سرنوشت غمبار جسد فضانوردانی که در فضا می میرند

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، گجت نیوز نوشت: اعزام انسان به فضا، کاری است کارستان که چالش های زیادی دارد و حتی می تواند با تلفات جانی همراه باشد. اما تکلیف فضانوردانی که در فضا می میرند چیست؟

سرنوشت غمبار جسد فضانوردانی که در فضا می میرند

در طول شش دهه گذشته، اکتشافات فضایی جان 20 نفر را گرفته است. شاید این آمار با توجه به پیچیدگی ماموریت های فضایی، پایین به نظر برسد؛ اما حالا با بلندپروازی ناسا برای بازگشت به ماه در سال 2025 و قدم گذاشتن روی مریخ در دهه آینده، احتمال افزایش تلفات دور از فکر نیست. خطرهای نهفته در پروازهای فضایی تجاری که اخیرا به وسیله شرکت های خصوصی راه اندازی شدند را هم به آن اضافه کنید. با این تفاصیل، باید فکری به حال پیکر فضانوردانی کرد که در فضا می میرند!

خوشبختانه همین حالا هم پروتکل هایی برای چنین شرایطی وجود دارد؛ چه مرگ در مدار پایینی زمین رخ دهد و چه در کره ماه!

یکی از ساز و کارهای پیش بینی شده، بازگرداندن سریع جسد به وسیله کپسول یا با یاری هیئت اعزامی است؛ طوری که در چند ساعت یا چند روز، پیکر فضانورد به زمین برسد. البته در چنین سناریوهایی، اولویت با امنیت فضانوردان است؛ نه حفظ جسد!

ولی اگر در مسیر مریخ چنین اتفاقی بیفتد، چالش های تازه ای به همراه دارد. بُعد مسافت، بازگردان سریع جسد به زمین را غیر ممکن می سازد و باید فکر دیگری کرد. در چنین شرایطی، پیکر فضانورد شاید سال ها بعد، همراه با نخستین گروه از فضانوردانی که ماموریت خود را تکمیل نموده اند، به زمین بازخواهد گشت. طی این مدت، احتمالا جسد در محیط کنترل شده ای درون فضاپیما نگهداری می گردد تا از فساد و تجزیه آن، جلوگیری گردد.

احتمال دیگر، مرگ فضانوردان حاضر در مریخ است. در چنین شرایطی هم برگزاری مراسم تدفین سنتی یا سوزاندن جسد، کاری پرچالش و انرژی بر خواهد بود. به نظر می رسد برترین راه چاره، در این مورد هم استفاده از کیسه های مخصوص برای نگهداری جسد و در نهایت، بازگرداندن آن به زمین باشد.

البته وقتی که فضانوردان در محیط خشن یک کره خاکی دیگر یا مشغول پیاده روی فضایی هستند؛ اگر نقص فنی یا حادثه ای رخ دهد، شاید چیزی از جسد آن ها هم باقی نماند.

اما بحث درباره فضانوردانی که در فضا می میرند، به همین چالش های فنی و سالم نگه داشتن جسد ختم نمی گردد؛ بلکه باید به حمایت روحی-روانی از هم قطاران داغ دیده و خانواده عزادار آن ها در زمین نیز توجه گردد.

به هرحال با دورخیز بشر برای مسکونی کردن ماه، مریخ و حتی کرات دورتر، تدوین پروتکل های دقیق و فراگیر برای مواجهه با موضوع مرگ انسان در فضا، ضروری به نظر می رسد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "سرنوشت غمبار جسد فضانوردانی که در فضا می میرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت غمبار جسد فضانوردانی که در فضا می میرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید