چگونه از قطب نما استفاده کنیم؟

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، قطب نما یک وسیله کوچک است که از یک صفحه 360 درجه ای و یک عقربه ساخته شده و به خاطر خاصیت مغناطیسی می توان از طریق آن جهت یابی کرد. قطب نما یکی از مهم ترین ابزاری است که هر یک از طبیعت گردان باید با خود همراه داشته باشند و طریقه استفاده از آن را نیز بدانند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

چگونه از قطب نما استفاده کنیم؟

قطب نما یک وسیله بسیار ضروری در هنگام رفتن به کمپ های خارج شهر است. اگر شما در کوله پشتی خود یک قطب نما و یک نقشه توپوگرافی منطقه ای داشته باشید می توانید مطمئن شوید که تقریبا گم نخواهید شد.

البته نکته مهم این است که شما باید حتما روش استفاده از قطب نما را به خوبی فرا گرفته باشید و حتی چندین بار قبل از رفتن به کمپ، جهت یابی را تمرین کنید. قطبنما با وجود کارایی بسیار دقیق و مؤثرش ساختاری بسیار ساده دارد.

یک قطبنمای مغناطیسی برخلاف قطبنمای ژیروسکوپی شامل آهنربایی کوچک و سبکوزن است که روی سطح محوری بدون اصطکاک به صورت متوازن قرار گرفته است. این آهن ربا معمولا سوزن نامیده شده و یکسر آن با حرف N به معنی شمال نشانهگذاری شده یا با رنگی متفاوت رنگآمیزی شده است.

وقتی که درب قطب نما را باز کنید، مشاهده می کنید که عقربه آن آغاز به چرخش می نماید و در جهتی می ایستد. در واقع این عقربه قرمز شمال مغناطیسی کره زمین را نشان می دهد. این نکته را باید بدانید که شمال مغناطیسی کره زمین کمی با شمال حقیقی اختلاف زاویه دارد. البته برای این که دچار مشکل نشوید بهتر است از قطب نماهای ژیروسکوپی که پیشرفته تر هستند و شمال را دقیقا نشان می دهند، بهره ببرید.

استفاده از قطب نماهای مغناطیسی در فضاهای در حال حرکتی مانند کشتی ها و هواپیماها می توانند دردسر ساز شوند، زیرا این ابزار باید در سطحی کاملا صاف مورد استفاده قرار بگیرد و ایجاد کوچک ترین زاویه در سطح باعث می گردد قطب نما خود را با زاویه نو منطبق ساخته و اطلاعات نوی نمایش دهد که شاید نادرست باشد. از این رو بیشتر کشتی ها و هواپیماها به قطب نماهای ژیروسکوپی مجهز هستند.

حالا می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه با استفاده از قطب نما و نقشه، راه خود را پیدا کنید.

ابتدا نقشه ای را بردارید. فرض کنید شما قرار است از نقطه A به محلی در نقطه B بروید. البته برای اینکه در استفاده از این تکنیک پیروز شوید باید مطمئن باشید که واقعا در نقطه A هستید.برای تشخیص موقعیت خود در محیط ابتدا باید جهات نقشه خود را بر جهات واقعی منطبق کنید. این کار را می توانید با قرار دادن قطب نما روی نقشه و چرخاندن نقشه انجام دهید.

حالا قطب نما را روی نقشه بگذارید طوری که لبه آن در نقطه A قرار گیرد. لبه مورد نظر، لبه ای است که با پیکان جهت نما موازی باشد. سپس نقطه B را در امتداد همان لبه قرار دهید. البته شما می توانستید از خود پیکان جهت نما یا یکی از خطوط موازی بهره ببرید ولی معمولا استفاده از لبه قطب نما راحت تر است. از همه مهم تر چیزی که روی نقشه کشیده می گردد می تواند جزئیات مهم آن را پنهان کند.

باید دقت کنید که لبه قطب نما یا پیکان جهت نما از نقطه A تا B قرار گیرد. اگر اشتباه کنید دقیقا در خلاف نقطه مورد نظر حرکت خواهید کرد.

قطب نما را به صورت ثابت روی نقشه نگه دارید. در مرحله بعدی خطوط و پیکان تنظیم جهت را با خطوط نصف النهاری نقشه هم راستا کنید. خطوطی از نقشه که به سمت شمال می فرایند مد نظر است.

در حالی که لبه قطب نما به طور دقیق از A تا B کشیده شده، محفظه قطب نما را طوری بچرخانید که خطوط تنظیم جهت محفظه با خطوط نصف النهاری نقشه هم راستا گردد.

در این مرحله کاری نداشته باشید که چه اتفاقی برای سوزن قطب نما می افتد. اگر از موقعیت درست محفظه قطب نما مطمئن شدید، می توانید قطب نما را از روی نقشه بردارید. اکنون می توانید درجه محفظه را از جایی که پیکان جهت نما و محفظه با هم تلاقی می یابند بخوانید. مراقب باشید تا پیش از رسیدن به نقطه B هدف، محفظه نچرخد.

حالا، قطب نما را در دست گرفته و کاملا صاف نگهدارید تا سوزن بتواند بچرخد. آنگاه ضمن اطمینان از عدم چرخش محفظه، خود شما، به همراه دستتان و کل قطب نما بچرخید. آن را همچنان بگردانید تا اینکه سوزن با خطوط داخل محفظه هم ردیف گردد.

اما به منظور حداکثر دقت، باید به شیوه خاصی عمل کنید. قطب نما را در دستتان نگه دارید به گونه ای که سوزن کاملا در امتداد پیکان تنظیم جهت باشد. سپس با دقت تمام سمتی را به عنوان هدف انتخاب کنید که پیکان جهت نما نشان می دهد. در امتداد جهت مشخص شده، به نقطه خاصی از آن منطقه که تا جای ممکن در فاصله دوری قابل رویت باشد خیره شوید. سپس به آنجا بروید.

نکته مهم

هر گاه قطب نما در نزدیکی اشیای آهنی یا فولادی یا منابع الکتریکی که جریان در آن جاری است قرار گرفته باشد، عقربه اش از جهت قطب مقداری منحرف می گردد، که به آن انحراف مغناطیسی می گویند. کلاً به همراه داشتن اشیایی از جنس آهن یا انواع مشابه آن می تواند باعث اختلال در حرکت عقربه گردد.

حتی وجود یک گیره کاغذ روی نقشه ممکن است مسئله ساز گردد. بنابراین، هنگام استفاده از قطب نما باید مطمئن شویم که از اشیای انحراف دهنده آن، به طور کلی دور است. بعلاوه احتمال تأثیرگذاری جاذبه های مغناطیسی موجود در خاک نیز وجود دارد، که بسیار نادر است.

در ادامه متن، حداقل فاصله وسایل مختلف از قطب نما، برای این که قطب نما شمال مغناطیسی را به درستی نشان دهد را مشاهده می کنید:

حداقل فاصله مورد احتیاج با اشیا مختلف

  • خطوط برق فشار قوی = 55 متر
  • کامیون و اتومبیل = 10 متر
  • خطوط تلفن = 10 متر
  • ابزار الکتریکی و مکانیکی = 2 متر
  • کلاهک ها و اشیاء کوچک فلزی = 2/1 متر

آیا تابه حال مجبور به استفاده از قطب نما شده اید؟ لطفا تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان محترم وبلاگ تکنولوپ درمیان بگذارید.

منبع: کجارو / irandeserts.com / wikihow.com / tebyan.net

به "چگونه از قطب نما استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از قطب نما استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید