ییلاق سیفی گیلان ، نگین سبزی بر انگشتر شاندرمن

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، آیا تا به حال پیش آمده بخواهید در یک طبیعت بکر و دور از همه آدم های اطراف تان، محو شوید؟ یا اینکه به جایی بروید که نه خبری از اینترنت باشد، نه موبایل و نه حتی برق؟ شاید همه ما در برهه های مختلف زمانی با چنین اتفاقی رو به رو شده باشیم. زمانی که از همه آدم های اطراف خودمان خسته شده باشیم و ترجیح دهیم که تنها با طبیعت صحبت کنیم. با صدای پرندگان بیدار شویم و ریه های خود را به جای دود، از اکسیژن خالص پر کنیم. اگر شما رویای چنین جایی را در فکر خود می پرورانید، باید بدانید که رویای شما قابل دستیابی است. منطقه ای با نام ییلاق سیفی گیلان ، جایی است که رویای آن را در سر می بافید. جایی که خبری از اینترنت و حتی برق هم نیست! پس با خبرنگاران همراه شوید تا ییلاق سیفی گیلان را بهتر بشناسید!

ییلاق سیفی گیلان ، نگین سبزی بر انگشتر شاندرمن

آشنایی با ییلاق سیفی گیلان

آشنایی با ییلاق سیفی گیلان

آیا تا به حال نام منطقه شاندرمن به گوش شما خورده است؟ شاندرمن نام منطقه ای سرسبز و زیبا در استان گیلان است که به نوعی در مرز بین گیلان و اردبیل قرار گرفته است. طبیعت بکر و تماشای این منطقه، هر ساله مسافران زیادی را جذب زیبایی خود می نماید. اما بر خلاف چیزی که عوام مردم تصور می نمایند، شاندرمن نام یک منطقه کوچک نیست. شاندرمن وسعت بسیار زیادی داشته و منطقه ها مختلفی را در دل خود جای داده است.

در این میان می توان به ییلاق سیفی گیلان اشاره نمود. منطقه ای ییلاقی که در زبان محلی به معنای سیب است. دره های خیره نماینده ای در این منطقه قرار دارند که باعث می شوند چشم شما از تماشا آنها تعجب کند. منطقه ای که حیوانات آزادانه برای خود زندگی می نمایند و تنها بوی رطوبت درخت و جنگل به مشام می رسد.

انگار همان جایی که تصویرش را روی کارت های پستال می دیدید، حالا پیش روی شما است. همان جایی که دوست دارید تا صبح کنار آتش بخوابید و جز صدای باد، جیر جیرک ها و چرق چرق سوختن چوب چیزی نشنوید.

چه امکاناتی در ییلاق سیفی گیلان وجود دارد؟

امکانات داخل ییلاق

در منطقه ییلاق سیفی گیلان، هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد. زمانی که صحبت از نبود امکانات می کنیم، منظور هر گونه امکاناتی است. اینجا همان جایی است که می توانید از دست همه فرار نموده و حسابی خودتان را در طبیعت گم کنید.

در منطقه ییلاق سیفی گیلان معمولا موبایل آنتن نمی دهد. خبری از تلفن و اینترنت نیست. بعلاوه باید بدانید که اصلا سیستم برق کشی در این منطقه وجود ندارد. البته بعضی از روستاییان برای تامین برق خود از ژنراتور استفاده می نمایند. حتی سیستم آب لوله کشی شهری به این منطقه نرسیده و زندگی هنوز به قدر گذشته شیرین و دلپذیر است. هنوز هم روستاییان برای روشنایی و گرما از آتش و هیزم استفاده می نمایند. تجربه ای که شاید در هیچ جای ایران نمی توان داشت.

پس هرچه می خواهید در حین سفر خود به ییلاق سیفی گیلان داشته باشید را همراه خود بیاورید. البته روستاییان منطقه افرادی گشاده رو و دست و دلباز هستند و از مهمانان با رویی باز پذیرایی می نمایند. اما با این حال، سعی کنید وسایل ضروری را همراه خود داشته باشید.

ییلاق سیفی گیلان ، چشیدن طعم بی نظیر طبیعت استان گیلان

چشمه های طبیعی

در این منطقه ییلاقی تا چشم کار می نماید، دشت و کوه و تپه هست. جنگل های کوهستانی که نیمی از آن ها در مه فرو رفته اند، گاو ها و اسب های وحشی که آزادانه در طبیعت زندگی می نمایند و بعلاوه شش چشمه همواره جوشان که از دل کوه بیرون زده اند، همه از جاذبه های طبیعی ییلاق سیفی گیلان هستند.

آن جا همه چیز شبیه بهشت است. هر چیز که بخواهید برای آرامش روح شما فراهم خواهد بود. لحظه طلوع و غروب آفتاب بی نظیر است. در این لحظات مه آنقدر غلیظ می گردد که به سختی می توانید حتی دست خود را ببینید. رطوبت هوا بالا رفته و شبنمی خنک روی صورت شما می نشیند. در این منطقه خبری از آلودگی نیست و تنها صدای طبیعت و پرندگان به گوش می رسد. این ییلاق همان جایی که با خنکای نسیم از خواب بر می خیزید و از آب شیرین و گوارای چشمه های زیر زمینی سیراب می شوید.

چه فصلی را برای سفر انتخاب کنیم؟

فصل مناسب سفر

خب همانطور که می دانید، این منطقه ییلاقی است و در فصل های سرما حتی بومیان منطقه نیز آن را ترک می نمایند. جالب است بدانید که مردم بومی منطقه از اواسط آبان به صورت کامل منطقه را ترک می نمایند و تا اواسط فروردین به اینجا باز نمی گردند. در زمستان منطقه ییلاق سیفی گیلان کاملا خالی از سکنه است.

از فصل بهار تا پاییز نیز روستاییان اغلب مشغول دامپروری هستند و این تنها به علت داشتن مراتع بسیار سرسبز و پر برکت است. البته بعضی دیگر از روستاییان در این منطقه شالی کاری می نمایند. به همین علت تنها در فصل کاشت یا برداشت به اراضی خود سر می زنند.

در نتیجه شما می توانید اواسط فروردین تا اواسط آبان ماه را برای سفر خود انتخاب کنید. البته اردیبهشت ماه برترین گزینه خواهد بود. زیرا در این فصل همه جا سرسبز است و می توانید در دشت های پوشیده از گل های بهاری قدم بردارید. آب چشمه ها نیز در این ماه بیش از همواره جوشان هستند.

اقامت در ییلاق سیفی گیلان

اقامت در سیفی

خب با همه این تفاسیر قطعا انتظار ندارید که در ییلاق سیفی گیلان بتوانید مکانی برای اقامت پیدا کنید. در این منطقه اصلا خبری از مسافرخانه، هتل یا از این قبیل امکانات رفاهی نیست. شما می توانید با بومیان منطقه توافق کنید تا به شما اجازه دهند شبی را در کنار آن ها مهمان باشید. معمولا آن ها از مهمان ها پذیرایی نموده و کرایه دریافت نمی نمایند. اما بعضی از مردمشان برای امرار معاش زندگی خود کرایه اندکی را از شما اخذ خواهند کرد.

البته شما می توانید با خود چادر یا کیسه خواب و لباس گرم ببرید و از کمپ در طبیعت لذت ببرید. البته بهتر است برای این کار به صورت گروهی سفر کنید و یا کنار کلبه روستاییان کمپ بزنید. با این کار هم می توانید از امکاناتی همچون ژنراتور و سرویس بهداشتی بهره ببرید، و هم از نظر ایمنی، خاطری آسوده تر داشته باشید.

چه تجهیزاتی همراه خود داشته باشیم؟

در هر فصلی که به ییلاق سیفی گیلان سفر می کنید، لباس گرم همراه داشته باشید. وسیله نقلیه شما باید مناسب باشد چون جهت دسترسی به آنجا خاکی و صعب العبور است. بهتر است حتما کفش مخصوص پیاده روی همراه خود داشته باشید. اگر قصد کمپ زدن دارید، همراه داشتن کیسه خواب و چادر ضروری خواهد بود. بهتر است یک پتو، جوراب پنبه ای و کلاه نیز داشته باشید.

داشتن پاور بانک، باتری اضافی، غذا، آب آشامیدنی و یاری های اولیه لازم است. وسایل آتش زن همچون فندک، چاقو، طناب، قطب نما و هر نوع ابزاری که برای کمپ زدن ممکن است به کار بیاید را همراه خود داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

دسترسی به ییلاق سیفی گیلان

منطقه ییلاق سیفی گیلان حدود 60 کیلومتر از رشت فاصله دارد. برای رسیدن به این منطقه باید ابتدا خودتان را به شاندرمن برسانید. از آنجا با پرس و جو از محلیان و آنالیز تابلو های راهنما، وارد یک جاده فرعی جنگلی خواهید شد. این جاده خاکی است و حدود 40 کیلومتر طول دارد. با اینکه چهل کیلومتر را معمولا حدود 30 دقیقه با خودرو می توان پیمود، اما به علت خاکی بودن جاده، حدود دو ساعت در راه خواهید بود. آنقدر جهت را ادامه می دهید تا جنگل به خاتمه برسد و وارد دشتی وسیع شوید. تماشا این دشت نشان می دهد که شما وارد منطقه ییلاق سیفی گیلان شده اید.

خب وبلاگ تکنولوپ ی عزیز، نظر شما در خصوص این منطقه ییلاقی رویایی چیست؟ آیا هوس نکردید تا شبی را در این طبیعت بکر سپری کنید و از طلوع آفتاب آنجا لذت ببرید؟ آیا به نظر شما اقامت در چنین جای دور افتاده ای معقول به نظر می رسد؟ نظرتان و تجربیات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید. نباید فراموش کنید که ما عاشق شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم!

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "ییلاق سیفی گیلان ، نگین سبزی بر انگشتر شاندرمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ییلاق سیفی گیلان ، نگین سبزی بر انگشتر شاندرمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید