جزئیات جدید از بازداشت ها در عربستان؛ کوشنر و پامپئو احتمالا شاهزاده ها را لو داده اند

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، منابع خبری غربی و سعودی می گویند پادشاه سعودی زنده است و بازداشت های اخیر در عربستان شامل نیروهای وزارت کشور و وزارت دفاع نیز می گردد.

جزئیات جدید از بازداشت ها در عربستان؛ کوشنر و پامپئو احتمالا شاهزاده ها را لو داده اند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تکنولوپ، منابع خبری داخلی و خارجی سعودی همچنان به انتشار جزئیات تحولات یکی دو روز اخیر در این کشور که گفته می گردد شماری از شاهزاده های سعودی بازداشت شده اند، می پردازند.

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال که بعد از منابع سعودی، اولین رسانه غربی بود که بازداشت ها در عربستان را تأیید کرد، در مطلبی نوشت: در بین بازداشتی ها [علاوه بر شاهزاده ها]، افسرانی از وزارت کشور و وزارت دفاع سعودی نیز وجود دارند.

این نشریه مدعی شد این افراد به اتهام کوشش برای کودتا در داخل عربستان سعودی بازداشت شده اند. بر اساس این گزارش، شخص سعود بن نایف، برادر وزیر کشور سعودی که خود نیز جزو بازداشتی هاست، برای انجام تحقیق احضار شده است.

وال استریت ژورنال در خصوص سرنوشت سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی که بعضی مدعی مرگ او یا حالت احتضار وی هستند، نوشت که او زنده است اما در خصوص اینکه شاه سعودی به نفع پسرش محمد بن سلمان، ولی عهد کنار بکشد یا نه هیچ اطلاعاتی ندارد ولی آنچه مسلم است، این است که ملک سلمان یک روز پیش در حالی که از مقامات انگلیس در ریاض استقبال می کرد، شرایط جسمانی خوبی داشت.

بر اساس گزارش های منتشر شده، مهمترین اشخاصی که بازداشت شده اند، احمد بن عبدالعزیز عموی ولی عهد (برادر سلمان) و عبدالعزیز بن سعود بن نایف وزیر کشور کنونی هستند. بعضی منابع از محمد بن نایف ولی عهد پیشین هم نام برده اند. شمار دیگری از شاهزادگان هم هستند که هنوز نام آنان منتشر نشده است.

منابع سعودی و غربی گفته اند که نیروهای وفادار بن سلمان، این شاهزاده ها را در خانه هایشان بازداشت نموده اند. با این حال روزنامه واشنگتن پست نوشت که محمد بن نایف و برادرش نواف بن نایف روز پنجشنبه به هنگام بازگشت از شکار تماسی دریافت نموده اند و به آن ها گفته شده است که بن سلمان می خواهد صبح آدینه با آن ها در کاخ ملاقات کند اما به محض رسیدن آن ها به کاخ ولی عهد، بازداشت می شوند.

شاهزاده های سعودی متهم هستند که قصد داشتند علیه محمد بن سلمان کودتا نمایند. فؤاد ابراهیم، معارض سعودی مقیم لندن و عضو جنبش خلاص فی الجزیرة العربیه در این باره نوشت که بازداشت های دیشب با بازداشت های 2017 هتل ریتز فرق می نماید. قبلی صبغه اقتصادی و سیاسی -موضعی بود ولی بازداشت های شب گذشته به آینده سیاسی بن سلمان مربوط است.

او نوشت به همین دلیل پیش بینی نمی گردد که شاهزاده های بازداشت شده در آینده نزدیک آزاد شوند بلکه سناریوهای احتاقتصادی بسیار بدی در انتظار آن هاست. معارض سعودی احتمال داد که حبس ابد یا حذف فیزیکی در انتظار آن ها باشد؛ زیرا زنده نگه داشتن آن ها خطرناک است.

فؤاد ابراهیم احتمال می دهد افرادی در دولت آمریکا خبر تماس های احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف با مقامات آمریکایی را به بن سلمان مخابره نموده اند. این افراد بر اساس ادعای این معارض سعودی کسی جز کوشنر، داماد ترامپ و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیستند.

او احتمال می دهد درز تماس ها به بیرون و محمد بن سلمان، به وسیله سازمان سیا آمریکا اجرا شده باشد؛ چرا که بن نایف، ولی عهد سابق با این سازمان و سرویس های امنیتی آمریکا روابط قوی دارد و فرد محبوب آن هاست و از طرفی خود پامپئو، رئیس سابق سیا بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "جزئیات جدید از بازداشت ها در عربستان؛ کوشنر و پامپئو احتمالا شاهزاده ها را لو داده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید از بازداشت ها در عربستان؛ کوشنر و پامپئو احتمالا شاهزاده ها را لو داده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید