18 نکته که درباره سفر دریایی به قطب جنوب نمی دانستید

به گزارش وبلاگ تکنولوپ، سفر دریایی به قطب جنوب مقصد موردعلاقه بسیاری از مسافران است. این مکان خاص و زیبا دارای کوه های مرتفع، حیات وحشی فوق العاده و کوه های یخی و شناوری می باشد که حتی بزرگتر از کشتی های گردشگری هستند. سالانه حدود 20000 نفر از این قاره سفید تماشا می نمایند که بیشتر ان ها بوسیله کشتی های گردشگری از امریکای جنوبی به شبه جزیره قطب جنوب می ایند. جدا از جاذبه های تماشای این مکان، بیشتر مردم یا نظرهایی اشتباه دارند و یا شرایط رفتن به قطب جنوب نمی دانند. اگر شما نیز قصد سفر به قطب جنوب را دارید، بهتر است آغاز به یادگیری نکاتی ساده و ابتدایی درباره این مقصد بکنید. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید برای آشنایی بیشتر با قوانین سفر به قطب جنوب....

18 نکته که درباره سفر دریایی به قطب جنوب نمی دانستید

1- مقدار کشتی ها در سفر دریایی به قطب جنوب، اهمیت دارد

هر ساله حدود 50 کشتی در مقدار های مختلف به اب های قطب جنوب سفر می نمایند. مقدار این کشتی ها از کوچک و پرسرعت با گنجایش 25 نفر، تا بیش از 1000 نفر در کشتی های گردشگری سنتی، متغیر است. دانستن قوانین سفر به قطب جنوب بسیار مهم است؛ اگر کشتی ای بیش از 500 مسافر داشته باشد، موافقان قرارداد Antarctic و اعضای انجمن بین المللی اپراتورهای تور قطب جنوب، به مسافران این کشتی اجازه سفر به ساحل را نمی دهند. به همین خاطر این افراد فقط می توانند در اب های اطراف جزایر و شبه جزیره قطب جنوب گردش نمایند و از داخل کشتی از این قاره و حیات وحش ان تماشا نمایند. با وجود انکه این گردش چشم اندازی فوق العاده را در دسترس مردم قرار می دهد، افرادی که سفر دریایی به قطب جنوب را آغاز می نمایند، معمولا خواهان قدم گذاشتن در خاک این قاره هستند.

درست است که این کشتی های کوچک برای شما تجربه ای عالی خواهند ساخت اما این سفرها قیمت های بسیار بالایی دارند. برای افرادی که توانایی پرداخت این هزینه را دارند، تجربه ای تکرارنشدنی را خواهند ساخت. کشتی های کوچک با قیمت های کمتر برای افرادی که دریازده می شوند، خواهان سفری راحت، غذاهای متنوع و راهنماهای ماهرتری هستند، گزینه مناسبی نیستند. کشتی هایی که میزبان 300 تا 450 نفر مسافر هستند، قیمت کمتری دارند و در عین حال دارای تنوع غذایی بالا و کابین و مکان های راحت تری هستند.

برای مثال کشتی هایی مثل MS Misnatsol of Hurtigruten راه هایی جایگزین برای سفر دریایی به قطب جنوب هستند. این کشتی ها نه خیلی کوچک، نه خیلی بزرگ و نه به مقدار کشتی های کوچک گردشگری، گران هستند. با اینکه این کشتی ها برای سفر دریایی به قطب جنوب کم تر از 500 مسافر را حمل می نمایند و هر مسافر فضای زیادی برای خود دارد، برای سفر به سواحل نروژ، پذیرای بیش از 500 نفر مسافر و هم چنین مهمان هایی برای عبور به سمت دیگر دریا هستند. از انجایی که این کشتی ها وسایل نقلیه و مهمان هایی را برای رساندن به سمت دیگر اب ها می پذیرند، نواحی عمومی وسیع و تعداد زیادی جایگاه به منظور گنجاندن کایاک و قایق های بادی برای سفر های زمستانه دارند. مقدار این کشتی ها ان ها را به نسبت دیگر انواع که گنجایشی کمتر از 500 نفر دارند، با ثبات تر می سازد. به دلیل انکه این کشتی های 1X مخصوص حرکت در بین یخ ها هستند، برای سفر در اب های قطب جنوب بسیار مناسب اند.

2- می توانید در اب های قطب جنوب شنا کنید

در هنگام سفر دریایی به قطب جنوب، لباس شنای خود را نباید فراموش کنید. افراد فعال و سرسخت نواحی شمالی ممکن است این حرکت را شنا کردن ندانند اما مسافران سفر دریایی به قطب جنوب، می توانند در اب های سرد و یخ زده قطب جنوب (که معمولا دمایی بسیار پایین و مناسب یخ زدگی دارند) شنا نمایند.

Hurtigruten و برخی کشتی های دیگر، در هر ایستگاه به مسافران امکان شنا کردن را می دهند ولی کشتی هایی هم هستند که تنها در یک منطقه این فرصت را به بازتماشاماینده ها می دهند و ان هم جزیره Deception است. زیرا اب های این منطقه به دلیل فعالیت های اتشفشانی دمای بالاتری دارند.

در سفر با کشتی Hurtigruten، افرادی که در این اب ها شنا می نمایند مدرکی دریافت می نمایند و از انها عکسی به منظور یادگاری گرفته می گردد. مسافران با تماشا دیگر افراد خود نیز راغب به شیرجه زدن در این اب ها می شوند به همین خاطر در این زمان شاهد شیرجه و شنای بیش از 50 نفر از مسافران خواهید بود.

اگر شما شنا در این اب های یخ زده را کاری بسیار عجیب می دانید، از لباس شنای خود در چشمه های اب معدنی، سونا و جکوزی بهره ببرید.

3- در برخی کشتی ها می توانید ورزش کنید

خیلی از مسافران زمانی که به سفرهای دریایی قطب جنوب می روند، نگران مقدار فعالیت هایشان هستند. از انجایی که IAATO و قرارداد Antarctic، زمان حضور و تعداد افرادی که در ساحل حضور دارند را محدود نموده اند، شما به نسبت دیگر مقصدها، زمان زیادی را برای سپری کردن در کشتی خواهید داشت، پس قبل از سفر قوانین سفر به قطب جنوب را بخوانید و بدانید.

کشتی های کوچک، یا مراکز ورزشی و تندرستی ندارند و یا دارای مدل هایی با مقدار های کوچک هستند. با وجود زمان زیادی که در ساحل دارید، ممکن است به مقدار کافی فعالیت های ورزشی نداشته باشید. کشتی های بزرگتری چون Hurtigruten Midnatsol، معمولا دارای سونا، وسایل ورزشی و چشم مقدارایی فراموش نشدنی هستند که در هیچ جای دیگری از جهان پیدا نخواهید کرد. در کشتی های بزرگتر شاهد عرشه های برای گردش و فضاهایی برای قدم زدن خواهید بود که مناسب افرادی است که به ورزش در فضای بیرون عادت دارند.

4- می توانید در اب های ارام قطب جنوب قایق سواری کنید

برای افرادی که ممکن است به شنا کردن در اب های سرد قطب جنوب علاقه نداشته باشند، فعالیت هیجان انگیز دیگری وجود دارد؛ قایق سواری. اب های کنار سواحل معمولا ارام هستند و قایق سواران علاوه بر لذت بردن از این تجربه می توانند از کوه های یخی و حیات وحش این منطقه که شامل حیواناتی چون پنگوئن، فک و وال هاست، تماشا نمایند.

کشتی های چون Hurtigruten Midnatsol لباس های مخصوصی برای قایق سواری فراهم می نماید که علاقه مندان می توانند انها را اجاره نمایند.

5- شما می توانید به کشور خود کارت پستال بفرستید و به پاسپورت خود تمبر بزنید

برخی از مسافران در سفرهای دریایی شان به خرید سوغاتی و فرستادن کارت پستال به کشور خود علاقه نشان می دهند. خرید کردن در این سفرها در محل های مخصوص در خود کشتی و چند ایستگاه تحقیقاتی مثل Port Lockroy - مکان تاریخی انگلیس- اتفاق می افتد. (نکته: افراد ماجواجو بعد از پیروز شدن در مصاحبه و پذیرفته شدن، می توانند تابستان در Port Lokroy مشغول به کار شوند)

کارمندان Port Lakroy سوار بر این کشتی های گردشگری می شوند و درباره تجربه شغلی خود در این ایستگاه تحقیقاتی صحبت می نمایند، به پاسپورت شما تمبر می زنند و سوغاتی و کارت پستال و حتی تمبر می فروشند.

نباید فراموش کنید که روی کارت پستالی که می فرستید تاریخ را بنویسید. کشتی های باربری موردنظر این کارت پستال ها را از Port Lakroy جمع اوری می نمایند و ان ها را به جزایر Falkland می برند. سپس این کارت ها قبل از گذشتن از اقیانوس اطلس و رسیدن به استان متحده امریکا، از این مکان به بریتانیا برده می شوند. مدت زمان رسیدن این کارت ها به بریتانیا 6 تا 7 هفته و یک هفته نیز برای رسیدن به استان متحده امریکا است. دوستان و خانواده شما با تماشا کارت پستالی با تمبر مخصوص قطب جنوب ذوق زده خواهند شد (به همان مقدار که شما از داشتن تمبری مخصوص قطب جنوب در پاسپورت خود لذت می برید)

6- قطب جنوب از انچه شما فکر می کنید گرم تر است

بازتماشاماینده ها به خاطر شنیدن ماجراهایی وحشتناک درباره زمستان های قطب جنوب و قوانین سفر به قطب جنوب فکر می نمایند دمای هوا در این مکان خیلی از سطح تحمل شان پایین تر است. کشتی های مسافری تنها در تابستان های استرالیایی بین ماه های نوامبر و مارس که هوا تحت تاثیر بادهای جنوبی گرم و مرطوب می گردد، در قطب جنوب گردش می نمایند.

از انجایی که مقصد اصلی کشتی های مسافری عمدتا شبه جزیره قطب جنوب است (شمالی ترین بخش این قاره)، دما نسبت به بخش های جنوبی گرم تر است. دمای این شبه قاره در تابستان های استرالیایی و تحت تاثیر بادهای جنوبی گرم و مرطوب، از 20 تا 30 درجه فارنهایت یا منفی 2 تا 3 درجه سانتی گراد تغییر می نماید. افرادی که از بخش های شمالی امریکای شمالی به این نواحی سفر می نمایند، می دانند که هوا در ماه ژانویه بسیار سردتر است.

بادها می توانند باعث سردتر شدن هوا بشوند اما زمانی که در ساحل مشغول گشت و گذار هستید، حتی ممکن است گاهی احساس گرمای شدید بکنید، پس قبل از سفر شرایط رفتن به قطب جنوب را بدانید. کشتی های مسافری اغلب چکمه های گرم و انواع ژاکت های ضد اب را در اختیار شما قرار می دهند اما حتما به طور دقیق تمام اسناد و شرایط رفتن به قطب جنوب خود را چک کنید. کلاه، زیرپوش های بلند و دستکش جزو واجبات سفر در کناره های سواحل در سفر بر روی کشتی های مخصوص هستند. در سفر با کشتی های Hurtigruten Midnatsol لازم نیست وسایل زیادی جمع کنید، زیرا گرم ترین چکمه ها در اختیار شما قرار خواهند گرفت. با اینکه ژاکت هایی که در دسترس شما قرار خواهند گرفت ضد اب و باد هستند، اما ضروری است لباسی گرم تر زیر ان بپوشید.

7- برنامه ریزی سفر دریایی بسیار مهم است

قطب جنوب می تواند همیشه برای بازتماشاماینده ها تجربه ای خاطره انگیز باشد. اما همچون بیشتر مکان های جهان، روزهایی که برای زمان سفر خود انتخاب می کنید تجربه های متفاوتی را برای شما بوجود می اورند؛ در ماه های نوامبر و دسامبر شاهد برف زیادی خواهید بود (در تمام سفرهای دریایی قطب جنوب شاهد وجود برف خواهید بود)، پنگوئن ها در دسامبر در اشیانه هایشان خواهند بود و در ژانویه و فوریه بچه های انها را خواهید دید و در ماه های نوامبر و دسامبر و مارس نیز هزینه سفرهای دریایی نسبت به اواخر ژانویه و فوریه که هوا گرم تر خواهد بود، کمتر است.

8- کشتی های مسافری تنها تا حد مدار قطب جنوب (که موازی خط استوا است) به جنوب سفر می نمایند

کسانی که در گذشته نیز به قطب شمال سفر نموده اند، می دانند که کشتی های اینگونه سفرها، در تابستان از مدار قطب شمال نیز بیشتر به سمت شمال می روند (با عرض جغرافیایی 66 درجه 33 دقیقه و 39 ثانیه به سمت شمال) و برخی کشتی ها نیز از گذرگاه شمال غربی که شمال اقیانوس اطلس را به الاسکا متصل می نماید و یا گذرگاه شمال شرقی که نروژ را به اقیانوس ارام متصل می نماید هم، می گذرند. کشتی Hurtigruten در زمان گردش های ساحلی نروژی اش به سمت شمال از Bergen به Kirkenes که در شمال بیش از 69 درجه عرض جغرافیایی ان است، می رود.

به همین خاطر افراد زیادی این گونه فکر می نمایند که بناست تا کشتی هایی هم که در تابستان های استرالیایی و تحت تاثیر بادهای جنوبی گرم و مرطوب، به قطب جنوب سفر می نمایند، از مدار قطب جنوب (با عرض جغرافیایی 66 درجه 33 دقیقه و 39 ثانیه به سمت جنوب) بگذرند. اما قطب جنوب اب های گرم خلیج Stream را ندارد و مقدار قاره ای که در ان وجود دارد ان را سردتر از قطب شمال می نماید و وجود کوه های یخ بزرگ راه گذرگاه های بین جزایر و یا قاره ها را می بندند. به دلیل دشواری سفر به عرض جغرافیایی بیشتر از + 65 ،کشتی های مسافری معمولا تا همین حد در ابها حرکت می نمایند. شرایط رفتن به قطب جنوب و قوانین سفر به قطب جنوب را بسنجید و کوله بارتان را ببندید.

اگر در فهرست کارهای مورد علاقه تان عبور از مدار قطب جنوب وجود دارد، سفری در ماه های فوریه یا مارس با قایق های کوچک را رزرو کنید تا این گزینه را از فهرست سفرنامه خود خط بزنید. کشتی های کوچک تر پس از اب شدن کوه های یخ کوچک تر، می توانند در کانال باریک Lemaire حرکت نمایند.

9- پنگوئن ها از انچه فکر می کنید مجذوب کننده تر هستند

تمام انسان ها عاشق پنگوئن ها هستند و قطب جنوب تنها محلی است که می توانید این جانوران را در برف ببینید. 6 گونه از 17 گونه پنگوئن ها در اب های قطب جنوب یافت می شوند و بیشتر بازتماشاماینده های این سفرهای دریایی، حداقل شاهد 3 گونه از انها خواهند بود. مشاهده پنگوئن ها در حال راه رفتن، شنا کردن، ساختن اشیانه، تعامل با دیگر پنگوئن ها و حتی در حال اجرا کارهای روزمره شان برای بیشتر مسافران لذت بخش خواهد بود. ممکن است باور این موضوع سخت باشد اما واقعیت دارد، که تماشا این حیوانات در زیستگاه طبیعی شان از انچه توقع دارید جالب تر است.

10- در کنار پنگوئن های می توانید از فک ها نیز تماشا کنید

درکنار پنگوئن ها به عنوان اولین و بهترین جاذبه قطب جنوب، مسافران می توانند از چندین گونه مختلف از فک ها هم تماشا نمایند. این موجودات دوست داشتنی اغلب بر روی کوه های یخ شناور و در زیر نور خورشید دراز کشیده اند. تماشا انها هنگام کش و قوس امدن در زمان استراحتشان بسیار جالب است اما مراقب باشید که زیاد به انها نزدیک نشوید.این موجودات مانند پنگوئن ها در داخل اب سریع تر از داخل خشکی حرکت می نمایند.

یکی از حیواناتی که در قطب جنوب نمی بینید، خرس های قطبی هستند. این شکارچیان تنها در منطقه ها قطبی در قطب شمال یافت می شوند. بزرگ ترین حیوان قطب جنوب که تنها در خشکی زندگی می نماید، نوعی حشره کوچک است به نام ریزپشه های مخصوص قطب جنوب. اگر در زمان سفر به قطب جنوب به مقدار کافی خوش شانس باشید و طبیعت گرایان به انها اشاره نمایند، شاید بتوانید یکی از این موجودات را ببینید.

11- در کنار پنگوئن های می توانید از وال ها نیز تماشا کنید

شما در سفر دریایی خود به الاسکا شمار بسیار زیادی از وال ها را خواهید دید اما برخی از این وال های گوژپشت و دیگر انواع وال ها، در تابستان های استرالیایی و تحت تاثیر بادهای جنوبی گرم و مرطوب، به قطب جنوب مهاجرت می نمایند. مسافران هیچگاه از گشت و گذار در این خلیج و مشاهده این جانوران بزرگ در حال غذا خوردن، خسته نمی شوند.

12- غذاهای این سفر حتی بعد از گذشت دو هفته تغییر پیدا نکردن باز هم خوب است

کشتی های مسافری در طول زمان سفرشان به قطب جنوب نمی توانند از هیچ مکانی غذا و یا تجهیزات دریافت نمایند به همین خاطر باید به مقدار حداقل دو هفته برای تمام افرادی که در کشتی حضور دارند، غذا ذخیره نمایند. این کشتی ها از سطح توقعات مردم اطلاع دارند و به همین خاطر کشتی های تمام نقاط جهان غذاهایی با کیفیت یکسان سرو می نمایند. برای مثال کشتی Hurtigruten در کنار غذاهای عالی و خوش مزه ای مثل پیش غذای کاراگینو گوزن شمالی، بشقاب های ماهی فوق العاده ای سرو می نماید. قبل از سفر کسب اطلاعات از شرایط رفتن به قطب جنوب و قوانین سفر به قطب جنوب می تواند یاری زیادی به مسافران این سرزمین کند.

13- کوه های یخ شناور از تصورات شما فراوان و بزرگ تر هستند

مسافرانی که کوه های شناور یخی را از نزدیک تماشاد، عقیده دارند که این عجایب بسیار بزرگ هستند. افرادی که در اوایل فصول به قطب جنوب سفر می نمایند، نسبت به افرادی که در تابستان ها به این مکان می روند، شاهد کوه های یخی بزرگتری هستند. سمت چپ این کوه بزرگ الجثه که در عکس می بینید، به مقدار چندین طبقه ارتفاع داشت.

14- جزیره ای که خاک گرم، فعالیت های اتشفشانی و استخوان هایی از وال ها دارد

مسافران زیادی که به قطب جنوب سفر می نمایند، از وجود جزیره اتشفشانی Deception متعجب می شوند. همانطور که در این عکس معین است، به دلیل وجود فعالیت های اتشفشانی زیرزمینی و گرمای سطح زمین، در بیشتر نواحی برف نخواهید دید. دهانه های اتشفشان طبیعی این جزیره هلالی شکل (همچون سانتورینی در یونان)، پناهگاه مناسبی برای قایق های وال گیری است. بازتماشاماینده ها هنوز هم می توانند بقایای ایستگاه های وال گیری را ببینند.

15- از عکاسی از تعداد فراوان پنگوئن ها خسته نخواهید شد، اما این را بدانید که این موجودات بوی بدی می دهند!

تعداد زیادی از مسافران در اولین سفر خود به قطب جنوب اینگونه فکر می نماید که مشاهده تنها چندین پنگوئن کافی است. اما با گذشت زمان این موجودات را جالب تر می پندارند.

یکی از ویژگی های عجیب این حیوانات بوی بد انها هنگام قراگرفتن در گروه است. این بو شباهت زیادی به بوی فضای داخل مرغدانی دارد. بعد از گذشت مدتی از مشاهده انها، انقدر جذب ظاهر و مجذوب کنندهیت انها خواهید شد که بوی بدشان را فراموش می کنید. فایده ای که این بوی بد دارد این است که از اوردن این موجودات به عنوان حیوان خانگی به کشورتان، جلوگیری می نماید.

16- امکان دارد دریازده نشوید

دریازدگی یکی از نکاتی است که افرادی که قصد سفر به قطب جنوب را دارند، نگران می نماید پس قبل از سفر شرایط رفتن به قطب جنوب را بسنجید. کشتی ها حداقل 36 الی 48 ساعت زمان برای عبور از گذرگاه Drake (امریکای جنوبی را از جزایر Shetland که در خارج ساحل قطب جنوب قرار دارند، جدا می نماید) صرف می نمایند. و برای برگشت به امریکای جنوبی ضروری است چندین روز در حرکت باشند. این گذرگاه به خاطر وجود دریاهای خروشان شناخته شده است. با این حال گاهی اوقات می تواند مانند دریاچه Drake ارام باشد.

هرکسی که به قطب جنوب سفر می نماید، باید انواعی از دارو هایی که از دریازدگی جلوگیری می نمایند، به همراه داشته باشد. زمانی که کشتی به قطب جنوب نزدیک می گردد دریا ارام تر خواهد شد اما حتی 48 ساعت هم برای تحمل دریای خروشان زمان زیادی است. حتی افرادی که دریازده می شوند هم، زمانی که به خانه باز می گردند زیبایی و عجایب قطب جنوب را به خاطر می اورند، نه دریازدگی شان را.

17- قطب جنوب از انچه فکر می کنید زیباتر است

افراد علاقه مند به حیات وحش، عکاسی و منظره ها زیبا و لوکس به قطع از تمام جاذبه های قطب جنوب لذت خواهند برد. با اینحال مسافرانی که به تاریخ و ماجراهای گردشگری علاقه دارند، درک بالایی از دلیل جذب مردان و زنان فراوان به این قاره خواهند داشت. قطب جنوب از زیباترین های در جهان است اما قبل از سفر اطلاعاتی کامل از قوانین سفر به قطب جنوب و شرایط رفتن به قطب جنوب بدست بیاورید.

18- با خاطرات فراموش نشدنی این مکان را ترک خواهید کرد

سفر به قطب جنوب مانند دیگر مکان های خارق العاده جهان خاطرات فراموش نشدنی ای برای شما به یادگار می گذارد. اما فرق بین قطب جنوب و دیگر منطقه ها این است که خاطراتی که برای شما شکل می گیرد نتیجه جادو و حیات وحش موجود در این قاره سفید رنگ است و نه مردم و فرهنگ ان.

منبع: همگردی

به "18 نکته که درباره سفر دریایی به قطب جنوب نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 نکته که درباره سفر دریایی به قطب جنوب نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید