اش را بر آب ساخته، نیاز به زمینه سازی داشته است.

البته خرده پیرنگ های اضافه ای همچون سکانس منتزع و تک افتاده گورستان و افاضات خواهر سپیده یا حضور بی کارکرد خواهر مسعود، از امتیازات فیلم کاسته است.

همچنین شناسه های بازیگر نقش حامد نیز قابلیت حمل سرنخ ماجرا و قرارگرفتن بین عشق سابق و جدید، آن هم در شرایطی که حضورش برای تسکینِ آلام هر دو زن ضروری است، ندارد؛ اما با وجود این محدودیت ها همین که در این فیلم از ناله پروری رایج سینمایی که در آن عواطف، روابط و آلام انسانی به راحتی نادیده گرفته می شود، خبری نیست و به اعتبار کاراکتر های درون فیلم که برخلاف روحیه آتشین و بیش از حد هیجانی مرسوم، روابطشان را در اوج احترام و محبت بنا کرده اند، باید قدر دقت و سلیقه ای را که صرف ساخت فیلم دوئت شده است، دانست.

منبع: فرادید

به "فیلم دوئت؛ چهارراه عواطف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم دوئت؛ چهارراه عواطف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید