واکنش مقام های آمریکا به رونمایی از اولین موشک هایپرسونیک ایران

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، ایسنا نوشت: یک مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید با مطرح کردن ادعاهایی علیه نقش ایران در منطقه به رونمایی از تازه ترین دستاورد موشکی ایران واکنش نشان داد.

واکنش مقام های آمریکا به رونمایی از اولین موشک هایپرسونیک ایران

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه کاخ سفید منتشر شده است، در پاسخ به سوالی درباره سیاست های دولت بایدن در قبال پیشرفت های برنامه موشکی ایران و ارزیابی آن درباره رونمایی از موشک فتاح، اولین موشک هایپرسونیک ساخت ایران گفت: دولت بایدن در زمینه مقابله با فعالیت های ثبات زدای ایران در منطقه، از جمله توسعه یک برنامه موشکی بالستیک که در حال ارتقا است، بسیار قاطع و صریح بوده است.

کربی ادامه داد: قصد ندارم درباره گزارش ها در زمینه این موشکی که گفته می گردد هایپرسونیک است صحبتی بکنم اما ما تحریم های صریح طراحی نموده و اقدامات دیگری برای مقابله با عملکرد ایران در منطقه در نظر گرفته ایم که شامل برنامه موشک های بالستیک آن ها هم می گردد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به سوالی به دفاع از سیاست اعمال تحریم های یک جانبه به وسیله واشنگتن پرداخته و گفت: تحریم های آمریکا به طور موثری بر اقتصاد آن ها(ایران) تاثیر می گذارد. این تحریم ها به تورم و بیکاری در ایران یاری می نماید. این تحریم ها تاثیر مستقیمی روی کشور آن ها و مردمشان دارد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا در حالی آشکارا بر تاثیر مخرب این تحریم ها بر معیشت مردم ایران تاکید دارد که دولت های آمریکا مدعی بوده اند تحریم های این کشور مانعی برای تامین کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو نیست.

پاتل در ادامه این نشست درباره این که چه نظری درباره رونمایی از موشک فتاح، اولین موشک هایپرسونیک ایران دارد، بدون در نظر گرفتن نقش مخرب و ثبات زدای حضور نظامی مداخله جویانه آمریکا در منطقه و فروش میلیاردها دلار تسلیحات به کشورهای منطقه که موجب دامن زدن به رقابت تسلیحاتی در منطقه شده است، گفت: ما این ادعاها به وسیله ایران را دیده ایم. نگرانی های ما درباره برنامه موشکی ایران سابقه ای طولانی دارند. رژیم ایران به ثبات زدایی از منطقه ادامه می دهد، از جمله به وسیله فراوری و اشاعه تسلیحات خطرناک.

پاتل ادامه داد: آمریکا با متحدان و شرکای خود، از جمله در منطقه، به فعالیت در راستای بازدارندگی از رفتار ثبات زدای ایران و مقابله با آن ادامه می دهد. ما بعلاوه به استفاده از طیفی از ابزارهای موجود در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته ای برای رسیدگی به اقدامات ایران در زمینه فراوریات موشکی و اشاعه تسلیحات متعهد هستیم. تحریم هایی که امروز(شامگاه سه شنبه) علیه (بخش ها و افراد مرتبط) با تدارکات فراوریات موشکی ایران اعمال کردیم، تاکیدی بر این تعهد ماست.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در حالی به دستاوردهای موشکی ایران به عنوان رفتاری ثبات زدا در منطقه اشاره نموده و بر تعهد واشنگتن نسبت به مقابله با آن اشاره می نماید که مقامات عالی رتبه ایران گفته اند کوشش ها برای ارتقای برنامه موشکی ایران جهت ارتقای توان دفاعی کشور در قبال هر گونه تجاوزات خارجی بوده و قابل مذاکره نیست.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش مقام های آمریکا به رونمایی از اولین موشک هایپرسونیک ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مقام های آمریکا به رونمایی از اولین موشک هایپرسونیک ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید